Cekin.si
Grenlandija

Koristno

Znova stegujejo lovke po Grenlandiji

M.M.
13. 05. 2021 05.00
0

Parlamentarne volitve na Grenlandiji so bile izredno zanimive, saj se je vnela burna razprava o rudniškem projektu, ki bi ga izvajala avstralska skupina Greenland Mining, ki je sicer v kitajski lasti.

Ilulissat
IlulissatFOTO: Shutterstock

Grenlandija je največji otok na svetu. Gre za avtonomno dansko regijo, več kot 90 odstotkov prebivalcev je Inuitov. Vsak košček zemlje je dragocen, saj je 82 odstotkov njene površine prekrite z ledom. 

Pretekli mesec so tam potekale parlamentarne volitve, ki so bile izredno zanimive - tako s stališča same kampanje kot volilnih rezultatov. Glede na to, da je bil velik poudarek razprav na temo globalnega segrevanja, okolja, gospodarstva in tudi posegov v okolje, se lahko cel svet veliko nauči iz tega mikro primera. 

Zakaj? Razumeti je, kot da so bile te volitve na nek način referendum o tem, ali bodo tamkajšnji prebivalci dopustili izkopavanje urana in redkih kovin. Grenlandija je vedno bila in vedno bo velika želja vseh sil, saj je njen geostrateški položaj odličen, ponaša pa se z bogatimi rezervami mineralov. Spomnimo na to, kakšne apetite je imel po Grenlandiji takratni ameriški predsednik Donald Trump.  

Tokrat so prebivalci na volitvah odločali o spornem rudniškem projektu, ki ga je želela izvajati avstralska skupina Greenland Mining, ki je sicer v kitajski lasti. 

Na eni strani je bila politična opcija, ki je ta projekt podpirala, na drugi pa tista, ki ga je zavračala. In prav slednja je na volitvah zmagala. Gre za levo opozicijsko okoljevarstveno stranko Inuit Ataqatigiit (IA), ki je premagala socialdemokratsko stranko Siumut, ki je Grenlandiji vladala večino časa, odkar je leta 1979 Grenlandija dobila avtonomijo. Podpora rudniškemu projektu jih je stala zmage. 

S tem, da je stranka IA zmagala, še ne pomeni, da projekta ne bo, saj je trenutno v javni obravnavi. IA se sicer zavzema za moratorij na izkopavanje urana, kar bi ustavilo omenjeni rudniški projekt. Stranka je napovedala tudi, da bo v primeru zmage podpisala pariški podnebni sporazum. 

Nahajališče rudnin Kuannersuit na jugu Grenlandije je eno najbogatejših na svetu z uranom in redkimi minerali, skupino 17 kovin, ki jih uporabljajo v visoko tehnoloških napravah, kot so pametni telefoni, električni avtomobili in orožje. Lokalne oblasti morajo projekt odobriti, preden bi skupina Greenland Mining lahko dobila dovoljenje za izkopavanje. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861