Cekin.si
Ni nujno, da bo sploh zaživel gumb "ni mi všeč".

Koristno

Pozor! Prevaranti že ponujajo gumb 'ni mi všeč'

Š.Z.
28. 09. 2015 09.25
1

Ne nasedajte na prevare z gumbi "ni mi všeč" na Facebooku, ker vas lahko drago stanejo. Z njimi lahko namreč na računalnik nehote naložite zlonamerni program, s katerim vas bodo izsiljevali.

Po objavi Marka Zuckerberga o načrtovanem gumbu za izražanje nestrinjanja so se na številnih forumih za varnost pojavila opozorila, da so se na spletu pojavili oglasi, ki nudijo uporabnikom prvi dostop do gumba "ni mi všeč". Kljub najavi gumb morda ne bo nikoli "zaživel", saj je velika nevarnost za trpinčenje uporabnikov.

Ni nujno, da bo sploh zaživel gumb "ni mi všeč".
Ni nujno, da bo sploh zaživel gumb "ni mi všeč".FOTO: Reuters
Ena od prevar ima geslo "Zagotovite si novi gumb 'ni mi všeč' na vašem profilu", pri čemer lahko funkcijo dobite samo po prošnji. Od uporabnika zahtevajo klik na spletno stran, ki jo je treba deliti s prijatelji.

Čeprav bo končna odločitev Facebookova, pa so goljufi že izkoristili priložnost. Ponujajo lažne gumbe "ni mi všeč" ali preusmerijo uporabnike k dragim naročninam za mobilne telefone in spletne ankete, ob izpolnitvi katerih obljubljajo zaslužek. V nacionalnem odzivnem centru za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij SI-CERT so poudarili, da bodo pri Facebooku kot vsako drugo novost tudi gumb "ni mi všeč" testirali na manjšem deležu uporabnikov in ga šele zatem postopno uvedli v vse uporabniške račune. Torej, uporabniki lahko gumb dobijo šele, ko ga Facebook sam aktivira in nič prej.

Po njihovih opozorilih se goljufi za dostop do žrtev vedno poslužujejo težko pričakovanih novosti, šokantnih posnetkov, seksi objav ali celo humanitarnih in naravnih katastrof, s katerimi skušajo privabiti uporabnike. V Sloveniji (še) ne beležijo tovrstnih prevar, ameriški mediji za kibernetsko varnost pa so že pred časom objavili opozorila, saj v ZDA prevaranti uporabnike vabijo k všečkanju strani in nalaganju aplikacije sumljivega izvora, ki obljublja dostop do gumba "ni mi všeč".

Aplikacija zahteva dovoljenje za dostop do uporabniškega profila in nato velikokrat objavlja sama v imenu uporabnika tako imenovana neželena sporočila, kot na primer ''I just got the dislike button, so now I can dislike all of your dumb posts lol!!!" (Pravkar sem dobil gumb "ni mi všeč" in zdaj lahko izrazim nestrinjanje s tvojimi neumnimi objavami!!!), obenem pa imajo omogočen dostop do njegovih prijateljev.

Goljufija sicer zelo spominja na že znana tovrstna sporočila na Facebooku, ki smo jim bila pri nas priča v preteklih letih: "OMG, kača je pojedla človeka" in Pornovirus, ki sta poleti smetila naše časovnice. V SI-CERTU svetujejo uporabnikom, naj ne klikajo na sumljive povezave na Facebook novičkah, tudi, če jih objavljajo njihovi prijatelji, ne nalagajo aplikacij in naj raje lepo mirno počakajo, da Facebook sam uvede novost.

Pri Facebook virusih gre sicer najpogosteje za različice, ki same objavljajo v uporabnikovem imenu, pošiljajo sporočila vsem stikom, viruse pa se da odstraniti že samo, da izbrišemo razširitev v brskalniku. Vendar si pa lahko z nepremišljenim nalaganjem sumljivih datotek naložimo tudi virus z veliko resnejšimi posledicami: na primer različice izsiljevalskih Crypto virusov, ki zašifrirajo vse fotografije in dokumente, in od uporabnikov zahtevajo plačilo odkupnine. Večinoma gre za zneske blizu 500 evrov. Za uporabnike, ki ne delajo rednih varnostnih kopij, je plačilo odkupnine edina možnost za povrnitev datotek.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891