
Po podatkih, zbranih v brošuri Evropskega potrošniškega centra, smo pregledali kratek vodnik po potrošniških pravicah na skupnem evropskem trgu, da bi bilo nakupovanje v Uniji čim bolj preprosto in težave čim prej odpravljene.
Kaj storiti, če ima kupljeni izdelek napako
Če opazite, da ima izdelek, ki ste ga kupili, napako, morate o tem najpozneje v dveh mesecih od dneva, ko ste jo opazili, pisno obvestiti prodajalca in zahtevati, da jo odpravi. Prodajalec mora izdelek brezplačno popraviti oziroma ga zamenjati v razumnem času.
Znižanje cene ali odstop od pogodbe in s tem vračilo denarja pa lahko zahtevate le v treh primerih:
- če sta popravilo ali zamenjava izdelka nemogoča oziroma nesorazmerna z napako;
- če prodajalec izdelka ni popravil oziroma zamenjal v razumnem roku;
- če bi vam popravilo ali zamenjava izdelka povzročila večje nevšečnosti.
Pogoj za uveljavljanje pravice je, da je napaka obstajala že ob nakupu. Če se napaka pokaže v šestih mesecih po prejemu izdelka, se šteje, da je obstajala že ob nakupu. V tem primeru mora prodajalec dokazati, da vam je prodal izdelek brez napake. Vse stroške, povezane z odpravo napake, nosi prodajalec. Prodajalec odgovarja za napake na novem izdelku dve leti od izročitve izdelka.

Kaj storiti, če se kupljeni izdelek pokvari in ste dobili zanj garancijo
Garancija proizvajalca za nekatere (predvsem tehnične) izdelke je v Sloveniji obvezna. V drugih državah EU pa je običajno garancija za izdelek prostovoljna. Vsekakor pa velja, da ponudnika garancije zavezuje tisto, kar obljubi v garancijski izjavi ali v oglasu. Najprej preverite, ali lahko uveljavljate garancijo tudi v Sloveniji. Pooblaščeni servisi v Sloveniji namreč niso dolžni popravljati izdelkov, kupljenih v drugih državah članicah EU, če ni to izrecno zapisano v garancijski izjavi (na primer EU garancija, garancija velja v naslednjih državah: …).
Če uveljavljanje garancije v Sloveniji ni mogoče, morate garancijo uveljavljati v drugi državi članici EU, kot je določeno v garancijski izjavi. Pri tem morate vedeti, da v drugih državah EU ne velja pravilo, ki je obvezno v Sloveniji, in sicer da mora biti izdelek popravljen v 45-dnevnem roku, sicer ste upravičeni do novega izdelka oziroma do vračila kupnine. Priporočamo vam, da natančno preberete garancijsko izjavo, kjer so določene vaše pravice v zvezi z uveljavljanjem garancije.
Kaj storiti, če je z izdelkom vse v redu, pa ga kljub temu želite vrniti
Če je izdelek brezhiben in nima napak, ga prodajalec ni dolžan zamenjati ali vrniti kupnino. Večinoma pa prodajalci v duhu dobre poslovne prakse pogosto omogočijo zamenjavo takšnega izdelka ali celo vrnejo kupnino. Drugačna pravila veljajo pri nakupih na daljavo (kataloška prodaja, nakupi prek spleta) oziroma pri nakupih zunaj poslovnih prostorov (na primer prodaja na domu). V takih primerih je kupljeni izdelek mogoče vrniti v določenem roku, četudi je z njim vse v redu. Pri tem pa obstajajo nekatere izjeme (na primer turistične pogodbe, pogodbe, sklenjene na daljavo).

Pri nakupu v trgovini je priporočljivo pridobiti pisno prodajalčevo izjavo, da vam bo izdelek zamenjal oziroma vrnil denar, če se boste glede nakupa pozneje morda premislili. Pri nakupih prek spleta ali pri nakupih, ki niso bili opravljeni neposredno v prodajalni, pa prodajalca čim prej pisno obvestite, da odstopate od pogodbe. To storite v roku, s katerim vas je seznanil prodajalec. Ta vas je z rokom za odstop od pogodbe dolžan seznaniti.
Štiri zlata pravila pri nakupovanju v tujini
Prepričajte se, kaj kupujete
To opozorilo velja predvsem, ko izdelek ni razstavljen v trgovini in ga morate zato izbrati iz kataloga oziroma ko kupujete prek spleta.
Preberite droben tisk v pogodbi oziroma splošne pogoje
Najpomembnejše podrobnosti so običajno skrite v drobnem tisku. Vzemite si čas in še pred podpisom pogodbe natančno preberite, kaj podpisujete. Posebej bodite pozorni na splošne pogoje.
Preverite, ali lahko garancijo uveljavite tudi v Sloveniji
V vseh državah članicah EU lahko zahtevate popravilo ali zamenjavo izdelka z napako v dveh letih od nakupa izdelka. To lahko zahtevate zgolj pri prodajalcu. To pa ne velja pri uveljavljanju pravic iz garancije, saj ta ni obvezna v vseh državah EU. Zato vam priporočamo, da pred nakupom posameznega izdelka (na primer bele tehnike, električnih aparatov, računalnikov ...) preverite, ali ima izdelek garancijo in kaj je določeno v garancijski izjavi. Predvsem pa zahtevajte pojasnilo, ali lahko garancijo za izdelek, kupljen v drugi državi EU, uveljavljate tudi na pooblaščenem servisu v Sloveniji.
Hranite račune še dve leti po nakupu
V vseh državah EU lahko še dve leti po nakupu izdelka z napako zahtevate njegovo popravilo ali zamenjavo. Za uveljavljanje te pravice boste morali prodajalcu predložiti račun.
Kje lahko poiščete pomoč?
Ko potrebujete pomoč pri uveljavljanju potrošniških pravic v drugi državi članici EU, se lahko obrnete na slovensko izpostavo Evropskega potrošniškega centra (EPC), ki je del mreže evropskih potrošniških centrov (EEC – Net). Ustanovila jih je Evropska komisija, potrošnikom pa nudijo informacije o njihovih pravicah na skupnem evropskem trgu ter pomoč pri uveljavljanju potrošniških pravic v drugi državi EU. Vse storitve mreže ECC – Net so za potrošnike brezplačne, več informacij najdete tukaj.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV