Družinski član umrlega, ki je poskrbel za pogreb, lahko zaprosi za pogrebnino, ki je pomoč pri kritju stroškov pogreba, in za posmrtnino, ki je namenjena finančni pomoči svojcem umrlega. Tako lahko eno leto po smrti svojca vložite vlogo na centru za socialno delo osebno ali po pošti, če ne zmorete kriti stroškov pogreba ali ste se po smrti družinskega člana znašli v finančni stiski. Po Zakonu o splošnem upravnem postopku je rok za izdajo odločbe 30 oziroma 60 dni po prejemu popolne vloge, sicer pa lahko centri za socialno delo tudi prej odločijo.
Upravičenec po istem pokojniku je lahko samo eden od družinskih članov ter mora biti slovenski državljan s stalnim bivališčem v Sloveniji ali tujec z dovoljenjem za stalno prebivanje v Sloveniji in s stalnim prebivališčem v Sloveniji. Prosilec je lahko zakonec oziroma zunajzakonski partner, otroci in pastorki, starši oziroma njihov zunajzakonski partner, pa tudi bratje ali sestre, nečaki ali nečakinje ter vnuki ali vnukinje pokojne osebe. Na dan smrti pokojnika je moral biti tudi upravičen do denarne socialne pomoči ali do varstvenega dodatka.

Pogrebnina trenutno znaša 804,36 evra, vendar ne več kot znašajo stroški pogreba, posmrtnina pa 402,18 evra. Za posmrtnino dohodek vlagatelja ali skupni lastni dohodek družinskih članov ne sme presegati cenzusa, ki je za samskega malo pod 600 evrov, za družino z dvema odraslima in dvema otrokoma pa 1339,26 evra. Pravico do pogrebnine uveljavlja oseba, ki je poskrbela za pogreb v Sloveniji in račun (ali predračun) se mora glasiti na njeno ime. Njen dohodek ali skupni dohodek njenih družinskih članov ne sme biti višji od 617 evrov za samsko osebo oziroma 925 evrov za družino, pri čemer se ne ugotavlja premoženje, prav tako se ne upošteva denarna socialna pomoč, varstveni dodatek, otroški dodatek in državna štipendija.
Letno sicer prejmejo med približno 7500 in 8600 vlog za pogrebnino. Povečini jih odobrijo - med okoli 5500 in 6000, zneski pa se gibljejo nekje med 600 in 800 evri. Letno prejmejo nekoliko manj vlog za posmrtnino, in sicer med 7000 in 8000. Odobrijo jih približno med 4000 in 5600, znesek pa je trenutno 402,18 evra, so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Posmrtnina se nakaže neposredno na bančni račun vlagatelja. Pogrebnino ali na račun prejme vlagatelja, če je že plačal račun za pogreb, sicer pa se nakaže na račun pogrebnega zavoda. Pogrebnina in posmrtnina se v zapuščinskem postopku oziroma pri dedovanju ne vračata. Denar bi bilo treba vrniti le, če bi se po izdaji pozitivne odločbe izkazalo, da niso bili izpolnjeni pogoji za upravičenost do denarne pomoči, ker je vlagatelj prikazal lažne oziroma neresnične podatke ali jih zamolčal. Sicer pa pomoči ni potrebno vračati, so razložili na ministrstvu.
Če pokojnik ni imel svojcev niti premoženja stroške pogreba, praviloma minimalne, krije občina njegovega zadnjega stalnega bivališča.
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Nas že spremljate na Facebooku? Pridružite se nam in bodite na tekočem vedno in povsod!
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV