Spletni prenos pogreba in manj sveč

Spletni prenos pogreba in manj sveč

M.M.
29.10.2021, 4:30
0
Ob smrti bližnjega se moramo odločiti, kako bomo organizirali pogrebno svečanost. Na Žalah v Ljubljani že vrsto let omogočajo tudi spletni prenos pogreba, in sicer za vse tiste, ki iz različnih razlogov ne morejo priti na zadnje slovo. Tudi navade glede sveč se spreminjajo, saj je na voljo vse več alternativ.

Ste vedeli, da lahko na Žalah naročite videoprenos pogrebne svečanosti? Ta možnost je v njihovi ponudbi že več kot deset let. "Leta 2008 smo za to inovacijo, ki smo jo ponudili prvi na svetu, prejeli bronasto priznanje GZS, Območne enote Ljubljana," je za Cekin.si dejal direktor družbe mag. Robert Martinčič

Koliko pa je sploh povpraševanja po omenjeni možnosti? Martinčič nam je odgovoril, da je povpraševanje iz leta v leto večje. "Naročnik pogreba ob naročilu te storitve prejme uporabniško ime in geslo, ki ga potem sam razdeli med sorodnike. Število ni omejeno, je pa res, da je to namenjeno najožjemu krogu svojcev," je še dodal. 

Ta možnost je bila še kako dobrodošla med epidemijo, ko smo bili zaprti v svojih domovanjih. Na tak način so se lahko užaloščeni poslovili od ljubljene osebe. 

Približujemo se 1. novembru, dnevu spomina na mrtve. Ali bodo ob obisku pokopališč veljala kakšna posebna koronska pravila, še ni znano. Jasno pa je, da bo treba ravnati previdno. 

Poleg tega moramo misliti tudi na okolje, ki ga izredno preobremenjujemo s klasičnimi svečami. A tudi na tem področju nam gre vse bolje. "Zavedanje o pomembnosti varstva okolja pri nakupu sveč je vse bolj razširjeno, predvsem med mlajšimi obiskovalci pokopališč," je dejal direktor Žal, ki dodaja, da imajo tudi sami na voljo pester nabor ekoloških sveč, tudi najnovejše kompostabilne sveče, ki se odlagajo med razgradljive odpadke. 

Ob tem obstaja tudi možnost, da užaloščenim podarite Beli plamen. Kaj je to? "Beli plamen je naša blagovna znamka, produkt, ki omogoča nakup žalnih bonov. Z njimi lahko svojci kasneje, po pogrebu oz. ko jim to najbolj ustreza, plačajo naše storitve, kot so npr. izdelava napisa, nakup spomenika, vrtnarska ureditev groba, nakup cvetja in sveč in podobno. Izkušnje namreč še vedno kažejo, da so svojci ob pogrebu založeni s svečami, ki žalujočim že prostorsko predstavljajo velik problem. Dar ob slovesu Beli plamen je v vsakem primeru tudi dobrodelno dejanje, saj je 1 evro od vsakega paketa namenjen zavodu Ljubhospic za paliativno oskrbo," je za Cekin.si razložil Martinčič. 

Žale pred 1. novembrom
Žale pred 1. novembromFOTO: Miro Majcen

PREBERI ŠE

Milenijci bi modernizirali pogrebe. Preverite ideje pogrebnih startupov

Odločitev je vaša

Odločitev, ali boste prižgali klasično svečo ali boste poiskali naravi prijaznejšo alternativo, je sicer vaša. A naj ob tem spomnimo na določene podatke. Na primer: ali ste vedeli, da vsak Slovenec na leto v povprečju prižge osem sveč? To je okoli 16 milijonov sveč na leto. Od tega jih kar dve tretjini prižgemo prav ob dnevu spomina na mrtve. Vse na koncu postanejo odpadek, ki sicer ni nevaren, a lahko ima njegova obdelava škodljiv vpliv na okolje.

Spomnimo, kakšne težave imajo upravljavci pokopališč in komunalna podjetja zaradi kopičenja odpadnih sveč. Posledično se povečuje tudi požarna ogroženost.

Ali ljudje sploh pomislijo na vse to, ko kupijo navadno svečo? Nekateri ja, saj je iz izjave direktorja Žal mogoče sklepati, da kot narod močno napredujemo, še posebej mlajše generacije. 

Na okoljskem ministrstvu so ljudi že lani aktivno pozivali k trajnostnemu ravnanju. 

Tako je na voljo veliko različnih načinov, da se spomnite umrlih bližnjih – na primer s "prižiganjem" virtualnih sveč, SMS-svečk ali lesenih eko sveč s kamenčki, zastavicami ipd. Več o tem tudi v spodnjem članku. 

PREBERI ŠE

Namesto klasične sveče prižgite virtualno ali pomagajte živim

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke