Cekin.si
resnicnostni ang - 2

Koristno

Kdo je razvajenka, ki se še nikoli ni peljala z avtobusom in za zajtrk porabi 70 €?

Ž.K.
31. 07. 2011 14.29
18

Med kopico resničnostnih oddaj, ki jih lahko spremljajo Angleži, lahko na televizijskem programu najdejo tudi tako, v kateri so štiri bogata dekleta za deset dni svoje življenje zamenjale s štirimi sovrstnicami, ki izhajajo iz socialno ogroženih družin.

Štiri revna dekleta Shauna, Makylea, Lyndsey in Kimberley prihajajo z območja Newcastla, kjer je skoraj 20 odstotkov vseh prebivalcev nezaposlenih. Njihove družine se v glavnem preživljajo s socialno pomočjo. V njihovo kožo so za deset dni televizijski producenti postavili Lucy, Fiono, Steph in Fi, dekleta iz angleških najboljših šol, iz urejenih družinskih razmer in s polnimi denarnicami. Vsaka izmed njih je dobila 70 evrov, toliko, kolikor bi jim pripadalo, če bi živele od podpore za brezposelne.

Brez sramu je ena od udeleženk Lucy Haythornthwaite-Shock povedala, da v domačem londonskem okolju toliko zapravi zgolj za prvi jutranji obrok. Njen oče, finančni svetovalec in večkratni milijonar, je namreč poskrbel, da ji ni treba delati za preživetje. Tako lahko uživa brezskrbno življenje in svoj čas posveča promociji zabavnih dogodkov v nočnih klubih. Kljub temu da so njeni starši zasebni šoli plačevali več kot 30.000 evrov na leto za njeno izobrazbo, je priznala, da pred odhodom na snemanje ni vedela, kje je Newcastle, da pa je bila na koncertu Britney Spears v Manchestru. Mesti sta eno od drugega oddaljeni skromnih 230 kilometrov.

resnicnostni ang - 2
resnicnostni ang - 2FOTO: Facebook

Med snemanjem oddaje so se morale mlade 'razvajenke' srečati s problemi nezaposlenosti, revščine, kriminala ter zlorabe drog in alkohola. Namen oddaje je bil predvsem prikazati predsodke, ki jih mladi, ki se ne srečujejo z eksistencialnimi težavami, gojijo do svojih vrstnikov, ki odraščajo in živijo v socialno ogroženih okoljih.
Nekaj od teh predsodkov se je izkazalo za resnične.

Opazile so, da kljub pomanjkanju denarja, kupovanje in pitje alkohola v ogromnih količinah ni problem. Kljub temu da so cene desetkrat nižje kot v Londonu, se jim je zdela to neverjetna potrata denarja. Opazile so tudi, da so med prejemniki socialne pomoči zelo pogosti dragi mobilni telefoni. Toda, ko je ena izmed londonskih deklet poskusila svoji vrstnici razložiti, da je za boljše življenje včasih potrebno tudi odrekanje in za primer dala svoja starša, ki sta morala varčevati, da sta jo poslala na šolo, ki stane 30.000 evrov letno, ji je 'malce' manj premožna kolegica iz Newcastla odgovorila, da jo razume, saj se je njena mati morala odpovedati hrani zase, da je lahko nahranila njo in njeno sestro.

Podobnih primerov se je v desetih dneh zvrstilo še nekaj in dekleta so hitro uvidela, da ni vse črno in belo. Kljub temu da gre za resničnostni šov, naj bi po mnenju angleških kritikov oddaja dobro prikazala vedno večje razlike, ki nastajajo med bogatimi in revnimi predeli Anglije, ter predsodke, ki jih različni družbeni sloji gojijo.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861