
Nekateri novejši modeli avtomobilov imajo senzorje, ki sporočajo stanje tlaka v pnevmatikah, povsod drugod pa bi bilo potrebno vsaj dvakrat mesečno kontrolirati tlak, in sicer pred vožnjo, dokler se še niso segrele, da bi zagotovili natančnejše vrednosti.
Poznavalci priporočajo, da pozimi pnevmatike napolnite za 0,1-0,2 bara več, kot piše, kajti proizvajalci navadno navedejo spodnjo mejno vrednost, da zagotovijo udobnejšo vožnjo. Premalo napolnjena pnevmatika po podatkih nemškega avtokluba ADAC se lahko že s pol bara nižjo vrednostjo stabilnost vozila zmanjša za 50 do 70 odstotkov! Za 10 odstotkov se poveča zavorna pot, poraba goriva je višja za okoli 0,3 litra na prevoženih 100 kilometrov. Nepravilno lahko delujeta tudi elektronska sistema ABS in ESP.
Zakonodaja določa tudi najmanjšo globino profila pri pnevmatikah, ki jih uporabljamo pozimi, meja je postavljena na 3 mm. Plitkejši profil slabše izpodrivajo vodo in sneg, posledično avto prej zaplava ali zdrsi. Pri širših pnevmatikah lahko avto tudi popolnoma zaplava oziroma izgubi stik s podlago, pojav je znan kot 'aquaplaning'.
Čeprav se pnevmatike praviloma prej izrabijo, preden bi se utegnile postarati, pa starost naj ne bi presegla osem let od dneva izdelave, saj se gumena zmes stara in spreminja svoje lastnosti.

Pri nakupu pnevmatik preverite štirimestno številko, kjer sta prvi dve številki zaporedni teden v letu, v katerem je bila pnevmatika izdelana, drugi dve pa pomenita leto izdelave. Zlahka se lahko zgodi, da vam bo prodajalec prodal lanske ali celo predlanske pnevmatike, še posebej velja biti previden pri nakupih preko spleta.
Če so jih pravilno skladiščili od proizvodnje, med prevozom, pa vse do čakanja na končnega kupca, skrite pred neposredno sončno svetlobo, načeloma ne bi smelo biti težav, a prepričani pač ne morete biti.
Pazite tudi, kako vozite, saj so pod kupom snega lahko skrite številne nevšečnosti, kot so kamni, udarne jame in robniki, ki lahko vašo gumo pošljejo rakom žvižgati, v tem primeru pa boste morali kupiti vsaj dve novi, ker že sam zakon, če ne zdrava pamet narekuje, da morata na eni osi biti dve enaki pnevmatiki. Tisti z nekaj več smole pa dodajte še nekaj deset ali celo sto evrov za poškodovano platišče.
In kam z letnimi pnevmatikami, ki čakajo na novo sezono? Pomembno je pravilno skladiščenje. Napolnite jih za približno pol bara več, kakor zahteva proizvajalec, ne pozabite, da zdaj na njih ne sloni več teža avtomobila. Če boste menjali pnevmatike skupaj s platišči, vam jih vulkanizer lahko napolni s posebno mešanico plinov, ki skrbi za konzerviranje pnevmatike.
Zložite jih v suh in temen prostor, najbolje klet, lahko jih položite na bok, drugo na drugo, a ne več kakor dve skupaj. Če boste shranjevali le pnevmatike. brez platišč, pa jih namesto na bok postavite na tekalno površino, torej pokončno.
Pnevmatike je potrebno vsake toliko preveriti, recimo vsak mesec enkrat in jih nekoliko obrniti, da ne postanejo jajčaste. Omislite si lahko tudi posebno namensko stojalo ali drog, pa bo še najbolje poskrbljeno za tisti del vozila, ki vas obdrži na cesti.
In da vas spomnimo – avtomobilskih pnevmatik je pet. Nikar ne pozabite na rezervno, preverite tudi njo in ji namenite primerno oskrbo, da ne bo zatajila takrat, ko boste nanjo najbolj računali!

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV