Lani smo apartma za 14-dnevni oddih na hrvaškem otoku rezervirali in tudi vplačali predujem zgolj dva dni pred odhodom. Prvotno rezervacijo, ki smo jo pred razglasitvijo svetovne pandemije naredili januarja 2020, smo konec marca 2020 odpovedali zaradi širjenja novega koronavirusa, ki je napovedoval oteženi prehod državnih meja. Ves vplačani denar so nam vrnili in nas povabili k njim, ko se situacija umiri.
Pred lansko poletno sezono se je stanje glede covid-19 pričelo umirjati in vse je kazalo, da dopust na hrvaškem Jadranu vendarle ne bo odpadel. Vseeno smo bili previdni, saj do zadnjega nismo vedeli, ali je sploh pametno prečkati državno mejo s tremi majhnimi otroki. Odločitev je padla tik pred zdajci in rezervirali smo isti apartma, ki pa je bil tedaj občutno cenejši. Prvotno vplačilo januarja je bilo razmeroma drago in na nivoju predkoronskih cen, julija 2020 pa smo za isti apartma plačali polovico manj. Namreč, ponudniki nastanitev so po številnih odpovedih uvideli, da jim ne preostane drugega, kot spustiti cene na najnižjo možno raven, da so lahko z delno zapolnitvijo pokrili vsaj tekoče stroške. In analize po sezoni so pokazale, da je bilo turistov resnično občutno manj.
Letos vse nakazuje, da bo drugače in bolj pestro. Cene so višje kot lanske in tudi zasedenost apartmajev, kampov, hotelov in drugih nastanitvenih kapacitet bo - kot vse kaže - večja. Mi smo po pregledu in iskanju želene destinacije recimo ugotovili, da je precej nastanitev že zasedenih in da so cene višje v primerjavi z lanskim letom. Vseeno smo imeli po kar dolgem iskanju srečo, da smo konec junija dobili relativno poceni in lep apartma na hrvaškem otoku tik ob morju. Vplačali smo predujem za potrditev rezervacije in se dogovorili, da preostanek plačamo po prihodu. Da, letos so dopusta željni glede na lani rezervacije vplačali prej, saj je manj negotovosti kot lani.
K večji svobodi in sigurnosti glede dopustovanj in potovanj je zagotovo doprineslo cepivo in olajšan prehod državnih meja ob potrdilih o prebolelosti, testiranju in cepljenju ter v primeru Hrvaške še spustitev starostne meje za obvezno testiranje otrok. Čeprav je res, da potrebujemo več dokumentacije kot lani, ko smo za našo družino za prehod slovensko-hrvaške meje imeli zgolj potrdilo o nastanitvi in izpolnjen obrazec za enostavnejši prehod meje. Letos bomo odrasli potrebovali potrdilo o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu, medtem ko otroci, mlajši od 12 let, ne potrebujejo ničesar, če imajo starši oziroma skrbniki potrebna potrdila za prehod meje brez napotitve v karanteno.
Da, turist iz članice Evropske unije lahko na Hrvaškopo novem vstopi takoj po drugem odmerku cepiva proti covid-19 ali že po prvem odmerku, če je po cepljenju minilo 22 dni; zadošča kartonček o cepljenju, vpis v cepilno knjižico ali potrdilo s spletnega portala zvem.eZdrav.si, za katerega potrebujete digitalno potrdilo. Prehod meje brez odrejene karantene je omogočen tudi s potrdilom o negativnem PCR-testu, ki ne sme biti starejši od 72 ur, ali s potrdilom o negativnem hitrem testu, ki ne sme biti starejši od 48 ur, ter s potrdilom, da ste preboleli koronavirusno bolezen pred več kot 11 dnevi in ste bili cepljeni znotraj časovnega okvira 180 dni od potrjene okužbe. Prehod meje je mogoč tudi brez omenjenih potrdil, vendar vas po vstopu napotijo v 10-dnevno karanteno, ki jo lahko skrajšate s testom. Opravite ga na eni od lokacij testiranja na Hrvaškem na lastne stroške in za vas do prejema negativnega izvida velja odredba o karanteni.
Priporočljivo je izpolniti obrazec za hitrejši prehod meje
Hrvaške oblasti poleg naštetega priporočajo tudi izpolnitev obrazca na entercroatia.mup.hr za hitrejši prehod meje, saj bodo imeli vse vaše podatke že v sistemu. Obrazec, ki je na voljo tudi v slovenskem jeziku, vključuje podatke, ki se običajno zahtevajo ob prehodu meje ob predložitvi osebnega dokumenta. Številka dokumenta se na meji avtomatično poveže z vnaprej vnesenimi podatki, tako da ni potreben dodaten vnos podatkov in promet na meji poteka bolj tekoče. Sicer pa po izpolnitvi obrazca prejmete elektronsko pošto z navodili o epidemioloških smernicah in informacijah za obiskovalce Hrvaške. Informacije o potovanju znotraj Evropske unije so na voljo TUKAJ. Pogoji za vstop v Hrvaško na spletni strani hrvaškega notranjega ministrstva so na voljo TUKAJ. Podatki za turiste o bivanju na Hrvaškem, priporočilih in omejitvah so na voljo TUKAJ. O zdravstvenem zavarovanju med začasnim bivanjem v tujini si preberite TUKAJ. Seznam lokacij testiranja na Hrvaškem s cenami je na voljo TUKAJ.
Mi bomo imeli poleg potrebnih potrdil za prehod državne meje brez napotitve v karanteno tudi predizpolnjen obrazec za hitrejši prehod meje in potrdilo o nastanitvi. Poleg običajne prtljage za na morje bomo letos spakirali še razkužilo in zaščitne maske, ki jih je na Hrvaškem obvezno nositi v notranjih prostorih, kjer ni možno vzdrževati varnostne razdalje najmanj dva metra. Kazni za nenošenje ali nepravilno nošenje maske so od 500 hrvaških kun (67 evrov) navzgor in držali se bomo pravil in omejitev. Najmanj 14 dni pred odhodom bomo - tako kot vsako leto - preverili tudi veljavnost in po potrebi naročili pretekle evropske kartice zdravstvenega zavarovanja ter veljavnost osebnih dokumentov.
Tako je z vrnitvijo domov
Za nazaj bo lažje, saj je slovenska vlada - podobno kot lani - pred glavno poletno sezono olajšala vrnitev domov. Hrvaško primorje - Istra, Kvarner in Dalmacija - ni več na rdečem seznamu, kar pomeni, da na območju ni visokega tveganja za okužbo z novim koronavirusom in da lahko oseba, ki prihaja z jadranske Hrvaške, lahko vstopi v Slovenijo brez napotitve v karanteno na domu, če ob vstopu predloži dokaz, da je pred vstopom najmanj pet dni neprekinjeno prebivala na območju. Dokazilo mora predložiti le za obdobje od odhoda iz Slovenije do vrnitve vanjo, če je obdobje krajše od pet dni. Torej, osebi, ki zapusti Slovenijo in se vanjo vrne prej kot v petih dneh, po vrnitvi ni treba priložiti dokazila o neprekinjenem petdnevnem bivanju, ampak le za obdobje, ko ni bila v Sloveniji. Če ne predloži ustreznih dokazil, se šteje, da prihaja z območja na rdečem oziroma temno rdečem seznamu. Sledi karantena, ki jo je mogoče prekiniti po petih dneh z negativnim PCR testom, opravljenem v Sloveniji.

Lani smo na hrvaškem otoku zelo uživali, še bolj, ker je bilo občutno manj turistov, letos pričakujemo večjo gnečo. Drugačno in bolj živahno poletno sezono že napovedujejo zastoji in kolone na cestah in mejnih prehodih, prvi bolj pester "morski vikend" je bil ravno pretekli, ko so proti Hrvaški na mejah že zabeležili daljša čakanja. Mi nameravamo na pot julija v četrtek dopoldne in se bomo predvidoma vračali v ponedeljek, da bi se v čim večji možni meri izognili največjim turističnim prometnim konicam. V vsakem primeru pa komaj čakamo dopust, morje, sonce, odklop, počitek in ... predvsem menjavo okolja. Letos smo še toliko bolj hvaležni, da si lahko privoščimo počitnice na morju in da bomo lahko morda tudi vsaj za kakšen podaljšan vikend potovali še kam drugam.
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV