Cekin.si
Nakupovanje

Koristno

Poglejte, kaj vse se je podražilo in za koliko

M.M., STA
07. 07. 2020 08.04
0

Sadje je dražje, preverite pa, zakaj so šle cene gor.

Po podatkih državnega statističnega urada je bilo pri nas maja letos za vse sadje treba plačati v povprečju za skoraj petino več kot maja lani. Cene svežega sadja pa so maja letos v primerjavi z majem lani višje še za nekaj odstotkov, in sicer za 23,4 odstotka.

Hrana se je v enem letu podražila za 5,4 odstotka – sveže sadje se je podražilo za 23,4 odstotka, meso pa za 10,6 odstotka. 

K mesečni majski inflaciji so največ, 0,4 odstotne točke, prispevale višje cene svežega sadja, ki se je podražilo za 32,8 odstotka. 

 

Zakaj podražitve?

Spomnimo na pozebo, ki je konec marca in v začetku aprila prizadela pridelovalce sadja po celotni Sloveniji. Letošnji pridelek je tako okrnjen, cene pa so posledično zrasle. 

Na Primorskem so bili prizadeti koščičarji, torej breskve, marelice, češnje in slive, prav tako jablane, hruške in kaki. V Posavju so bili prizadeti koščičarji, jablane in hruške, prizadeta so bila tudi sadna drevesa na Štajerskem.

Redna profesorica za sadjarstvo na ljubljanski biotehniški fakulteti Metka Hudina, ki je aktivna tudi v Strokovnem sadjarskem društvu Slovenije, je takrat ocenila, da bodo sadjarji veseli, če bodo imeli letos 20 odstotkov siceršnjega pridelka.

Stanje je sicer odvisno od nasada do nasada. Na nekaterih legah je zelo hudo in so nasadi prazni, ponekod drugod je stanje boljše, pridelek je boljši tudi tam, kjer so sadjarji naredili vse za zaščito pridelka in poznejšo podporo rastlinam s pripravki za krepitev rastlin in ustreznimi gnojili. Malo je nasadov, kjer bodo letos obrali več kot 50 odstotkov povprečnega pridelka, je ocenila strokovnjakinja.

Ste opazili, da je sadje dražje?
Ste opazili, da je sadje dražje?FOTO: Thinkstock

V celoti bodo posledice pozebe znane jeseni, ko bodo pridelovalci pobrali vse sadje. "Vedeti moramo, da ves pridelek, ki je trenutno na drevesih, ni pridelek prvega kakovostnega razreda. Na drevesih imamo pri jabolkih plodiče, ki imajo poškodbe zaradi pozebe, imajo rjaste obročke in takšni plodovi ne bodo šli v prodajo v trgovine, ampak so namenjeni izključno predelavi," je še pojasnila Hudinova.

Zaradi spomladanske pozebe so tudi drugod po Evropi po podatkih Hudinove nekatere evropske države že pred časom ustavile izvoz sadja in zaloge pustile v svojih hladilnicah za lastne potrebe. Sicer pa strokovnjakinja opozarja na možne špekulacije pri podatkih glede zalog in pridelka, tudi iz Evrope po njenih besedah ne dobivamo realnih podatkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861