V zadnjih letih so namreč nekatere države, ki so bile simbol revščine, a hkrati znane tudi po gojenju banan zabeležile veliko gospodarsko rast. Za primer lahko vzamemo Zambijo. Le ta je v letu 2011 zabeležila 6,8 odstotno gospodarsko rast, v letu 2012 7,3 odstotno, v letih 2013 in 2014 pa jim Svetovna banka prav tako napoveduje več kot 7 odstotno rast. Če ste slučajno pozabili: V Sloveniji gospodarske rasti že dolgo ne beležimo več. Po najbolj optimističnih napovedih UMAR-ja naj bi prvo minimalno rast BDP-ja zabeležili šele leta 2015. V letu 2013 naj bi se naš BDP skrčil za 2,4 odstotke, v letu 2014 pa še za nadaljnjega 0,7 odstotka.

Če so razlogi za propadanje našega gospodarstva kot na dlani pa poglejmo na čem temelji gospodarska rast Zambije.
Baker. Zambija ima ogromne količine bakrene rude, po kateri je v zadnjih letih izredno povpraševanja. Cena bakra je sicer zabeležila tudi večja in manjša nihanja, a vseeno ostaja na izredno visoki ravni. V letu 2012 se je v proračun države steklo kar 25 odstotkov več prihodkov od rudarjenja kot leto poprej, kar ni presenetljivo, saj so nakopali rekordno količino te rude. Zanimivo je, da kar 15 odstotkov vseh davkov v državi plačuje kanadsko podjetje First Quantum.
Poleg zahodnih podjetij pa je v državi tudi vedno več podjetnikov iz Kitajske. Sodelovanje teh dveh držav je po poročanju časnika The Economist staro že desetletja. V začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja so namreč Kitajci financirali gradnjo železnice med Tanzanijo in Zambijo, a je projekt zaradi požrešnosti politikov na obeh straneh neslavno propadel.
Zambiji je, za razliko od njenih sosed, tokrat vsaj delno uspelo ukrotiti apetite oblasti in denarja željnih posameznikov in zaslužke, ki se stekajo v državno blagajno usmeriti v razvoj. Tako so v zadnjih letih dobili kopico novih cest, letališče, dve novi elektrarni in kar tri univerze.
A glede na poročilo Svetovne banke veliki zaslužki države še vedno niso odpravili revščine v državi. Kar 70 odstotkov državljanov naj bi bilo še vedno izredno revnih. Poročilo Svetovne banke iz konca leta 2012 opozarja, da je v državi še vedno preveč diskriminacije, saj je razvoj otrok in njihova prihodnost prepogosto določen s spolom in krajem rojstva. Otroci rojeni na podeželju tako nimajo možnosti izobraževanja, so pogosto podhranjeni in nimajo zagotovljenega niti osnovnega zdravstvenega varstva.
Pomoč otrokom nudijo številne humanitarne organizacije, med njimi tudi Unicef preko pobude Starši otrok sveta. Le ta v sodelovanju z našo hišo poziva otroke v Sloveniji, naj narišejo kako lepo risbico, ki jo bodo v roke dobili otroci v daljni Zambiji. Risbice bo tja odnesla Nihada, ki ste jo lahko spremljali v Vid in Pero šovu.
Risbe lahko pošljete na Pro plus, d. o. o., Kranjčeva 26, Ljubljana, ter pripišite Zambija, ali pa na e-mail bibaleze@pop-tv.si.
Komentarji (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV