Številni pri pripravah na dopust pozabljajo na previdnost. Lani so Evropska komisija in organi za varstvo potrošnikov pod drobnogled vzeli 352 spletišč za primerjavo cen in rezervacijo potovanj, ugotovitve pa so bile zaskrbljujoče. Na kar dveh tretjinah strani so bili podatki o cenah nezanesljivi.
Londonski policijski oddelek za preiskovanje prevar je opozoril, da so lani v primerjavi z letom prej zaznali 20-odstotno povišanje primerov prevar. Menijo tudi, da številni primeri ostanejo neprijavljeni. Analiza je pokazala, da prevaranti od ene osebe na nepošten način pridobijo kar 1.200 funtov, kar je skoraj 1.400 evrov. Letos naj bi tako poniknilo več kot 7,2 milijona funtov oziroma 8,3 milijona evrov. Ljudje ob ugotovitvi, da so ostali brez težko zasluženega denarja in počitnic, doživijo kar hud šok.
Kako se lahko torej zavarujete pred nepridipravi?

Bodite pozorni na ponudbe, ki so že preveč ugodne. Zavedajte se, da za sedemdnevno bivanje v hotelu s petimi zvezdicami ne morete plačati le 200 evrov na osebo. Je preveč dobro, da bi bilo resnično!
Ponudnik ne sprejema kreditnih kartic, temveč le gotovino ali direktno bančno nakazilo? Vklopite rdeči alarm!
"Hitro, hitro ... imate le še 20 minut, da vplačate super ugodne počitnice. Čas se izteka, če ne pohitite, boste ostali brez počitnic!" Če se začnejo tovrstni pritiski, potem je bolje, da se res umaknete. V večini primerov na tovrsten način pritiskajo prav goljufi.
Iz tujine poročajo, da goljufi ustvarjajo spletne strani, ki so skoraj identične z uradnimi turističnimi ponudniki. Tako zmedejo potrošnike, ki mislijo, da so na uradni strani znanega ponudnika, a niso. Tako se ujamejo v past in ostanejo brez denarja.
Če ponudnika ne poznate, še ne pomeni, da gre za prevarante. Pozanimajte se o podjetju, preberite komentarje na spletu ... Če so že koga potegnili za nos, boste to informacijo najverjetneje odkrili.
Prav tako preverite vse certifikate, ki bi jih ponudnik moral imeti za opravljanje dejavnosti. Nikar ne zaupajte znaku na njihovi spletni strani, temveč ponudnika preverite na straneh, ki podeljujejo te certifikate.
Poslušajte se in si zaupajte! Če vam šesti čut pravi, da je na ponudbi nekaj nenavadnega, mu prisluhnite. Če čutite, da nekaj ni v redu, potem se ne spuščajte v nakup dopustniškega paketa.
Če pa že postanete žrtev prevare, potem jo obvezno prijavite pristojnim službam. Tako boste pomagali drugim, da ne nasedejo lažem ter da ne ostanejo brez denarja in počitnic.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV