V samostojni Sloveniji smo večkrat spreminjali pokojninski sistem. S tremi reformami pa so se postopno zaostrovali upokojitveni pogoji. Z njimi je vsakokratna vlada namreč želela omiliti učinke, ki jih prinaša starajoča se družba. Še ena od reform pa je leta 2011 padla na referendumu.
1. aprila 1992 je začela veljati pokojninska reforma, ki je določila, da se po prehodnih obdobjih moški lahko starostno upokoji z 58 leti starosti in 40 leti pokojninske dobe, ženska pa s 53 leti starosti in 35 leti pokojninske dobe.
1. januarja 2000 je začela veljati pokojninska reforma je za upokojitveno starost po koncu prehodnih obdobij za ženske določila 61 let, za moške pa 63 let. Pokojninska doba za ženske je bila določena pri 38 letih, za moške pa pri 40 letih.
1. januarja 2013 je začela veljati pokojninska reforma, ki je upokojitveno starost za oba spola zvišala na 65 let. Starostno upokojitev pa je po prehodnih obdobjih dopustila tudi s 60 leti starosti in 40 leti pokojninske dobe brez morebitnega dokupa let.

Prejemnikov pokojnin iz obveznega zavarovanja, med katerimi so starostne, invalidske, družinske in vdovske pokojnine, je bilo decembra lani 619.356, kar je 1160 več kot januarja lani. Povprečna bruto starostna pokojnina, brez sorazmernih delov pokojnin in delnih pokojnin, je decembra znašala 725 evrov.
Sicer pa statistika kaže, da se populacija stara, posledično pa bo potrebnega vse več denarja za pokojnine.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV