
Na današnji seji upravnega odbora OZS so obrtniki in podjetniki poudarili, da bi morala država spodbujati tiste upokojene obrtnike, ki želijo ostati delovno aktivni, ne pa, da jih omejuje in celo spodbuja k delu na črno. "Ureditev, kjer imajo upokojeni obrtniki pravico do polne pokojnine, poznajo tako v Avstriji, Nemčiji in Italiji. Pogosto se primerjamo s temi državami, zakaj se ne bi tudi v tem primeru, ko želimo rešiti problem upokojenih obrtnikov," je poudaril predsednik OZS Branko Meh.
"Tudi kmetje imajo pri določeni starosti pravico do polne pokojnine, četudi še naprej opravljajo svojo dejavnost. Smo torej na slabšem kot kmetje," je dejal obrtnik Slavko Šega, ki se mu zdi krivično, da država obrtnikom ne omogoči enakih pogojev za delo po upokojitvi. Obrtniki so se spraševali, zakaj je naša država tako posebna, da upokojencem ne omogoča nadaljevanja dejavnosti, plačevanja polnih prispevkov in prejemanja zaslužene pokojnine v celoti.
Nekdanji podjetnik leta Bojan Železnik pa je na seji izpostavil dejstvo, da se dvojni status dotika tudi delavcev, ki jih obrtniki zaposlujejo. "Gre torej za vprašanje delodajalcev in sindikatov," je dejal.

Obrtnikom in podjetnikom se zdi nesmiselno, da mora obrtnik oziroma podjetnik svojo dejavnost kot s.p. zapreti, če hoče uveljaviti polno pokojnino, kar je še posebej nerodno, če ima zaposlene delavce, ki jim na ta način zagotavlja tudi socialno eksistenco in zanje odvaja ustrezne prispevke v blagajne javnih zavodov.
Vprašanje dvojnega statusa oziroma pravice upokojenih obrtnikov do polne pokojnine sicer še vedno presoja tudi ustavno sodišče. Meh je ob tem pripomnil, da bo ugotovitev sodišča zavezujoča tako za njih kot državo.
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
V branje priporočamo tudi:
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV