
Novi vinjeti sta posledici pritiska Bruslja, predvsem evropskega komisarja za transport Antonija Tajanija, ki meni, da je slovenski avtocestni sistem cestninjenja diskriminatoren do tujcev v tranzitu in da preveč favorizira domače uporabnike avtocest, zato so naši državi v Bruslju blokirali del sredstev, namenjenih izgradnji avtocest. Na našem ministrstvu pravijo, da je nov sistem cestninjenja povsem v skladu z evropskimi navadami in da je določanje cenika v izključni pristojnosti držav članic EU, v nekaterih državah, kot je na primer Češka, pa je sistem še slabši oziroma manj ugoden. Z uvedbo tedenske in mesečne vinjete pa naj bi Slovenija izpolnila zahtevo evropske komisije, ki je naši državi očitala diskriminatornost.
Do konca junija še velja sedanji vinjetni sistem s šestmesečnimi in letnimi nalepkami, za katere smo do zdaj plačali 35 EUR za polletno in 55 EUR za letno vinjeto, cena velja za dvosledno vozilo, katerega največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg, ne glede na največjo maso priklopnega vozila. Spomnimo – letna vinjeta za tekoče leto velja od 1. decembra predhodnega leta do 31. januarja prihodnjega leta (skupaj 14 mesecev), polletna pa šest mesecev od dneva njenega nakupa.

Polletna vinjeta za enosledna vozila (motorna kolesa) ostane v uporabi, za dvosledna vozila (osebna in kombinirana vozila) pa ne. Imetniki dvoslednih vozil, ki ste ali boste polletno vinjeto kupili pred 1. julijem 2009, jo boste lahko uporabljali do konca obdobja njene veljavnosti.
Ta teden novih vinjet na prodajnih mestih še ne bo, kajti tiskajo jih v tiskarni na Češkem in bodo, po poročilih Darsa, prišle v Slovenijo šele konec prihodnjega tedna. Na Darsu pojasnjujejo, da so za zdaj natisnili le tedenske vinjete, za mesečne pa bodo porabili zalogo polletnih vinjet. Le teh ne bodo preurejali, saj je to z zakonom prepovedano, kar pomeni, da jim ne smejo odstraniti številke 6 v desnem zgornjem kotu, prav tako jih ne smejo dodatno luknjati, zato bodo kupci skupaj s polletnimi nalepkami, ki bodo postale enomesečne, dobili pojasnilo na enako veliki zloženki v šestih jezikih.
S 1. julijem bo na prodajnih mestih potrebno narediti inventuro, kar bo najtežje na bencinskih servisih, ki so odprti 24 ur dnevno, kajti uporabniki avtocest bodo lahko do 30. junija do minute do polnoči (23.59) kupiti polletne vinjete po ceni 35 EUR, veljale bodo do 30. decembra, pa tudi letne, ki stanejo 55 EUR, veljavnost se bo iztekla 31. januarja 2010.
Točno opolnoči vinjet ne bo mogoče kupiti, minuto kasneje pa bodo polletne vinjete postale enomesečne, stale bodo 30 EUR. Avstrijska avtocestna družba Asfinag je samo meseca maja na svojih prodajnih mestih prodala kar 52.000 slovenskih polletnih vinjet, saj so uporabniki najbrž preračunali, da je obstoječi sistem zanje ugodnejši.

Novela zakona o cestninskih cestah in cestnini je spremenila tudi dve prevozni razdalji. Avtobusni ter tovorni promet bosta poslej na avtocesti med Vrhniko in Ljubljano cestninjena na vsej razdalji in ne tako kot doslej samo na tretjini razdalje med cestninskima postajama Log–Vrhnika. V prevozno razdaljo bo poslej vključen tudi ljubljanski avtocestni obroč. Po julijski predaji bodo tovorni in avtobusni promet cestninili tudi na odseku hitre ceste med Nanosom in Razdrtim ter na odseku avtoceste A1 med Dragučovo in Mariborom.
Zanimivosti
Na spletnih straneh AMZS lahko preberemo, da ima sosednja Madžarska štiridnevne vinjete, ki stanejo štiri evre. V Avstriji je, razen nakupa vinjete, potrebno za vožnjo skozi predora Katschberg in Tauern doplačati predornino v višini 9,5 EUR. Na 23-kilometrskem odseku avtoceste A14 na skrajnem zahodu Avstrije, ki povezuje Italijo in Nemčijo, so septembra uvedli posebno tranzitno vinjeto (Korridor Vignette), katere cena v eno smer je dva evra. Tudi za prevoz predora pod Karavankami med Slovenijo in Avstrijo je potrebno plačati še dodatnih 6,5 evra. V Nemčiji pa so avtoceste brezplačne in tudi večinoma brez omejitev hitrosti.

Vinjete po 1. juliju
Letna vinjeta za tekoče leto bo veljala od 1. decembra predhodnega leta do 31. januarja prihodnjega leta, skupaj 14 mesecev. Polletna vinjeta bo veljala šest mesecev od dneva njenega nakupa, oziroma do preteka zadnjega dneva v šestem mesecu, če v šestem mesecu takšnega dneva ni. Mesečna vinjeta bo veljala od trenutka nakupa vinjete do preteka dneva, ki ima isto številko en mesec po dnevu njenega nakupa, oziroma do preteka zadnjega dneva v mesecu, če v naslednjem mesecu takšnega dneva ni. Tedenska vinjeta bo veljala sedem zaporednih koledarskih dni od vključno dneva, ki ga bo določil uporabnik ob nakupu vinjete.
Uporabniki slovenskega avtocestnega omrežja bodo morali od 1. julija za sedemdnevne nalepke odšteti 15 evrov, za mesečne 30 in za letne nalepke 95 evrov. Nove avtocestne vinjete so nekoliko spremenjene, saj so dodani kvadratki, ki označujejo veljavnost, lažje se označijo in tudi cestninskim nadzornikom bodo krepko olajšali delo.

Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV