
Potrošnik ima na voljo, da kupuje bodisi stvari ali storitve. V primeru, ko kupuje storitev, pa se kaj hitro zgodi, da ne dobi tistega, za kar se je dogovoril.
Vendar potrošniku v obeh primerih pripadajo enake pravice. Torej tudi v primeru, ko kupi storitev (frizersko, zobozdravstveno, obrtniško in podobno), kupcu po zakonu pripada pravica iz naslova stvarne napake. V primeru, da je bila storitev opravljena nepravilno, ima torej potrošnik pravico zahtevati, da mu izvajalec storitve:
– odpravi pomanjkljivosti pri opravljeni storitvi,
– ali vrne del plačanega zneska v sorazmerju s pomanjkljivostjo pri opravljeni storitvi,
– ali ponovno opravi storitev,
– ali vrne plačani znesek.
Kateri zahtevek bo potrošnik uveljavljal, je stvar njegove odločitve (ima pravico do izbire), zato mu ponudnik storitve izbire ne more vsiliti.
Potrošnik, ki v primeru napake želi uveljavljati katerega od zgoraj navedenih zahtevkov, mora izvajalca storitve o napaki obvestiti. To lahko stori bodisi ustno bodisi pisno, vendar je pisno bolj priporočljivo, saj bo tako v morebitnem sporu lažje dokazoval, da je bil izvajalec o napaki obveščen in o čem točno je bil obveščen. Tudi v primeru, ko poda osebno (ustno) obvestilo, mora potrošnik prejeti pisno potrdilo, da je izvajalca o napaki obvestil. Rok za obvestilo izvajalca storitve o napaki poteče po dveh mesecih od dne, ko je potrošnik napako odkril in ne več kot dve leti od dneva, ko je bila storitev opravljena.
Obvestilo naj vsebuje:
– natančen opis napake ali nepravilnosti,
– zahtevek.
Prav tako je izvajalcu potrebno omogočiti, da lahko napake ali nepravilnosti pregleda.
Ko potrošnik izvajalca obvesti o napaki ali nepravilnosti, ima ta osem dni časa, da na obvestilo odgovori:
– Če napaka ni sporna, se potrošnikovemu zahtevku ugodi.
– V primeru spora se ga o tem obvesti.
– Če se potrošnik in izvajalec ne moreta dogovorit, lahko potrošnik uveljavlja pravico po sodni poti.

Žal večina iz izkušenj ve, da ko gre za slabo, neustrezno ali nepopolno opravljeno storitev, zadeve niso nič kaj rožnate. In v večini primerov je kupec tisti, ki popusti. Problem izhaja iz tega, da je vsaka storitev, čeprav je splošno določena, v posameznem primeru čisto posebna in nedoločljiva. Tako se za frizersko storitev dobro ve, kaj obsega. Prav tako vsi vemo, kaj pomeni storitev barvanje las. In vendar: frizerju točno povem, kakšno barvo las želim. Dogovoriva se, ali je to sploh mogoče ali ne. Običajno je. Ko opravi s svojim delom, barva mojih las niti slučajno ni takšna, kot sva se dogovorila. Izkaže se, da so krivi moji lasje oziroma moj pigment.
Tako se ničkolikokrat zgodi, da je kupec, ki izvajalca o napaki storitve obvesti, nemočen. Lahko se le prereka z izvajalcem storitve, kaj je kdo rekel, in ali so zadeve izvedene, tako kot bi morale biti ali ne.
Zato je pri kupovanju storitev najbolj pametno upoštevati nekaj nasvetov:
– Preden v karkoli privolite, se temeljito pozanimajte, kakšne so vaše možnosti.
– Vsa zagotovila in obljube zahtevajte v pisni obliki.
– Zahtevajte predračun.
– Nikoli ne podpisujte ničesar, v kar niste stoodstotno gotovi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV