V nacionalnem odzivnem centru za omrežne incidente (SI-CERT) ob izteku leta opozarjajo na spletne goljufije, ki prežijo na spletne uporabnike. Skušajo goljufati pri spletnem nakupovanju, ponujajo lažne Facebook nagradne igre in po spletni pošti pošiljajo viruse s pripeto novoletno voščilnico. Zato decembra svetujejo še posebno previdnost pri spletnem nakupovanju in uporabi spletne pošte.
Med decembrskimi prevarami so:
1. Uggice, torbice Michael Kors, ure Longines … 70 odstotkov ceneje. V SI-CERT opozarjajo, da se lahko nakupovanje daril v spletnih trgovinah konča z veliko slabe volje, če naletite na lažne spletne trgovce. "Za krinko ugodne ponudbe in velikih znižanj znanih blagovnih znamk se namreč skrivajo spletni goljufi. Postavijo spletno trgovino, ki je samo kulisa. Za lepimi fotografijami izdelkov priznanih blagovnih znamk pa ne stoji legitimno podjetje."
Če nakupujete v lažni spletni trgovini, se lahko zgodi, da nikoli ne prejmete plačanega izdelka. Prodajalec vam ne bo odgovarjal na elektronska sporočila, trgovina bo sčasoma izginila. Pomembna je tudi informacija, da ob naročanju blaga iz tretjih držav ne ščiti nobena evropska institucija.
Lahko boste prejeli izdelek, ki ne bo niti slučajno podoben naročenemu ne po kakovosti ne po materialu ne po videzu. Sumljive pakete preverjajo cariniki in lahko se začne boj s papirji in dokumentacijo. Nakup boste morali dokazati z računom in takoj bo jasno, da ste kupili ponaredek. Intelektualne pravice svetovnih blagovnih znamk v Sloveniji ščiti njihov zastopnik, ki bo obveščen o prispelem ponaredku. Dokazovati boste morali, da ste kupovali v dobri veri, da gre za original in da niste kršili intelektualnih pravic. V nasprotnem primeru boste morali plačati 60 evrov za uničenje.

Morda ste kupovali v lažni spletni trgovini, kjer ste za plačevanje morali v spletno stran vnesti podatke o kartici. Potem je zelo verjetno, da so jo zlorabili, zato jo morate kar najhitreje preklicati.
V lažni spletni trgovini je ponudba izrazito cenejša od ostalih, zato pred poceni nakupom preverite prodajalca, registrirano podjetje, prepričajte se, da sta naslov in telefonska številka prava. Podatke o registraciji domene lahko preverite z enim od spletnih orodij, recimo na scamadviser.com. "Če gre za trgovino, ki je komaj nastala ali je na Kitajskem ali ste naleteli na slaba mnenja ostalih uporabnikov, močno odsvetujemo nakup," so poudarili v SI-CERT.
Previdni bodite, ko trgovec izrecno zahteva nakazilo prek sistema Western Union ali MoneyGram. Tovrstni plačilni sistemi so namenjeni hitremu prenosu denarja fizičnim osebam, sledenje prejemniku nakazila ni možno in so prav zato priljubljena orodja spletnih goljufov. Slaba ideja je tudi plačilo na tekoči račun zunaj Evropske unije. Če bo šlo kar koli narobe, boste ostali praznih rok. Za plačevanje raje izberite PayPal.
Za spletno nakupovanje oziroma vpisovanje podatkov vaše kreditne kartice ne uporabljajte javnih računalnikov.
Preverite podatke o registraciji domene z enim od spletnih orodij, na primer scamadviser.com. "Če gre za trgovino, ki je komaj nastala ali je na Kitajskem ali ste naleteli na slaba mnenja ostalih uporabnikov, močno odsvetujemo nakup." Če niste prepričani v verodostojnost spletne trgovine ali sumite, da gre za goljufijo, se lahko po brezplačen nasvet in pomoč obrnete na SI-CERT.
2. Decembra so zelo razširjeni tudi virusi v čestitki, ko vam na elektronski naslov piše znanec: "Srečno novo leto! Poglej čestitko, ki sem jo naredil zate." En sam nepremišljen klik na škodljivo priponko in dobili ste virus. Tudi sicer se večina virusov razširi prav prek elektronske pošte. Med njimi so virusi, ki prestrezajo gesla, bančni trojanci, izsiljevalski virusi.
3. "Božična vinjeta na Facebooku? Žal vas moramo razočarati. Facebook strani, ki podarjajo Božične vinjete in podobno, so lažne," so poudarili v SI-CERT. Za izžrebanca izberejo lažni profil, ki so ga po vsej verjetnosti ustvarili prav avtorji lažne strani.
Še slabše se godi "izžrebancem iPhonov", ki jih kontaktirajo administratorji strani z navodilom: "Da bi prejeli nagrado, morate na telefonsko številko 6888 poslati SMS z vsebino PSC kupim 50. Prejeli boste kodo, ki jo sporočite nam!" Uporabniki, ki sledijo navodilom, nagrade seveda ne prejmejo, ampak s sporočilom začnejo postopek za nakup predplačniške kartice Pay Safe Card v vrednosti 50 evrov. Ko kodo nakupa sporočijo Facebook strani, jih zablokirajo, da ne morejo ničesar več komentirati in opozoriti na prevaro. Na koncu tako ostanejo brez novega iPhona in brez 50 evrov.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV