
Kjer je bilo najhuje, je voda segala vsaj do volana, če ne še višje. Potrebno je vedeti, da ima večina avtomobilov na podu za odtekanje vode, zaradi mokrih čevljev in podobno, sam seveda pride naraščajoča voda zlahka noter.
Najbolje bi bilo odklopiti in odstraniti akumulator, še preden ga doseže voda, a kaj takega ni vedno mogoče. Seveda lahko pričakujete, da se v kratkem stiku popolnoma izpraznil, saj je voda dober prevodnik.
Vedite, da je avtomobilska elektronika pod napetostjo tudi takrat, ko ni kontakta in vode ne prebavlja najbolje. Moduli motorne elektronike so načeloma kar dobro zatesnjeni, a se tudi na to ne gre preveč zanašati.
Glede na to, da so že tako ali tako mokri, odstranite sprednja sedeža in zadnjo klop ter jih zunaj avtomobila dobro sperite z visokotlačnim čistilcem in dobrim čistilom za odpravljanje madežev. Dobro oprane sedeže nato posesajte z globinskim vodnim sesalcem in jih postavite na sonce,da se dodobra posušijo.

Omenjen trik ne bo deloval, če imate v avtomobilu vgrajene kakšne senzorje ali morebiti ogrevanje. Če se boste že čistiti avto, poberite ven vse, kar je možno, torej sedeže, klop, tapete, obloge, volan – razstavite čimveč armature, seveda zaradi skritih konektorjev, ki jih je potrebno posušiti in zaščititi pred korozijo.
Če je vodna gladina segla tudi nad lopute za zrak, je potrebno odviti tudi vžigalne svečice in motor popolnoma osušiti. Zamenjati bo potrebno tudi motorno olje, olje v menjalniku, oljne in zračne filtre, zavorno in hladilno tekočino, pa tudi gorivo, saj je lahko voda vdrla skozi oddušnik tudi v rezervoar za gorivo.
Mulj, ki ga je kalna voda prinašala s sabo, vsebuje tudi veliko zelo drobnega in ostrega peska. Pričakujte, da bodo cvilili kolesni ležaji, svoj del bodo dobile tudi zavorne ploščice, bobni in diski.
Drobni motorčki, ki premikajo avtomobilska stekla, ogledala, ali pa skrbijo za centralno zaklepanje vozila, tudi niso najbolj navdušeni nad vso nesnago, ki jo je voda prinesla s sabo. Če že ne bo naredila svoje vlaga, pričakujte, da se ne bodo vrteli tako veselo, kot so se pred poplavo.

Avtoradio in zvočnike boste najbrž morali odpisati, vsaj občutljiv CD pogon, kjer lahko problem povzroči že nekaj prahu, da o blatnem nanosu in spraskani leči za branje niti ne govorimo. Razstavi in popravi ga naj le tisti, ki natančno ve, kaj dela. Dolgotrajno namakanje zvočniške membrane v vodi lahko pri močnejši jakosti povzroči njeno raztrganje.
Težave lahko pričakujete tudi pri modulu zračnih blazin, ki je pri večini avtomobilov navadno montiran med sprednjima sedežema. V tem primeru bo voda zagotovo prišla zraven. Tudi vreče same niso vodotesni, vsaj na daljši čas potopitve ne, navlaži se lahko eksploziven naboj oziroma plinska kapsula, ki v primeru trka napolni vrečo s plinom, zato bo postala neuporabna oziroma se ne bo aktivirala.
Voda pride tudi v plašč jeklene pletenice ročne zavore, ne bo šlo drugače, kakor da potegnete pletenico ven, saj bo sicer zarjavela, enako velja za varnostne pasove in sisteme zategovalnikov pasov. Novejši avtomobili nimajo le navadnih luči, tu je sistem leč, motorčkov za premikanje svetlobnega snopa in podobno, težave bodo podobne, torej kratki stiki, rjavenje, kondenz in v najslabšem primeru popolna odpoved.
Še nekaj o sušenju konektorjev in priključkov. Zmotno je mnenje, da je dobro vse skupaj zaliti z WD40. Le ta je sam po sebi masten in bo po površinah kontaktov naredil izolacijski sloj. To se bo zgodi šele čez določen čas in nato začelo nagajati, če gre za močne kontakte pod visokim tokom, pa lahko pričakujete še taljenje materiala.
Vlago lahko odstrani tako imenovani "kontakt-sprej" ali pa alkohol (izopropanol, etanol). Raztaknite konektor narazen in poglejte, če je kje kaj kapljic ali rose med obema deloma, moškim in ženskim. V tem prmeru konektor razstavite, potegnite dol tudi gumice, kontakte ven s pinceto in vse dobro spihajte s kompresorjem ter postavite na radiator ali pa osušite s sušilnikom za lase.
Domači mojstri sicer prostodušno priznavajo, da se je poplavljenega vozila najbolje po hitrem postopku znebiti oziroma ga prodati, dodajajo, da najbolje čez mejo, kar naj bi bila sicer redna praksa preprodajalcev vozil.
Previdnost ne bo odveč tudi pri izrednih popustih, ki jih bodo ponudili prodajalci vozil in avtohiše. Poplavljena vozila bodo ponudili z zelo izrazitim popustom, kupca pa seznanili z dejstvom, da je bil avto v vodi.
Izkušnje takšnih kupcev kažejo, da so se vsaj nekaterih avtomobilov enostavno znebili, saj so se kvarili izjemno pogosto, problemi naj bi bili predvsem v elektroniki.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV