Na prvi pogled res ni videti, kot da čuvajo kakšno veliko skrivnost, navsezadnje celo na embalaži piše, da kolački vsebujejo moko, vodo, sladkor in tako naprej. A prava skrivnost je v razmerju sestavin, načinu priprave testa in tehniki pečenja, pravijo v podjetju in očitno mislijo resno. Januarja letos je namreč Chris Botticella, eden izmed sedmih vodilnih ljudi, ki vedo vse skrivnosti omenjenega peciva, dal odpoved, saj je dobil bolje plačano delo pri konkurenci. Da skupaj z njim slučajno ne bi odšla še zmagovita formula za kolačke, je družba dosegla, da mu je celo sodišče prepovedalo delati za konkurenco.

Coca Cola
Nobena velika skrivnost ni več, da je slavna pijača nekoč vsebovala celo kokain, manj znano pa je, da kljub desetletjem, ki so minila odkar je družba na trg poslala prvo steklenico pijače, za izdelavo še vedno uporabljajo prvotni recept. Družba je doslej priznala, da se v pijači najdejo sledi afriškega oreha, ekstrakta limete in vanilje, limonin ekstrakt, pomarančni ekstrakt ter vrsta drugih eksotičnih sestavin, katerih vsebnost podjetje ni nikoli potrdilo. Recept ostaja skrivnost, Coca Cola ga celo ni nikoli patentirala, ampak so se raje odločili, da ga za nič na svetu ne bodo pokazali javnosti. Riskantna poteza se je obrestovala, saj so se tako zaščitili pred konkurenco, ki bi, če bi bil recept patentiran, lahko po 20 letih recept uporabljala kot osnovo in izdelovala svoje verzije pijače. Velika skrivnostnost, ki obdaja znameniti recept, pa ni ustavila dveh nadobudnih delavcev, ki sta ga želela prodati konkurentu, družbi Pepsi. A sta tam namesto denarja dobila prijavo na policijo.
Marsikaj, vključno z dobrimi poslovnimi odločitvami, je vplivalo na to, da je Google danes na prvem mestu med spletnimi brskalniki, a največ zaslug za to ima iskalni algoritem PageRank, ki za razvrščanje zadetkov uporablja več dejavnikov kot ostali brskalniki, med drugim ne upošteva le vsebino spletne strani, ampak tudi njeno pozicijo na spletu. Algoritem sta še v času, ko sta bila študenta na Stanfordu, razvila Googlova ustanovitelja Larry Page in Sergey Brin.
KFC-jev ocvrt piščanec
Vsaka veriga s hitro prehrano obljublja najboljšo omako, najboljši hamburger ali kaj podobnega. In vsi trdijo, da gre samo za njihovo posebnost. Pri KFC še vedno uporabljajo na roko napisan recept gospoda Sandersa, ki vsebuje mešanico enajstih zelišč in začimb, ki dajejo piščancu poseben okus. Varujejo pa ga kot Pentagon ameriške državne skrivnosti; v trezorju z dvojnimi vrati, ki jih upravlja računalnik, dostop do recepta pa imata le dva človeka v celi družbi. Za primerjavo – pri konkurenčnem McDonaldsu so z recepti ravnali manj skrbno, tako so recept za omako za Big Maca v osemdesetih letih prejšnjega stoletja celo izgubili in jo nadomestili s cenejšo verzijo. Ko so leta 2004 recept ponovno našli, je poceni omaka postala preteklost.
WD40
Ko je Norm Larsen leta 1953 iznašel WD-40, je pravzaprav iskal sredstvo, s katerim bi površine zaščitil pred rjo. Tudi on, podobno kot Coca Cola, 'recepta' ni nikoli patentiral, je pa začel svojo iznajdbo nekaj let pozneje prodajati prvim strankam po načinu direktne prodaje, brez posrednikov in trgovcev. Na koncu je Larsen seznam sestavin prodal za okoli 10 tisoč dolarjev. Precej boren znesek, če upoštevamo, da je WD40 mogoče najti v številnih gospodinjstvih povsod po svetu.
The New York Times Best Seller List
Uvrstitev na prestižni seznam najbolje prodajanih knjig v ZDA, ki izhaja že vse od leta 1942, so sanje mnogih avtorjev. Čeprav je znano, da pred sestavljanjem seznama izvedejo ankete na reprezentativnem vzorcu večjih in manjših knjigarn, natančen princip izbora anketiranih knjigarn ni znan, zaradi česar spori z avtorji, ki so prepričani, da se njihovo delo prodaja bolje, kot to kaže slavni seznam, niso redki. Leta 1983 je na primer William Peter Blatty, avtor Eksorcista, tožil izdajatelje seznama za 9 milijonov dolarjev, ker naj bi slaba uvrstitev njegovega dela Legija, kvarila njegov ugled. Tožbo je izgubil, prav tako družbi ni bilo treba izdati skrivnosti sestavljanja seznama.
Auto-Tune
Ko je inženir Andy Hildebrand razvijal opremo za označevanje zalog nafte, si ni niti predstavljal, da bi isti program znal popraviti napačno zapete tone. Kljub temu je vse od leta 1990 naprej to priljubljen pripomoček glasbenih producentov. Najprej so ga uporabljali za dodajanje posebnih efektov, kot to lahko slišimo v uspešnici pevke Cher 'Believe', zdaj pa gre za široko uporabljan pripomoček, s katerim popravijo napačno zapete tone manj sposobnih pevcev. Čeprav ga nekateri glasbeniki, ki svoj ugled gradijo predvsem na vokalu, javno kritizirajo, gre za pripomoček, ki je marsikomu, ki ima sicer preslab glas, omogočil prodor v glasbenem svetu.
Starwood hotel
Včasih pa se skrivnosti ne skrivajo v enem samem receptu, ampak v množici neštetih detajlov. Tako vsaj menijo pri hotelski verigi Starwood. Ko sta dva uslužbenca višjega ranga želela h konkurenčni družbi Hilton, je družba proti njimi vložila tožbo, saj sta s seboj menda skušala odnesti kar več tisoč dokumentov, ki so vključevali 'poslovne skrivnosti' – od kuharskih receptov, do načrtov za zabave in okrasitve prostorov.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV