Cekin.si
Franci Matoz - 4

Koristno

Koliko lahko v resnici zaračunajo najboljši slovenski odvetniki?

N.Š.
15. 11. 2012 09.48
8

Če si še tako prizadevamo živeti po zakonih ter v miru in sožitju, se marsikomu zalomi. S sodnim iskanjem pravice pa so pogosto povezani visoki stroški, zaradi katerih se marsikdo raje odpove svojim pravicam in interesom.

Franci Matoz - 4
Franci Matoz - 4FOTO: Damjan Žibert
Prej ali slej se lahko vsakdo znajde v položaju, ko potrebuje odvetnika. Za tega pa še kupček denarja. Večji kot je kupček, bolj „prestižnega“ odvetnika si boste lahko privoščili. Vendar pa zaradi visokih cen – čemur odvetniki sami sicer nasprotujejo in pravijo, da se kolegi iz drugih držav smejejo njihovim „bornim“ plačam – elita pravzaprav ostaja rezervirana za elito. Za vse druge pa obstaja množica odvetniških pisarn manj medijsko izpostavljenih (a ne nujno slabših!) odvetnikov.

Kako izbrati odvetnika?
Na odvetniški zbornici in drugih pravnih spletnih portalih je objavljen ažuren seznam odvetnikov, ki so vpisani v imenik Odvetniške zbornice in imajo za svoje delo tako vsa potrebna pooblastila in potrdila. Sicer pa večina odvetnika izbira na podlagi priporočil, zato se, če potrebujete pravno pomoč, o izkušnjah s posameznimi odvetniki pogovorite z znanci in prijatelji.

„ Pravdanja je v Sloveniji še vedno precej, tudi za malenkosti. Po drugi strani mediacijski postopki dajejo prve rezultate, tako da se določen odstotek zadev reši s sodno poravnavo. Po izdaji sodbe sodišča prve stopnje večinoma sledi pritožba, saj ena izmed strank z določenim ni zadovoljna.“ Leon Fičur
Nato se k odvetniku, ki ga boste izbrali, odpravite na prvi pogovor. Lahko se odpravite tudi k več odvetnikom, tako boste o vašem primeru dobili več mnenj. Prvi razgovor je pri nekaterih odvetnikih brezplačen, pogosto pa ga je treba plačati. Kot za celoten postopek tudi za prvi razgovor velja, da se za ceno storitve pozanimajte in dogovorite vnaprej, tako se boste izognili nejevolji ob prejetju računa in zapletom, ki so lahko posledica začetnega nesporazuma. „Morda še najbolj pomembno pa je, da se odvetnika že na začetku seznani z vsemi okoliščinami, na podlagi katerih bo lahko nasvet kakovosten in strokoven,“ svetuje Leon Fičur iz podjetja Pravna varnost.

Zakaj moram toliko plačati?

Odvetnik, ki vas bo zastopal v določeni zadevi, bo v času postopka opravil več različnih del – na primer pisal in odpisoval dopise, vam svetoval ter vas zastopal na obravnavah. Vsaka izmed opravljenih storitev ima svojo tarifo, za nekatere postopke pa odvetniku pripada tudi nagrada. Plačilo je lahko tudi stvar dogovora, v vsakem primeru pa se, ko dobite v roke znesek, ki bi ga naj plačali, ne zadovoljite le s stavkom „toliko mi dolgujete“ in potrdilom o blagajniškem prejemku. Odvetnik vam je namreč dolžan izdati račun, iz katerega so razvidne postavke, ki vodijo do končnega zneska. Če se ne strinjate, računu ugovarjajte takoj in zahtevajte ustrezna pojasnila.

Pa je v resnici izpeljal vse, kar mi je zaračunal?

Odnos med odvetnikom in stranko bi naj temeljil na zaupanju, če je to iz kakršnega koli razloga omajano, zamenjajte odvetnika. Če želite preveriti, ali res opravlja svoje delo, imate tudi pravico do vpogleda v svoj spis, kjer mora biti vsa dokumentacija.

Začetek sojenja v zadevi Patria
Začetek sojenja v zadevi PatriaFOTO: Miro Majcen

Vse bolj priljubljena "novost": zavarovanje pravne zaščite

To storitev, ki so jo v tujini poznali že v tridesetih letih prejšnjega stoletja, po v Sloveniji ponuja šest zavarovalnic: Triglav, Tilia, Merkur, Zavarovalnica Maribor, Adriatic Slovenica in Arag, kjer je to njihova osnovna dejavnost. Produkt zavarovanja pravne zaščite ponuja kritje stroškov v različnih sodnih postopkih – stroške odvetnika, izvedencev, prič in tolmačev, sodne stroške, zagotovitev pologa varščine do 100 tisoč evrov, potne stroške za sojenje v tujini, stroške izvensodnih poravnav, mediacij in s sodbo naloženih stroškov nasprotne strani.

Kako se zavarujete?

Pri izbrani zavarovalnici sklenete zavarovanje ter plačate premijo. Ko nastopi težava, jih pokličete in svetujejo odvetnika. S slednjim se pogovorite sami, stroške pa bo krila zavarovalnica. Zavarovalnica lahko stranki pomoč tudi odkloni, in sicer v primeru, ko vsaj dva odvetnika menita, da v primeru tožbe nimate nobene možnosti za zmago.

Cena je sprejemljiva, če storitev potem zares potrebujete …

Za tovrstno zavarovanje boste za najcenejši paket, ki vključuje odškodninsko in kazensko pravno zaščito ter pravno zaščito svetovanja in voznika, odšteli dobrih 80 evrov. Paket pa lahko nadgradite še s katero od štirih ponudb, ki stanejo največ okoli 60 evrov. Stroški so v primerjavi z odvetnikom, ki vam bo podobne zneske zaračunal že na par dopisov, nizki. Čeprav ponudniki predlagajo, da na ta način zavarujete kar vso družino, pa pred sklenitvijo vseeno razmislite, kakšna je verjetnost, da boste storitve resnično potrebovali.

Kaj pa brezplačna pravna pomoč?

V brezizhodni pravni situaciji pa se pogosto znajdejo tudi ljudje, ki si primerne pomoči v primeru spora odvetnika preprosto ne morejo privoščiti. Zakonodaja v tem primeru predvideva brezplačno pravno pomoč, ki jo v vsaki slovenski regiji izvaja več deset odvetnikov.

Janez Janša in njegov odvetnik Franci Matoz - 2
Janez Janša in njegov odvetnik Franci Matoz - 2FOTO: Miro Majcen

Brezplačna pravna pomoč sicer krije pravne in sodne stroške delno ali v celoti krije od dneva, ko je bila za to vložena prošnja. Za nazaj pa ne. Prošnjo lahko vložite na vašem okrožnem sodišču, pisno na posebnem obrazcu.


Brezplačna pomoč pa ni namenjena postopkom zaradi kaznivega dejanja razžalitve, obrekovanja, žaljive obdolžitve in opravljanja, v sporih zaradi znižanja preživnine, kadar preživninski zavezanec ni redno plačeval preživnine, prav tako pa tudi ne v odškodninskih sporih zaradi povrnitve škode zaradi žalitve časti in širjenja neresničnih trditev.

Kdo je upravičen?

Državljani Republike Slovenije, vsi, ki pri nas stalno prebivajo, nepridobitne nevladne organizacije in združenja ter tujci, ki jim to omogočajo mednarodne pogodbe.
Brezplačna pravna pomoč se prosilcu ne odobri, če ima on ali njegova družina prihranke ter premično ali nepremično premoženje, ki dosega ali presega višino 20 minimalnih plač.

V dohodke in premoženje niso všteti:
- otroški dodatek, dodatek za nego otroka, nagrada za rejništvo in štipendije,
- dodatki za pomoč in postrežbo, sredstva za odpravo posledic nesreč,
- stroški prevoza in prehrane na delovnem mestu, prihodki iz občasnega dela invalidov,
- stanovanje, osebno vozilo do vrednosti 18 minimalnih plač in premoženje, ki vam omogoča dohodke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856