1. Pametni in premeteni gostinci vas bodo ob naročanju jedi vedno poskusili premamiti, da boste naročili še kaj, česar niste hoteli. Dodatna priloga, solata ali zgolj sir v hamburgerju, ki ste ga naročili v kiosku s hitro prehrano, vse to bo dodatno obremenilo vašo denarnico. Naj vas ne bo sram natakarja povprašati, koliko dodatno naročene jedi stanejo, ali pa naročajte s cenikom v roki in se tako izognite zadregi ob plačilu računa.
2. Če je v zgornjem primeru vsakomur jasno, zakaj je zapravil več, pa imajo premeteni gostinci tudi način, da iz vas izvabijo več denarja, čeprav mislite, da boste plačali manj. Pogosto vam prijazno strežno osebje predlaga tudi kakšno cenejšo jed od tiste, ki ste si jo omislili, a zgolj zato, da vam nato lahko proda več cenejših jedi. Ste hoteli zrezek, nato pa po nasvetu natakarja jedli juho, hišne testenine, solato in še sladico?
3. Ste vedeli, da najboljše restavracije za sestavo in oblikovanje menijev najemajo strokovnjake, ki z opisi jedi poskrbijo, da se vam pocedijo sline in hitro pozabite na malce višjo ceno. Inženir menijev Gregg Rapp, ki sodeluje z največjimi svetovnimi prehranskimi verigami, je razkril, da že preprosti pridevniki kot so: hrustljavo, izvrstno, sveže in okusno, pripomorejo k temu, da ste za jed v trenutku pripravljeni odšteti več.
4. Gospod Rapp je javnosti zaupal še en preprosti trik, ki ga uporabljajo gostinci v Ameriki. Poleg cen ne objavijo znamenitega znaka za dolar, ampak zgolj številke. Raziskave so pokazale, da gosti, ki naročajo z takih menijev oziroma cenikov, zapravijo 8,15 odstotka več. Poleg tega na menijih odsvetuje uporabo črt in pik, ki povezujejo cene in jedi. Tako naj bi gostom otežili, da poiščejo najcenejšo jed.

5. Pogosta navada je tudi, da vam hišne specialitete natakar predstavi kar ustno in ob tem seveda ne navede cen. Če je dovolj spreten, bo poskrbel, da v vas zbudi dovolj zanimanja za jedi, za katere boste nato plačali več. Konec koncev so le specialitete, mar ne?
6. Če boste v restavraciji naleteli na umirjeno klasično glasbo, to ni naključje. Raziskava, ki so jo opravili škotski znanstveniki, je pokazala, da stranke v restavracijah zapravijo kar 23 odstotkov več, če se iz zvočnikov sliši umirjena glasba. Ločena angleška raziskava je pokazala, da zapravljanje spodbuja tudi klasična glasba. Kar 10 odstotkov več naj bi zapravile stranke v gostilnah, če ob naročanju in jedi poslušajo klasično glasbo.
Komentarji (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV