Cekin.si
Operaterji bodo podražili nekatere storitve.

Koristno

Preverite, če boste tudi vi plačevali več za telefon

Š.Z.
24. 07. 2015 12.06
0

V ZPS znova opozarjajo: nekateri telefonski operaterji so na zadnji strani julijskih računov, ki jih večina ne prebere, obvestili o podražitvah, ki bodo avgusta in septembra.

Članarino plačujete vsi, ki ste po uvedbi 1. maja lani z Moneto plačali vsaj en nakup in se niste izrecno odjavili z obrazce za izklop dodatnih storitev. —ZPS

Telefonski operaterji so ob julijskih računih poslali napoved spremembe cen nekaterih storitev, večinoma navzgor, so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS). Pri Telekomu Slovenije se bo s 1. septembrom podražila članarina za Moneto, čeprav so že o uvedbi pavšala zanjo opozorili, da ni poštena do uporabnikov. Trenutno je 49 centov, po novem bo 99 centov, ob vsaki transakciji pa je treba plačati še nekaj centov. Moneta Plus, kjer ni stroškov ob plačilu z njo, se bo podražila za 20 odstotkov na 1,19 evra, so ugotovili v ZPS. V Telekomu so pojasnili, da so uporabnike obvestili skladno z zakonodajo, tudi z objavo na spletnih straneh, ki je bila 1. julija.

Operaterji bodo podražili nekatere storitve.
Operaterji bodo podražili nekatere storitve.FOTO: Thinkstock

Pri Si.mobilu in posledično tudi uporabniki AmisMobila bodo ceno poslanega sporočila SMS in MMS iz Slovenije v tujino s 1. avgustom povišali za dobrih 44 odstotkov na 22 centov. Dražje bodo tudi cene klicev in sporočil izven zakupljenih količin, tako da bosta od 1. avgusta minuta klica znotraj Slovenije in poslano sporočilo stala 22 centov, opozarjajo v ZPS. Dodajajo, da trenutno stane cena poslanega SMS znotraj Evropske unije 7,32 centa, torej trikrat manj.

Iz Si.mobila so sporočili, da so res spremenili ceno "dveh obrobnih storitev", kar so objavili tudi na spletu. Poudarili so, da se je v zadnjih treh letih povprečnemu slovenskemu uporabniku mobilnih storitev račun zmanjšal za več kot 15 odstotkov, ko so se vključene količine nekajkrat povečale. "V povprečju lahko naša stranka, ki danes preide na novejši paket, prihrani več kot 10 evrov na mesec," so poudarili.

Sporočila, poslana v tujino in klici na posebne številke niso zajeti v zakupljene količine, zato jih je vedno treba plačati. —ZPS

Pri Telemachu in Tušmobilu se bo cena za minuto klica v države Evropske unije, Islandijo, Norveško in Lihtenštajn znižala na 43 centov, do zdaj je bila 43,72 centa. V vse ostale države bodo dražji klici, in sicer od 55 centov do 1,4 evra na minuto. Klici v države nekdanje Jugoslavije se bodo podražili za 28 odstotkov, v ZDA boste klicali za 67 odstotkov dražje, v nekatere bolj oddaljene eksotične države pa tudi več kot 250 odstotkov dražje. Podobno se bodo spremenile tudi cene pri Tušmobilu, kjer pa je vse malo ceneje, so pojasnili v ZPS.

Z začetkom avgusta bodo Telekomovi, Debitelovi in Amisovi uporabniki plačevali višjo ceno za klic na številki 1180 za splošne informacije in 1188 za informacije o številkah naročniških telefonov v Sloveniji. Podražitev je pri Telekomu in Debitelu približno 10-odstotna, pri Amisu pa 22-odstotna, so še sporočili iz ZPS.

Amis mobilne storitve zagotavlja preko mobilnega operaterja Si.mobil, "ki določa tudi pogoje in cene". Iz podjetja so sporočili, da je dvig cen za klice na številki 1180 in 1188, ki zanje ne predstavljata storitev z visoko dodano vrednostjo, izključno posledica občutnega dviga nabavnih cen ponudnika storitev TSMedia. "Upravičeno pričakujemo, da bodo spremembe cen klicev na številki v podobni obliki izvedli vsi operaterji." Podražitev so sicer napovedali na spletni strani.

Pri Telemachu bodo s 1. avgustom spremenjene cene klicev iz Slovenije v ostale države, za EU ostajajo nespremenjene. Uporabnike so obvestili na spletni strani in ob prejemu računa. Pravijo, da so še vedno najcenejši. Razložili so, da ni reguliran trg klicev iz Slovenije v drugo državo, kot je gostovanje v Evropski uniji, "zato so paradoksi, ko je lahko klic iz Unije v SLO cenejši od klica iz SLO v Unijo. Posledično nihajo cene podobno kot nafta." Mesečno prejmejo nove cenike tujih operaterjev, na podlagi katerih višajo ali nižajo nekatere cene. "Do sedaj ni bilo večjih sprememb, z junijem pa se je izrazito podražilo zaključevanje klicev na Balkanu in ostalih neevropskih državah," so še sporočili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861