Cekin.si
Domačim mojstrom pogosto ostane v roki kakšen del.

Koristno

Pritožuje se že od osmega leta starosti, a poglejte, kaj vse je dobila zastonj!

T.C./Ž.K.
09. 09. 2013 15.09
10

Ingrid Stone je svojo prvo pritožbo napisala, ko je bila stara osem let. Danes skoraj ne mine dan, da se ne bi pritožila nad kvaliteto stroitve ali izdelka, ki ga je kupila. A neprestano pritoževanje ima tudi svoje koristi.

Ingrid Stone se neprestano pritožuje. Je prava nočna mora za podjetja. A zadala si je življenjsko pravilo, da ko ji podjetja nekaj obljubljajo in ona to kupi, potem mora obljubljeno tudi dobiti. In očitno so njene pritožbe pogosto tudi upravičene, saj je na njihov račun dobila že cel kup daril in ugodnosti.

Ingrid trdi, da se pritožuje le takrat, ko meni, da je njena pritožba legitimna. Če na primer na škatli mueslija piše, da je v njem določena količina datljev, jih želi toliko tudi dobiti. Če jih ne, v najkrajšem možnem roku napiše vljudno pisno pritožbo.

Njen nasvet vsem, ki pišejo pritožbe je, da so pri tem nadvse vljudni, da jih ne pošiljajo preko elektronske pošte, ampak na klasičen staromoden način v kuverti, ki ima za naslovnika po možnosti kar direktorja podjetja.

V pritožbi naj bo natančno navedeno, zakaj se pritožujete in ob tem tudi opisano, vaše čustveno stanje, torej razočaranje. Ingrid se poskusi v vsaki pritožbi tudi malce pošaliti. Sama meni, da je prav zaradi tega uspešna pri uveljavljanju svojih pravic..

Tako ji je uspelo s pritožbami dobiti že 6 povratnih letalskih vozovnic pri podjetju British Airways, bon v vrednosti 350 evrov za nakup oblačil pri podjetju Selfridges, 400 evrov za popravilo televizorja Sony, (kljub temu, da je bil televizor že izven garancije), brezplačno popravilo Apple MacBook-a, vaučer v vrednosti 35 evrov za potovanje z vlakom, nočitev z zajtrkom v enem izmed londonskih elitnih hotelov in še kopico drugih ugodnosti in darilc.

Ingrid se odlično zaveda svojih potrošniških pravic in se za njih tudi bori. Kaj pa vi?

Domačim mojstrom pogosto ostane v roki kakšen del.
Domačim mojstrom pogosto ostane v roki kakšen del.FOTO: iStockphoto
Ali ste vedeli, da lahko potrošnik, tudi za blago, ki nima garancije, uveljavlja pravice, in sicer iz naslova stvarne napake?

Obligacijski zakonik določa, da je napaka stvarna:

* če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za njeno običajno rabo ali za promet;
* če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za posebno rabo, za katero jo kupec kupuje, ki pa je bila prodajalcu znana ali bi mu morala biti znana;
*če stvar nima lastnosti in odlik, ki so bile izrecno ali molče dogovorjene oziroma predpisane;
*če je prodajalec izročil stvar, ki se ne ujema z vzorcem ali modelom, razen če je bil vzorec ali model pokazan le zaradi obvestila.

Pravica potrošnika je, da poda prijavo na tržni inšpektorat, ki zadevo preuči in ukrepa v skladu s pristojnostmi.

Kadar potrošnik kupi blago, za katerega je izdana garancija, se pravice iz naslova stvarne napake še vedno ohranijo, v primeru napake se kupec sam odloči, katero pravico bo uveljavljal. Če menite, da so vam kršene pravice do uveljavljanja pravic iz naslova garancije ali iz naslova stvarne napake, se za strokovno svetovanje in pomoč lahko obrnete na zavod za varstvo potrošnikov ali na urad za varstvo potrošnikov, kjer vam bodo svetovali brezplačno.

Garancija ali stvarna napaka?

Uveljavljanje

Garancija velja za izdelek, za katerega je bila oziroma bi morala biti dana po zakonu ali želji prodajalca, stvarna napaka pa velja za vsak izdelek, ki ga je potrošnik kupil od podjetja.

Rok

Garancija velja kadar koli v garancijskem roku, stvarna napaka pa v dveh mesecih od odkritja napake, s tem da po preteku dveh let od nakupa prodajalec za napake ne odgovarja več.

Dokler so stvari v garanciji, naj se z njimi ukvarja kdo drug.
Dokler so stvari v garanciji, naj se z njimi ukvarja kdo drug.FOTO: iStockphoto

Odgovornost

Pri garanciji se odgovornost uveljavlja pri garantu ali njegovem pooblaščenem servisu, kadar gre za stvarno napako, pa se odgovornost uveljavlja le pri prodajalcu.

Pravice

Garancija nam zagotavlja pravico do odprave napake oziroma do brezhibnosti izdelka, če popravilo ni možno ali če ga podjetje oziroma servis ne izvrši v skupnem roku 45 dni, lahko potrošnik zahteva zamenjavo za nov, brezhiben izdelek oziroma ustreznega primerljivega, če tak izdelek ni več na voljo.

Pravice pri stvarni napaki pa so nekoliko širše, saj lahko potrošnik po lastni izbiri zahteva odpravo napake ali vračilo dela plačanega zneska v sorazmerju z napako ali zamenjavo za nov, brezhiben izdelek ali vračilo plačanega zneska.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861