
Z uvedbo evra smo postali ena izmed številnih evropskih držav, po kateri kroži ta valuta. Če vas zanima, kje vse so bili bankovci, ki jih imate v denarnici lahko to preverite tudi na strani EuroBillTracker, že različni grbi na kovancih v vaši denarnici pa pričajo o tem kako hitro je kroženje denarja po svetu. Iz rok v roke, od bakterije do bakterije, od virusa do virusa? Lahko novo ali prašičjo gripo kot ji pravijo nekateri dobite tudi z dotikanjem denarja okužene osebe?
Odgovor je: da! Tudi z denarjem se lahko virusi prenašajo. Študij, ki bi se ukvarjale s tem kolikšna je možnost prenosa bolezni z denarjem sicer ni veliko, po razpoložljivih podatkih naj bi virus gripe na denarju preživel še kakšno uro po tem, ko je zapustil roke z virusom okužene osebe. Če pa se virus nahaja v okolju, ki mu omogoča lažje preživetje (vlaga, toplota), se njegova življenjska doba znatno poveča.
Kot so objavili na spletni strani smartmoney.com je eno izmed študij objavil Švicarski centralni laboratorij za virologijo iz Ženeve. Na bankovce so prenesli virus gripe skupaj z nosnim sekretom in prišli do nekaj presenetljivih ugotovitev. Virus gripe, ki se je nahajal v nosni sluzi je na nekaterih bankovcih preživel celo 17 dni! Virus gripe imenom H1N1, ki je soroden smrtnemu virusu, ki razsaja po svetu, je v tej isti raziskavi na švicarskih bankovcih preživel kar 10 dni. Kolikšna je realna doba preživetja virusa v realnem svetu, kjer se roke umivajo po potrebi in bankovci stalno prehajajo iz enega okolja v drugo, se ne ve, zagotovo pa je virus bolj odporen, kot se je včasih predvidevalo. Če bo virus v prihodnje še naprej mutiral in se krepil, se lahko veča tudi njegova življenjska doba na bankovcih.

V kakšnem primeru lahko dobim novo oz. prašičjo gripo preko denarja?
Na začetku mora okužena oseba kihniti ali kašljati na bankovec. Ostanki kašljanja in kihanja morajo ostati na bankovcu. Bankovec se mora nato nahajati v primernem okolju, neokužena oseba pa se ga mora dotakniti v naslednjih nekaj dneh in nato okužene roke prenesti v nos ali usta.
Verjetnost, da se to zgodi je majhna, ne pa zanemarljiva.
Na Japonskem so se v preteklosti že pojavili bankomati, ki so bankovce pred izdajo sterilizirali. Proizvajalo jih je eno izmed hčerinskih podjetji multinacionalke Hitachi. Tovrstnih bankomatov izven japonske niso nikoli uporabljali podjetje pa jih že prenehalo proizvajati.
Kako se zavarovati?
Na prvem mestu je seveda osebna higiena in redno umivanje rok. Veliko bolj varna je uporaba kovancev. Železo in baker na primer viruse zadržita in jih ne prenašata. Če že uporabljate bankovce vedite, da je se najbolj uporabljajo in tako krožijo bankovci za 20 evrov sledijo jim tisti za 5 in 10 evrov. Nekaj zaščite imajo tudi bankovci, saj je zgornja plast bankovcev zaščitena pred glivicami, saj le te povzročajo razgradnjo bankovcev.
Še bolj varna je uporaba plastičnih kartic. Ne zaradi kakšnih posebnih lastnosti plastike, pač pa zgolj zaradi dejstva, da gre skozi manj rok. Tudi na plastiki pa lahko virus preživi kakšno uro.
In absolutna rešitev?
V časih krize vam uredništvo cekin.si priporoča: Nehajte zapravljati!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV