Vlomi, ropi, ugrabitve in izsiljevanje so stvari, ki se jih najbogatejši izredno bojijo. Svet je poln ljudi, ki so za dovolj veliko denarja pripravljeni storiti vse. Poglejte, kako milijarderji skrbijo za svojo varnost.
Cene varnostnih sistemov, ki so na voljo tistim z globokimi žepi, se po besedah strokovnjaka za varnost Ala Corbija iz podjetja Safe gibljejo od 150.000 dolarjev (117.000 €) navzgor. Varne sobe (panic room), v katere se bogati lahko zatečejo v primeru napada, imajo skorajda vse razkošne nepremičnine. Pri novejših stavbah strokovnjaki za varnost sodelujejo že pri načrtovanju, tako da so iz neprebojnih materialov zgrajeni celi deli hiše, ki se v primeru vdora spremenijo v pravo malo trdnjavo. Izdelani so iz sten in vrat, ki so odporna tako na krogle kot na bombe. Običajno se za tako zaščito skrivajo kopalnica, spalnica in shramba, v kateri je po navadi zaloga osnovnih potrebščin, s katerimi bi v primeru ogroženosti bogati preživeli tudi več tednov.
Varni del hiše je opremljen tudi s centrom za videonadzor, prek katerega je mogoče spremljati dogajanje po celi hiši, to pa naj bi stalo še dodatnih 150.000 dolarjev. Hiše bogatih so lahko celo oborožene. V stene je mogoče vgraditi posebne sprožilce za metke ali šibre na daljinsko upravljanje. Tako lahko iz varnega zavetja morebitne napadalce celo onesposobijo. Za privržence manj agresivnega pristopa strokovnjaki za varnost hiše opremijo s spalnim plinom, ki ga je prav tako mogoče sprožiti na daljavo in ki onesposobi nepovabljene goste. Vsak posamezni prostor v hiši s tako napravo opremijo za 10.000 dolarjev (7.800 evrov).
Najbogatejših ni sram zbežati pred nevarnostjo ne glede na to, ali jim grozi človek ali narava. Tako se poskušajo zavarovati tudi pred naravnimi nesrečami oziroma pred tem, da bi ostali odrezani od sveta. Zato so objekti, v katerih bivajo, pogosto zasnovani tako, da lahko na ali ob njih pristane helikopter. Izgradnja heliporta naj bi po ocenah spletne strani CNBC stala med 60.000 in 100.000 dolarjev (47.000–78.000 evrov).

NBC-zaklonišče si omislijo tisti, ki verjamejo v apokalipso. Zgrajeno mora biti vsaj šest metrov pod zemljo, tako da je varno pred jedrskimi, kemičnimi in biološkimi napadi. Opremljeno je z vsem, kar najbogatejši potrebujejo za tri mesece: s hrano, vodo in svežim zrakom. Nekateri si zaklonišča založijo tudi s kakšno steklenico šampanjca ali katere druge žlahtne pijače. Cene tovrstnih zaklonišč se začnejo pri 50.000 dolarjih (39.000 evrih) in se lahko povzpnejo tudi do milijona in več, višja cena pa ne pomeni večje varnosti, ampak večje udobje.
Skrb za varnost se seveda ne konča pri nepremičninah, ampak so ustrezno zavarovani tudi avtomobili, jahte in celo letala. Okoli 780.000 evrov stane protiraketna zaščita, s katero naj bi bilo opremljenih nekaj deset zasebnih letal. 390.000 evrov je dodatni strošek, ki si ga milijarderji vedno pogosteje privoščijo, da se njihova kabina na jahti spremeni v pomorsko inačico varne sobe. Za ta denar dobijo neprebojna vrata, stekla in stene, soba se opremi s komunikacijsko opremo, ki omogoča nadzor nad ladjo in stik z oblastmi. Skoraj vse nove super jahte pa so opremljene tudi z detektorji gibanja, ki zaznajo vsak korak na ladji. Glede na vedno večjo aktivnost sodobnih morskih piratov in visoke stroške gradnje super jaht je omenjeni znesek pravzaprav zanemarljiv.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV