Podatki Slovenskega filmskega centra kažejo, da smo v obdobju 1995–2017 znotraj nacionalnega filmskega programa v približno 90 odstotkih gledali filme v moški režiji, v 78 odstotkih zgodbe moških scenaristov in v približno 80 odstotkih filme, ki so jih producirali moški. Enega od devetih prikazanih igranih celovečernih filmov znotraj nacionalnega filmskega programa je v tem obdobju režirala ženska.
Ida Weiss je takrat dejala, da iz dolgoletne prakse produciranja filmov ugotavlja, da se ženske za svoje plačilo pogajajo bistveno manj kot moški. "Tiste, ki pa se želijo pogajati, so hitro označene za problematične in kmalu še nezaželene. Zame osebno je to največji družbeni problem. Zaradi tega si mnoge ženske še vedno ne morejo izboriti enakopravnega ekonomskega položaja, ki pa je pravzaprav prvi in najosnovnejši na poti uresničevanja vseh ostalih," je povedala Weissova.
Za mnenje smo prosili Marinko Štern, igralko iz priljubljene serije Reka ljubezni. Sicer ne ve, kako so plačani drugi, a občutek je dobila, da se znajo moški kolegi bolj postaviti za svoje plačilo. "Mogoče se kakšna ženska tudi dobro postavi, kar je prav. Prav bi bilo, da bi bile enako plačane," pravi Šternova, ki v omenjeni seriji igra vlogo Tereze Božič. Več o tem, kaj je povedala našemu novinarju, si poglejte v dodanem prispevku. Govorila je tudi o tem, kako igralci živijo od svojih plač. Nekateri so namreč tako "svobodni", da sploh ne vedo, kaj bo jutri.
O svojih izkušnjah je spregovoril tudi Renato Jenček, ki se je v seriji Reka ljubezni vživel v vlogo veterinarja Franca Vesela. Kako je v Sloveniji opravljati poklic igralca? Ali se od tega da živeti? Kakšen je odnos moških kolegov do sodelavk? Kaj je povedal Jenček, si lahko pogledate v dodanem prispevku!

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV