Hamdi Ulukaya si je pred petimi leti izposodil milijon dolarjev in kupil 85 let staro tovarno, katere glavna dejavnost je bila predelava mleka,a jo je želela multinacionalka Kraft zapreti. Obdržal je štiri delavce, ob tem pa zaposlil mojstra za izdelavo jogurta, ki ga ja našel v rodni Turčiji. Pričel je s proizvodnjo jogurta po lastnem receptu in rodila se je blagovna znamka Chobani. V le petih letih je njegovemu podjetju uspel preboj na zasičenem trgu živil, na katerem so pometli s konkurenco. V letu 2013 so namreč ustvarili kar milijardo dolarjev prometa, ob tem, pa se Hamdi Ulukaya lahko pohvali, da je 100 odstotni lastnik podjetja.
Vodilo Hamdi Ulukaya je kvaliteta. Nima nikakršne poslovne izobrazbe ali investitorjev, ki bi mu svetovali. A kljub temu, danes zaposluje 3.000 ljudi v Ameriki in Avstraliji in uspešno vodi podjetje, ki je v lanskem letu ustvarilo kar milijardo dolarjev prometa. Že ob ustanovitvi podjetja se je zavezal 10 odstotkov dobička podariti v dobrodelne namene.
Tak uspeh v branži, v kateri že leta kraljujejo multinacionalke, je resnično izjemen. Rast kakršno beleži blagovna znamka Chopra pa danes dosegajo skorajda le še tehnološka 'start up' podjetja. Katero izmed njih so poznavalci pričakovali na odru za nagrajence tudi v Monte Carlu.
A nagrada za najboljšega podjetnika na svetu, ki jo je prejel Hamdi Ulukaya v soboto na gala prereditvi je zaradi zgoraj napisanega več kot zaslužena.
Slovenci, ki smo letos prodali naše največje podjetje za predelavo mleka in smo vedno ponosno na kvaliteto našega mleka, očitno v tej panogi nismo videli možnosti za rast in dobro poslovno zgodbo.
Komentarji (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV