Vsakdo ima v stanovanju in hiši številne naprave, ki so veliki porabniki električne energije. Sem spadajo gospodinjski aparati, grelniki vode, električne naprave za ogrevanje stanovanja, računalniki, TV in radio sprejemniki ter številne druge elektronske naprave.
Da bi ugotovili, koliko posamezna naprava prispeva k vašemu mesečnemu računu, morate najprej ugotoviti, koliko energije porabi. Pri tem vam bo pomagal merilnik porabe električne energije. Napravo lahko kupite že za 10 ali 20€. Vključite jo v vtičnico, nati pa priključite še napravo. Izmerite, koliko energije porablja, ko deluje in koliko, ko je v stanju “pripravljenosti” (stand by).
Če želite ugotoviti, koliko k porabi prispevajo luči, pa boste morali izklopiti prav vse druge električne naprave v hiši in stanovanju. Le tako boste lahko porabo prebrali iz vašega glavnega električnega števca. Če uporabljate varčne žarnice, merjenje zaradi majhne porabe ni nujno. Pazite le, da luči prižigate le, ko jih zares potrebujete. Razmislite tudi o nujnosti zunanje razsvetljave na vrtu.
Po merjenju ste najbrž ugotovili, da tudi naprave, ki so v stanju “pripravljenosti”, porabljajo energijo. Mnogi pa se sprašujejo, ali električni aparati energijo porabljajo tudi, ko so ugasnjeni, a priključeni v vtičnico. Če naprava nima adapterja, svetlobnega indikatorja, standby funkcije ali ure, potem je odgovor ne, v nasprotnem primeru pa ja. Dober primer “požrešne” naprave je satelitski sprejemnik, ki porablja veliko energije tudi, ko ne gledate satelitske televizije. Skriti porabniki so na primer tudi modem, usmerjevalnik (router) in ostala mrežna oprema. Če je ponoči in ko ni nikogar doma, ne potrebujemo, velja razmisliti o izklapljanju. Vsaj ponoči pa namesto, da jih le napol ugasnete (stand by), popolnoma izključite, tudi iz vtičnice, naprave, ki jih ponavadi dajete le na “stand by”.
Prihranite lahko tudi pri nepogrešljivih kuhinjskih napravah kot so štedilnik, hladilnik, pralni stroj, pomivalni stroj in sušilnik. Če so te naprave v vašem gospodinjstvu zelo stare, za začetek razmislite o nakupu novih, precej bolj varčnih naprav.
Pri pralnem stroju velja, da višja kot je temperatura pranja, več elektrike porablja. Pranje pri 60 ali 90 stopinjah je v resnici le redko nujno. Vaše perilo bo prav tako čisto že pri 40 ali 30 stopinjah. Poleg tega pa pralni stroj vedno napolnite do konca. Če v enem pranju operete le nekaj oblačil, niso stroški namreč nič nižji kot pri “polnem stroju”.
Za kuhanje izberite posodo iz dobro toplotno prevodnih materialov, kuhajte z manjšo količino vode, posoda pa naj bo pokrita s pokrovko, ki se ji dobro prilega. Kuhajte na plošči, ki je enako velika kot posoda, sicer vam bo neizkoriščen del plošče zgolj (in drago) ogreval stanovanje. Preverite tudi ploščo vašega štedilnika. Avtomatske plošče in steklokeramične high speed plošče imajo namreč veliko boljši izkoristek. Še bolje pa je, če se odločite za uporabo plinskega štedilnika ali steklokeramične indukcijske plošče.
Velikost hladilnika izberite glede na svoje potrebe. Prazni hladilniki in zamrzovalne skrinje so namreč največji porabniki električne energije. Temperaturo hladilnika nastavite na 4 stopinje, temperatura v zamrzovalni skrinji pa naj se giblje od – 25 do – 15 stopinj Celzija. Redno odstranjujte ledene obloge, napravo pa postavite v najhladnejši del hiše ali stanovanja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV