Cekin.si
Divjanje voda v Krški vasi. Voda je zalila večino hiš.

Koristno

Poplave in voda v stanovanju! Kaj lahko storimo sami?

Tony Carter
20. 09. 2010 12.00
0

Izjemno obsežne poplave v zadnjih dneh so v mnoga stanovanja in delovne prostore prelila ogromne količine vode. Ko bodo razmere dopuščale, je potrebno vodo najprej izčrpati, nato pa prostor posušiti. Ukrepajte hitro, da ne bo prepozno!

Divjanje voda v Krški vasi. Voda je zalila večino hiš.
Divjanje voda v Krški vasi. Voda je zalila večino hiš.FOTO: Miro Majcen
Ob poplavi je seveda najprej potrebno izklopiti električno energijo v prizadetih prostorih ter, v kolikor je mogoče, na varno in suho umakniti vse predmete, mogoče tudi pohištvo in ostale pričvrščene stvari.

Pri črpanju vode in še posebej pri kasnejšem sušenju sten je pomembno, da je v vlažnem prostoru kar se da malo stvari, najbolje je seveda, da ostanejo le gole in mokre stene.

Najhitreje bo, če se sanacije poplavljenih prostorov lotite kar sami. Vodo v prostoru lahko izpraznite na klasičen način, torej z vedri in krpami, hitreje in udobneje pa bo šlo, če si omislite potopno črpalko, ki je praviloma električna.

Število naravnih katastrof se je v zadnjih dveh desetletjih početverilo, samo v zadnjih desetih letih pa je besnenje narave zahtevalo na sto tisoče življenj.

Zmogljivosti tovrstnih črpalk so okoli 10-13 kubičnih metrov (m³) na uro, v trgovinah, ki se ukvarjajo s prodajo izdelkov za dom in vrt, pa jih dobite za 30 do 96 evrov. Upoštevati je potrebno, da imajo potopne črpalke, ki niso namenjene profesionalni rabi, določen čas delovanja, saj jih je po določebnem času potrebno izklopiti, da ne pride do pregretja.

Kadar ni mogoče uporabiti električne črpalke, bodisi zaradi odsotnosti električne energije ali pa zaradi premajhne zmogljivosti, si lahko omslimo tudi motorno črpalko na bencinski pogon.

Gre za bolj "resne" naprave, ki zmorejo prečrpati večjo količino vode, razen tega pa lahko delujejo dalj časa. Navadno se lahko nanje priklopijo bolj konkretne gasilske cevi, ki imajo širši premer in se lahko med sabo poljubno sestavljajo oziroma podaljšujejo.

Dokler voda ne preneha naraščati in ne odteče, ne morete storiti prav nič.
Dokler voda ne preneha naraščati in ne odteče, ne morete storiti prav nič.FOTO: Miro Majcen

Bencinska črpalka, ki jo ponujajo nekateri slovenski prodajalci in je trenutno na voljo, prečrpa 66 m³ na uro, stane pa 279 evrov. Mogoče nekoliko višja investicija, ki pa se kaj kmalu povrne, če nam je zalilo večje površine oziroma so poplave v naši hiši reden gost.

Ko bo večji del vode uspečno odstranjen iz prostora, pa je potrebno prostor popolnoma osušiti oziroma odstraniti vlago iz prostora. Voda se zavleče v tla in v stene, ki lahko začnejo plesneti, kar lahko ogroža tudi vaše zdravje.

Sušenju zraka in osuševanju sten so namenjeni posebne razvlaževalne naprave in sušilci zraka. Takšni za domačo uporabno so v normalnih okoliščinah namenjeni predvsem za vlažne kleti in novogradnje, seveda pa bodo svoje opravile tudi pri poplavah.

Njihova maksimalna zmogljivost razvlaževanja je približno od 10 do 20 litrov na dan, primerne so za prostore, ki imajo okoli 20 kvadratnih metrov (m²) površine, torej za posamezne sobe. Cene za tovrstne naprave pri trgovcih znašajo med 99 in 350 evrov, seveda odvisno od zmogljivosti osuševanja ter tudi energetskega razreda oziroma porabe električne energije.

Večina razvlaževalnih naprav ima lovilno posodo, ki jo je potrebno redno prazniti, nekatere pa lahko delujejo tudi neprekinjeno, saj imajo priključek za odvodno cev.

Poplave v Krškem - 18
Poplave v Krškem - 18FOTO: Miro Majcen

Če boste razvlaževalnik kupili, ga lahko kasneje, ko bodo poplave minile, uporabite tudi v prostoru, kjer sušite perilo, v kopalnici oziroma preventivno povsod tam, kjer se nabira vlaga.

Poplave, ki so prizadele večji del Slovenije, so razumljivo spodbudile močno povečano povpraševanje po tovrstnih napravah, kratko preverjanje zalog po trgovinah kaže, da ljudje naprave na veliko kupujejo.

Posamezni modeli so že pošli, v neki trgovski verigi, ki jih je ponudila svojim kupcem, pa je nekaj posameznih naprav na voljo le še v nekaterih štajerskih krajih, pač tam, kjer narava ni divjala z vso silo!

Ena izmed možnosti je tudi najem naprave, ki bo osušila vaše prostore, cena najema naprave, ki zadostuje za sušenje prostora v velikosti 20 m², pa je približno 6 evrov na dan, v povprečju potrebujejo 14 dni. Preračunano osuševanje prostora tako znaša 84 evrov, kar je že primerljivo z najcenejšo napravo, ki jo lahko kupite.

A v kolikor gre le za enkratno uporabo, vsekakor velja razmisliti tudi o najemu, še posebej, ker so razvlaževalniki, ki jih najamemo, praviloma profesionalni in nekoliko bolj učinkoviti. V primeru daljšega najema naprave pa vam bodo navadno ponudili tudi popust ali nižje cene najema.

Najpomembneje je, da se odpravljan posledic naravne katastrofe lotimo učinkovito in takoj, ko bo to možno, saj z daljšim zadrževanjem vode ali slabo ter površno sanacijo naredimo veliko škode, ki je včasih tudi neodpravljiva. Plesen, ki načne naše prostore, bo prav kmalu načela tudi naše zdravje, stvari, ki bodo utrpele hudo kopel v poplavni vodi, pa bodo navadno le še za na odpad!

Poplave v Krški vasi - 20
Poplave v Krški vasi - 20FOTO: Miro Majcen
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861