
Po katoliškem koledarju se advent začne na četrto nedeljo pred božičem, nedelja med 27. novembrom in 3. decembrom se imenuje prva adventna nedelja. Adventni čas se konča po četrti adventni nedelji – na sveti večer oziroma večer pred božičem. Barva adventa je praviloma vijolična ter pomeni spokornost.
Tipičen simbol adventa je adventni venček s štirimi svečami. Na prvo adventno nedeljo verniki prižgejo eno svečo, na drugo nedeljo dve sveči, na tretjo tri in na četrto vse štiri sveče. Adventni venec je razširjen marsikje tudi med neverujočimi, v tem primeru pogosto tudi brez sveč, ali pa so na mizi le sveče, ki poskrbijo za prijetno, domače vzdušje.
V zadnjem času se uveljavlja tudi adventni koledar za otroke, ki ima predalček za vsak dan od začetka adventa do božiča. V predalčkih so običajno drobna darilca in sladkarije.

Tudi mesta in nakupovalni centri so pohiteli in večinoma že žarijo v razkošnem siju novoletnih lučk in okraskov, zato ni čudno, da si tovrstno vzdušje želimo tudi doma. Ustvarili bomo vzdušje veselega pričakovanja bližajočih se praznikov ter nastopa novega leta. Nekaj kiča je v tem obdobju leta ne le dovoljeno, ampak celo zaželeno.
Cene že okrašenih adventnih venčkov se gibljejo od pet za tiste najbolj skromne, pa vse tja do petdeset evrov ali še čez. Umetne iz plastike, narejene na Kitajskem, pa lahko v diskontnih trgovinah najdete že za en evro!
Pravih smrečic v prodaji skorajda še ni, a po lanskih izkušnjah tiste najbolj uboge dobite že za 10 evrov, bolj košate bodo stale med 30 in 80 evrov. Umetno smrekico, čeprav bi se okoli ekologije dalo pogovarjati, lahko kupite od 12 do 45 evrov, smreka je visoka okoli 160 centimetrov. Gotovo pa bo ponudba, ki se bo stopnjevala v dnevih, ki prihajajo, ceno plastičnega kiča še znižala!
Nekatere bolj "tehnološke" umetnine imajo med vejice napeljana steklena vlakna, ki ustvarjajo privlačne svetlobne efekte, tako da razsvetljave ne boste niti potrebovali. Pričakujte, da boste za elektronski čudež plačali kakšnih 10 evrov več. Tisti pa, ki prisegate na klasiko z okoljevarstvenim pridihom, se lahko odločite za posajeno smrekico, ki vas bo stala od petindvajset do petdeset evrov. A – roko na srce, koliko od nas takšno smrečico po praznikih tudi posadi?

Smrečica brez okraskov in lučk ni "prava" božično-novoletna, ampak je zgolj smrekica, zato smo pogledali še, koliko stanejo okraski in lučke. Ponudbe še ni prav dosti, dvajset kosov velikih plastičnih kroglic stane med 5 in 20 evrov, barvne lučke pa od 9 do 29 evrov.
Srebrni prasket čudežnih iskric, ki jih pričarajo prižgane čudežne svečke ob polnoči na silvestrovo, vas bo stal štirideset centov, v zavojčku je deset iskric.
Če na koncu potegnemo črto in napravimo izračun, ugotovimo, da si za slabih sedemdeset evrov lahko nakupimo prav prijetno praznično vzdušje v svojem domu. A dejansko osrečuje topla beseda, občutek bližine in pripadnosti. Premislite o tem in osrečite koga, ki nima sreče v življenju. Dobra dejanja bodo obdarila tudi vas.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV