Evropski birokrati menijo, da je naša minimalna plača previsoka, delavci pravijo, da je ne dajo. Podjetniki mislijo, da za delo plačujejo preveč, delavci menijo, da za opravljeno delo dobijo premalo. Država in Evropa menita, da odhajamo v pokoj prekmalu, delavci menijo, da so delovne dobe v nekaterih poklicih že sedaj predolge.
Kakšna je resnica? Kje se nahajamo v primerjavi z drugimi državami. Spodnji zemljevid prikazuje, koliko ur dela na leto opravijo v posameznih državah Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD).
Iz podatkov OECD je razvidno, da le v Franciji, Belgiji in Luksemburgu delajo manj in se hkrati tudi hitreje upokojujejo kot pri nas.
Manj od nas delajo še Nemci, Norvežani, Danci, Irci in Nizozemci, v pokoj pa hitreje odhajajo Avstrijci, Slovaki in Madžari.
Glede na lestvico se daleč najslabše godi Mehičanom in prebivalcem Severne Koreje, ki se lahko upokojijo šele po sedemdesetem letu, letno pa oddelajo krepko nad 2050 ur, kar je vsaj 400 ur na leto več, kot povprečni Slovenec.
Podatki kažejo, da morebiti res nismo najbolj delavna nacija, a vprašanje je, komu se želimo približati. Najbolj srečnim državam na svetu, kot sta Danska in Norveška ali Mehiki in Severni Koreji?
Komentarji (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV