Hirstova skulptura “Zavoljo božje ljubezni” je bila avgusta 2007 prodana za neverjetnih 100 milijonov dolarjev, kar je najvišja vsota, ki jo je kadar koli iztržil še živeči umetnik.
Hirst je na pravo človeško lobanjo pritrdil 8601 diamant, zaradi česar je njena izdelava stala okoli 20 milijonov dolarjev.
Navdih naj bi umetnik našel v turkizno modri lobanji iz časa Aztekov, ki jo hranijo v britanskem muzeju. S to razlago se sicer ni strinjal Hirstov (nekdanji) prijatelj John LaKey, ki trdi, da je Hirstovo delo pravzaprav kopija njegovega dela – lobanje posute s kristali. Za ime dela je sicer poskrbela Hirstova mama. Šokirana nad njegovimi domislicami ga je vprašala: “Česa, za božjo voljo, se boš pa zdaj lotil?”
Levinja iz Guennola je 8,3 centimetra visok apnenčasti kipec, ki so ga izdelali v Mezopotamiji. Upodabljanje človeškega telesa z živalskimi lastnostmi je bilo v tem času sicer pogost pojav, povezan z verovanjem, da kombinacija močnih lastnosti večih vrst prinaša večjo kontrolo nad naravo. Skulptura je bila prodana za najvišjo ceno, ki so jo kdaj koli iztržili za takšno starino – nekaj več kot 57 milijonov dolarjev.
“Dama” – da gre za žensko, še najbolj pojasnjuje ime skulpture, je bila prodana na dražbi umetnin modnega kralja Yvesa Sainta Laurenta za 36,8 millijona dolarjev. Delo predstavlja zgodnje Brancusijevo obdobje, ko je kot material večinoma uporabljal les. Čeprav skulptura daje vtis, da je sestavljena iz večih delov, gre v resnici za en sam kos lesa.
Omeniti velja še, da delo ob svojem nastanku ni poželo pretiranega navdušenja. Brancusi ga je hotel preko agenta leta 1917 prodati v Ameriki, a ga je agent zavrnil.
Če ste resen zbiratelj umetniških del, vam v zbirki ne sme manjkati Picasso. Njegovo upodobitev Dore Maar so leta 2007 prodali za 29,1 milijona dolarjev. Dora Maar je bila sicer devet let Picassova spremljevalka in njegova muza. Ko je spoznala 54-letnega umetnika, je bila pri 29 letih že uveljavljena fotografinja. Picasso je v njenih upodobitvah večinoma izpostavljal žalost, ki jo je povzročalo dejstvo, da ni mogla imeti otrok.
Bronasta skulptura grške boginje lova je bila prodana za 28,6 milijona dolarjev, v imenu zasebnega zbiratelja, ki svojega imena ne želi razkriti javnosti, pa jo je kupil trgovec Giuseppe Escenazzi. 91 centimetrov visoka skulptura je odlično ohranjena, avtor pa je boginjo odlično “ujel” v trenutku, ko je ravno izstrelila puščico.
Brancusi spada med najpomembnejše kiparje 20. stoletja, serija del “Ptica v prostoru” pa spada med njegova najvidnejša dela. Maja 2005 je bila prodana za 27,5 millijona dolarjev.
Brancusi je svoji ptici podaljšal telo, ki ga je upodobil brez peruti, perja in glave. Izdelal jo je vsaj tridesetkrat. Iz marmorja, mavca, lesa in brona. Vsakič je skušal svojo vizijo letenja upodobiti nekoliko drugače. To ga je proslavilo, saj boste v najpomembnejših svetovnih muzejih našli vsaj eno njegovo ptico, po drugi strani pa so kritiki zmajevali z glavami, češ zakaj si končno ne najde novega motiva.
Giacomettijevo bronasto “žensko” so maja 2008 prodali za 27,5 millijona dolarjev. Gre sicer za serijo štirih skulptur, ki nosijo enako ime, spreminja se le zaporedna številka. Gre za umetnikova največja dela – tako v umetnostnem kot fizičnem smislu, saj je najvišja ženska visoka kar 275 centimetrov.
Eli Broad je za delo leta 2005 odštel 23,5 millijona dolarjev. Kupčija je presenetila tudi poznavalce, saj je bilo delo ocenjeno na polovico te vsote. Posel pa je bil za nekatere še eden od kazalcev, da so se "investitorji" v umetnine, ki so se v zadnjih letih izkazale za zelo donosne naložbe, končno preusmerili tudi k sodobnim avtorjem. Smith se je s to prodajo povzpel med elito sodobnih kiparjev. Pred tem je bil manj znan, čeprav njegova serija Cubi – vrsta monumentalnih jeklenih kipov, predstavlja enega od vrhuncev kiparske ustvarjalnosti 20. stoletja.
Za pobarvano bronasto štorkljo so na dražbi leta 2008 iztržili 19,1 millijona dolarjev. Picasso je sicer najslavnejši likovni umetnik 20. stoletja. Njegovo delo pa obsega preko 15.000 slik, grafik in plastik. Znan je tudi po tem, da je veliko motivov upodobil večkrat z različnimi tehnikami in materiali.–
10. Auguste Rodin – Eve, grand modèle (1885)
Cena: 18,97 millijona dolarjev. Rodin je pred Evo izdelal tudi Adama. Vendar pa prav Eva predstavlja ključni trenutek v njegovem ustvarjanju in umetnosti nasploh. Odločil se je namreč za grobo, na videz neobdelano površino, sicer značilno za modele iz voska, ne pa za bron. Tako se je izneveril do tedaj uveljavljeni praksi in površini materiala dodal izrazno vrednost. Tudi siceršnja postavitev Eve nakazuje, da gre za upodobitev ženske, ki skuša zakriti svoj greh in po novem golo telo.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV