Italijanska smučišča naj bi bila zaprta do začetka januarja. V Franciji bodo naprave na smučiščih zaprte, za vse, ki bi šli na bele strmine v Švico ali Španijo, pa želi francoska vlada uvesti sedemdnevno karanteno. S tem ukrepom želi ljudi odvrniti od smučarskih počitnic.
Nemčija še naprej vztraja pri svojem stališču, naj evropske države ne odpirajo smučišč. A dogovor z Avstrijo bo le težko doseči, saj so avstrijske oblasti že od samega začetka odločno odgovorile Nemčiji, da bodo njihova smučišča delovala. Zaprli bi jih le v primeru, če bi jim EU izplačala polno odškodnino za celotno sezono.
V Avstriji bo od 24. decembra dovoljeno smučanje, a hoteli bodo med božičnimi in novoletnimi prazniki ostali zaprti. Avstrijcem je namreč z ukrepi uspelo zajeziti širjenje virusa, a zelo dobro se zavedajo, da epidemije ni konec.
Mediji v Bosni in Hercegovini in sosednjih državah poročajo, da so številni turisti iz Italije, Francije in Avstrije rezervirali nastanitev v priljubljenem smučarskem središču v BiH, ki vsako leto pritegne tudi številne Slovence. Gre za Jahorino.
Spletna stran Klix.ba poroča, da na Jahorini upajo na dobro obiskanost s strani tujih smučarjev. A tudi oni se zavedajo, in ne le na Jahorini, temveč tudi v drugih smučarskih središčih v BiH, da morajo biti zelo previdni, saj si ne želijo obtožb o drugem Ischglu.

Pred njimi je torej izziv, kako vzpostaviti red, ki bo preprečil morebitne okužbe med turisti. Najbolj naj bi se pripravili prav na Jahorini, kjer so organizirali točke za razkuževanje, odprli so laboratorij za testiranje na covid-19, zaposlili so tudi dodatne zdravstvene delavce, ki bodo pomagali pri oskrbi turistov.
Direktor Olimpijskega centra Jahorina Dejan Ljevnaić je za Klix.ba dejal, da bodo poskrbeli za spoštovanje razdalje med obiskovalci, žičnice in gondole bodo redno razkuževali. V gondoli ne bo več 10 ljudi, temveč le štirje. Po vsaki vožnji jo bodo razkužili, in sicer s posebno napravo, ki to stori v petih sekundah.
Ker bodo tujci ob vrnitvi v domovino potrebovali potrdilo o negativnem testu, so zaposlili dodatno osebje, ki bo te teste opravljalo.
Ljevnaić je z rezervacijami zelo zadovoljen. Poudaril je, da jih imajo letos več kot lani. Meni, da je k temu pripomoglo tudi dejstvo, da imajo izredno ugodne smučarske vozovnice. Tudi hoteli letos ne bodo dvigovali cen, večina jih je celo znižala. Pri tem pa so okrepili ukrepe, s katerimi želijo poskrbeti za varnost.
Je to srbski Ischgl?
Tako se v uvodu članka sprašujejo novinarki srbske spletne strani B92, ko poročajo o odprtju sezone na Kopaoniku. Opozorili so, da se v tem priljubljenem smučarskem središču ukrepi ne spoštujejo, ob tem pa so objavili tudi nekaj fotografij, ki prikazujejo ljudi, ki ne upoštevajo na primer razdalje. Opozarjajo, da bi lahko tako dobili novo žarišče okužb.
Nam je res tega treba?
Ob tem pa se nam poraja vprašanje, ali nam je res tega treba. Ukrepi za zajezitev epidemije v Sloveniji se stopnjujejo, a nikakor ne moremo umiriti epidemije. Čas teče, podjetja so v vse večji krizi, delavci ostajajo brez služb, številni bodo primorani zapreti dejavnosti, otroci ne hodijo v šole ...
In vsi ti ukrepi trajajo (vsaj tako nam pravijo subjektivni občutki) že celo večnost. Gospodarstvo in ljudje trpijo. In sedaj bi ves ta trud in ceno, ki smo jo že plačali, uničili, ker si želimo na smučanje in na decembrska praznovanja, druženja ...
Da bi se spet znašli na začetku. Vse, kar smo sedaj žrtvovali, bi bilo zaman.
Saj veste, kako se odstranjujejo obliži. Primeš, stisneš zobe in z vso močjo potegneš. V boju z epidemijo bi morali ravnati enako. Stisniti zobe, se zapreti v stanovanja in hiše, pozabiti na druženje (razen s člani istega gospodinjstva), si narediti veseli december doma ... Radikalno, a kratko. V nasprotnem primeru, če bomo delali nekaj na pol, te situacije, v kateri smo se znašli, kar ne bo konec.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV