
Bralka Suzana nam je napisala: "Mož ima dopolnilno dejavnost na kmetiji in v kratkem se bo redno upokojil. Na zavodu za pokojninsko in invalidsko dejavnost, ki postavlja pogoje, so me opozorili, da mora z datumom upokojitve odjaviti dopolnilno dejavnost (s. p.) ali pa zaposliti delavca, ki bo nosilec dejavnosti."
Preverili smo na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Republike Slovenije (ZPIZ), kjer nam je Mojca Uhan, vodja oddelka za ME in prispevke na OE Ljubljana pojasnila:
"Sklepamo, da je oseba pokojninsko in invalidsko zavarovana na podlagi opravljanja kmetijske dejavnosti v skladu z določbo 16. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 106/99, s spremembami in dopolnitvami – v nadaljevanju ZPIZ-1), poleg tega pa je zaradi opravljanja dopolnilne dejavnosti vpisana v razvid samostojnih podjetnikov.

Po določbi 2. odstavka 156. člena ZPIZ-1 je pogoj za pridobitev pravice do pokojnine prenehanje obveznega zavarovanja, razen za vajence in osebe iz drugega odstavka 34. člena tega zakona.
Po določbi 1. odstavka 15. člena ZPIZ-1 se obvezno zavarujejo osebe, ki kot svoj edini ali glavni poklic v Republiki Sloveniji kot samostojni podjetniki posamezniki po zakonu o gospodarskih družbah opravljajo pridobitno dejavnost, vključno s fizičnimi osebami, ki se štejejo za obrtnike ali zasebne trgovce v skladu z zakonodajo, veljavno pred uveljavitvijo zakona o gospodarskih družbah.
Po določbi 33. člena ZPIZ-1 se obvezno zavarovanje samozaposlenih začne z dnem vpisa v razvid samostojnih podjetnikov posameznikov ali v drug register, ki je predpisan za določeno dejavnost oziroma z dnem izdaje dovoljenja za opravljanje samostojne dejavnosti in se zaključi z dnem vrnitve ali odvzema takšnega dovoljenja ali z nastopom pravnomočnosti prepovedi opravljanja dejavnosti.
Iz citiranih določb je torej jasno razvidno, da mora, če želi oseba uveljaviti pravico do pokojnine, zavarovanje prenehati, v tem primeru pa preneha obveznost zavarovanja z dnem izbrisa iz razvida samostojnih podjetnikov."
Pojasnili so nam še, da se po določbi 2. odstavka 18. člena ZPIZ-1 šteje, da samozaposleni oziroma kmet ne opravlja dejavnosti kot edini ali glavni poklic, če je izpolnil pogoje za pridobitev pokojnine in starost 63 let (moški) oziroma 61 let (ženska) in ne opravlja dejavnosti z osebnim delom, ker ima zaposlenega vsaj enega delavca za opravljanje te dejavnosti.
Suzana je svoje vprašanje dopolnila z: "Mož je bil zaposlen v MLM Maribor, torej njegovo osnovno zavarovanje ne izvira iz kmetijstva, pač pa iz delovnega razmerja, v katerem je bil polnih 40 let. Na AJPES pa je poslovni subjekt registriran pod SP kot dopolnilna dejavnost na kmetiji – storitve s kmetijsko mehanizacijo pod SKIS S.14100, kot glavna dejavnost pa je vpisana šifra 02.400."
In Mojca Uhan odgovarja: "Ne glede na to, da je zavarovanec zavarovan na podlagi delovnega razmerja, nastopi z dnem prenehanja delovnega razmerja obveznost zavarovanja po 1. odstavku 15. člena ZPIZ-1, kakor je bilo obrazloženo že v prejšnjem pojasnilu."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV