Cekin.si
Plaža

Koristno

Bomo v prihodnosti res tako potovali?

M.M.
05. 05. 2020 09.21
4

Smo tik pred poletnimi počitnicami, a vse kaže, da bo preteklo še kar nekaj časa, ko bomo lahko znova sproščeno potovali. Kakšne rešitve pa lahko uporabimo do takrat?

Nova Zelandija se je uspešno borila zoper novi koronavirus. Sedaj že načrtuje, kako bi lahko oživila turistični sektor. Kljub temu ne želijo prehitevati in tako uničiti dobrih epidemioloških rezultatov.
Nova Zelandija se je uspešno borila zoper novi koronavirus. Sedaj že načrtuje, kako bi lahko oživila turistični sektor. Kljub temu ne želijo prehitevati in tako uničiti dobrih epidemioloških rezultatov. FOTO: iStock

Ena od zanimivih idej, ki so jo predstavili tudi na ameriškem CNN, je ta, o kateri razpravljajo avstralski in novozelandski politiki in strokovnjaki. Obstaja namreč ideja, da bi omenjeni državi vzpostavili t. i. turistični koridor. 

Državi sta marca tujim državljanom omejili vstop, sledil pa je velik udarec turističnemu sektorju. Kot kaže, sta tako Avstralija kot Nova Zelandija zelo uspešni v boju zoper novi koronavirus, zato so se porajala vprašanja o medsebojnem sodelovanju. Konec aprila je sicer novozelandska premierka Jacinda Ardern dejala, da s prehitrim odpiranjem meja ne želi ogroziti dobrih epidemioloških razmer v državi. Je pa ideja o turističnem koridorju z Avstralijo zelo privlačna ideja. 

Kdaj naj bi se ta ideja uresničila, če sploh, še ni znano. A poglejmo nekaj podatkov, ki kažejo na to, da je ta ideja še kako realna, kar kažejo tudi podatki iz preteklosti. Pred izbruhom bolezni covid-19 je bilo na Novi Zelandiji kar 40 odstotkov vseh tujih turistov Avstralcev. Četrtino prihodkov v turizmu ustvarijo prav avstralski gosti. 

Na drugi strani pa Novozelandci predstavljajo kar 15 odstotkov tujih turistov v Avstraliji, ki iz tega vira beleži okoli šest odstotkov prihodkov v turizmu. 

Turistične organizacije v obeh državah menijo, da je zamisel o turističnem koridorju med državama idealna rešitev za trenutno katastrofalne razmere v turizmu. Tako bi rešili na tisoče delovnih mest v tej panogi. V Novi Zelandiji turistični sektor vsak mesec epidemije ostane brez več kot 1,1 milijarde evrov. Sicer je vsem jasno, da se razmere ne bodo povsem normalizirale in vrnile na stanje pred epidemijo, a kljub temu upajo na vsaj minimalne zaslužke in počasno okrevanje. 

Omenjena ideja bi se lahko razširila tudi na druga področja, postavlja pa se vprašanje, ali je v bistvu to prihodnost naših potovanj. Da bomo povezani le z eno regijo, državo ... Nekaj podobnega so načrtovali tudi Hrvati, ki so to poletje tako želeli pritegniti češke turiste. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856