Cekin.si
V trgovini

Koristno

Potrošnikove pravice niso samoumevne

Martina Tomšič
20. 11. 2008 09.19
1

Današnji kupec mora biti tudi pravno podkovan, če želi, da ni prikrajšan za pravice, ki mu kot potrošniku zakonsko pripadajo.

Na nas se je obrnil potrošnik, ki se je znašel v nerodni situaciji. Pred časom je v večji trgovini na drobno kupil celo kuhinjo, vključno z električnimi aparati. Kuhinja je bila plačana, ustrezne garancije izdane, sama dostava in montaža kuhinje pa sta pa sta bili izvedeni v skladu z dobavnim rokom, torej dva meseca kasneje. Do tu je bilo vse lepo in prav.

Problem se je pokazal skoraj dve leti kasneje, ko se je omenjenemu potrošniku pokvaril hladilnik. Izkazalo se je namreč, da mu je garancijski rok pričel teči že z dnem plačila izdelka in ne z dnem izročitve blaga kupcu. Potrošnik je bil tako pri garanciji prikrajšan za časovno razliko med dnem plačila izdelka in dnem izročitve le-tega, oziroma za dva meseca.

Ko je potrošnik prodajalca opozoril na nepravilnost, je slednji ni želel odpraviti, čeprav v 3. členu pravilnika o blagu, za katerega se izda garancija za brezhibno delovanje, jasno piše, da, garancijski rok za blago začne teči z dnem njegove izročitve končnemu uporabniku.

Kaj lahko potrošnik naredi v takšni situaciji, smo povprašali na Uradu za varstvo potrošnikov. "Potrošnik naj pri prodajalcu uveljavlja pravice tako, da mu izrecno navede, kaj od njega zahteva in pričakuje s sklicevanjem na zakonska določila, pri čemer se za pomoč in posredovanje lahko obrne tudi na brezplačno telefonsko številko 080 88 99 in izrecno zahteva posredovanje svetovalca," je pojasnila direktorica urada Mojca Burgar.

"Pravica potrošnika je tudi, da poda prijavo na tržni inšpektorat RS, ki bo na podlagi opravljenega pregleda ukrepal v skladu s pristojnostmi," še dodaja Burgarjeva.

Potrošnik se za pomoč in posredovanje lahko obrne na brezplačno telefonsko številko 080 88 99.


Ker pa je po toči običajno zvoniti prepozno, smo vprašali tudi, kako se potrošnik lahko zavaruje in izogne temu, da bi se v takšni ali podobni situaciji sploh znašel.

Tudi odgovor na to vprašanje nam je posredovala Mojca Burgar. "Menimo, da se potrošnik ne more vnaprej zavarovati pred situacijo, ko si ponudnik blaga ali storitve predpis narobe razlaga, pa tega ob nakupu blaga ne ve oz. se sam tako dobro seznani z zakonskimi določbami in od ponudnika vnaprej pridobi stališče ob eventualnih problemih v zvezi z garancijo in stvarno napako ter se za nakup odloči v skladu s temi predvidevanji glede njegovega ravnanja!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861