Slovenci vsakič, ko se povišajo kazni za prekrške, skočimo v zrak. Večina nas "ve", da visoke kazni ne bodo rešile težav in problemov. Zagotovo vemo, da denarne kazni niso dober motivator. Mar res?
V Sloveniji splošno "znano“ resnico so preverili že različni znanstveniki in ugotovili ravno nasprotno: denarna kazen je izredno močan motivator. Eno izmed študij je izpeljal Dean Karlan, profesor ekonomije na univerzi Yale. Odšel je na Filipine in poskušal tamkajšnje prebivalstvo motivirati, da bi pričeli varčevati. Skupini ljudi je predstavil prednosti varčevanja in jih prepričal, da so začeli namensko varčevati. Toda takoj, ko so privarčevali manjšo vsoto denarja, so jo pobrali z računa in zapravili.
Drugače je bilo s skupino posameznikov, ki so si izbrali varčevalne račune, pri katerih jih je v primeru prezgodnjega dviga denarja, doletela finančna kazen. V tej skupini je večina dosegla svoj namen in uspela skleniti varčevanje z zastavljenim nakupom.
Profesor je ugotovitev preveril tudi na skupini ljudi, ki se je odločila opustiti kajenje. S pomočjo strahu pred finančno kaznijo je kar 30 odstotkom udeležencev eksperimenta uspelo opustiti kajenje. V kontrolni skupini le petim odstotkom.
Da bi njegove ugotovitve lahko pomagale čim večjemu številu ljudi, je skupaj s kolegi z univerze Yale ustanovil internetno stran www.stickK.com. Na omenjeni strani lahko svoje novoletne zaveze, odločitve ali pa življenjske projekte, podkrepite z denarno kaznijo, ki vas bo doletela, če vam ne bo uspelo.
Sami si določite kako visoko kazen boste plačali, ter kdo denar prejme. Prejemniki denarja so največkrat dobrodelne institucije po lastni izbiri. Zanimivo je, da naj bi ljudje dobili celo večji zagon za uresničitev svojih ciljev, če vedo, da bo njihov denar šel za organizacijo, ki je ne marajo. Tako bi si navijač nogometnega kluba Olimpije določil, da bo v primeru, da mu ne uspe opustiti kajenja, svoj denar moral nakazati nogometnemu klubu Maribor.
Najbolj pogosti nalogi, ki ju ljudje uresničujejo s pomočjo spletne strani stickK.com sta hujšanje in opustitev kajenja. Trenutno si s spletno stranjo pomaga skoraj 70.000 posameznikov, ki bodo v primeru neuspeha izgubili kar 5,650,661 dolarjev, kar pomeni, da se povprečna kazen giblje okoli 80 dolarjev.
Čeprav se znesek ne zdi visok, pa ljudje poročajo o 70 odstotnem uspehu, kar pomeni, da kar sedmim izmed desetih uspe doseči zastavljeni cilj.
In kako spletna stran ve, da je nekomu uspelo? Napredek mora nadzirati sodnik, ki si ga določi vsak sam. Ta mora vsak teden potrditi, ali vse poteka po načrtu ali se je posameznik predal. Svoje početje lahko komentirate in delite s prijatelji, omislite pa si lahko tudi navijače.
Ustanovitelji strani so se poigravali tudi z mislijo, da bi tiste, ki uspejo izpolniti svojo nalogo nagradili, torej, da bi izgubljeni denar šel za nagrade uspešnim, a se niso odločili za to rešitev in ni jim žal. Namesto tega so pričeli svoj program prodajati različnim osebnim trenerjem, zdravnikom, zobozdravnikom in celo finančnim svetovalcem, ki s pomočjo njihovega programa disciplinirajo svoje paciente oziroma stranke.
Si upate?
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV