Cekin.si
Cenejša ločitev pa žal ne more pozdraviti zlomljenega srca.

Koristno

Naj vas ločitev ne spravi na boben!

M.T./U.B.
27. 10. 2009 14.10
0

V Sloveniji naj bi skoraj polovica vseh poročenih ljudi zahtevala ločitev, povprečna doba zakonske idile in miru pa naj bi znašala okoli 12 let. Ko postane skupno življenje neznosno, nastopi čas za ločitev. Kakšen je postopek in koliko stane?

Ločitev
LočitevFOTO: iStockphoto
Postopek za razvezo zakonske zveze se začne z vložitvijo tožbe, za katero praviloma poskrbijo odvetniki. Zakonsko zvezo razveže pristojno sodišče na tožbo enega od zakoncev ali na predlog obeh, kar imenujemo sporazumna razveza. Poleg sporazumne ločitve pa poznamo tudi ločitev s tožbo, kjer zakonsko zvezo razveže pristojno sodišče na tožbo enega od zakoncev.

V primeru sporazumne razveze sodišče razveže zakonsko zvezo na podlagi sporazuma zakoncev v obvezni notarski obliki. V sporazumu sta se zakonca dogovorila o delitvi skupnega premoženja, strinjati pa se morata tudi o:

– varstvu, vzgoji in preživljanju morebitnih skupnih otrok ter o njihovih stikih s staršema,
– tem, kdo od njiju ostane ali postane najemnik stanovanja in
– preživljanju zakonca, ki nima sredstev za življenje in brez svoje krivde ni zaposlen.

Sporazumna ločitev ali ločitev s tožbo?

Če je razveza sporazumna, se zakonca obrneta na notarja, ki pripravi predlog sporazuma v obliki izvršljivega notarskega zapisa. Strošek sporazuma je v vsakem konkretnem primeru različen, saj je v prvi vrsti odvisen od vrednosti premoženja, ki ga zakonca razdružujeta. Notarji pa vam znajo svoje storitve dodatno zaračunati še na podlagi zapletenosti zadeve ter v zvezi s tem porabljenega časa v določeni zadevi ter od morebitne dokumentacije, ki jo je treba pridobiti za sestavo sporazuma.

V določenih primerih je ločitev s tožbo lahko ugodnejša kakor pa sporazumna ločitev.
Glede obračunavanja notarskih storitev v primeru sporazumne razveze zakonske skupnosti so nam na Notarski zbornici Slovenije razložili: "Stroški notarja v tem primeru so odvisni od vrednosti premoženja in se obračunavajo po principu notarske tarife." Če vrednost premoženja v sporazumu ni določena, se pristojbina odmeri po porabljenem času. Glede na naše izračune bi v primeru, da je vrednost skupnega premoženja ocenjena na 500 tisoč evrov, za sporazumno ločitev odšteli okoli 837 evrov. Od tega zneska stane 716,40 evra sestava notarskega zapisa (v skladu z notarsko tarifo), 55,20 evra predlog za razvezo in 66 evrov sodna taksa razveze.

V splošnem naj bi bil sicer najhitrejši in najcenejši postopek za ločitev overjen notarjev zapis, ki je podlaga za to, da sodišče razvezo formalno prizna. Seveda pa to velja le v primeru, ko ima par, ki se želi ločiti, neformalno vse dogovorjeno. Pri delitvi premoženja med zakoncema in skrbništvu nad otroki se notarske pogodbe praviloma ne overja, ampak jih notar sestavi in vsem udeleženim prebere.Takšen notarski zapis se potem nameni za sodišče poleg predloga za sporazumno razvezo zakonske zveze.

V nasprotnem primeru pa se postopek lahko hitro zavleče, tudi za 6 mesecev in več, če se mož oziroma žena ne strinja z večino predlaganimi zapisi v notarski pogodbi.

Cenejša ločitev pa žal ne more pozdraviti zlomljenega srca.
Cenejša ločitev pa žal ne more pozdraviti zlomljenega srca.FOTO: iStockphoto
Če ločitev ni sporazumna, zakonsko zvezo razveže pristojno sodišče na tožbo enega od zakoncev in se zakonec torej obrne na odvetnika. Tudi v tem primeru so stroški odvisni od primera do primera. Uradnih podatkov (Odvetniška zbornica Slovenije) o načinu obračunavanja stroškov postopka razveze nam ni uspelo izvedeti. Smo pa neuradno izvedeli, da se minimalni stroški ločitve s tožbo gibljejo med 300 in 400 evri. Tako nizki stroški so možni le v primeru, ko gre za nezapleten postopek ločitve, pri katerem ni spora okoli preživnine, varstva otrok ipd. Naveden znesek vključuje eno obravnavo, eno vlogo, DDV in sodno takso razveze (66 evrov).

V določenih primerih pa je lahko ločitev s tožbo mnogo ugodnejša v primerjavi s sporazumno ločitvijo. Ker so za mnoge pare pred ločitvijo notarji preprosto predragi, se ti raje odločajo za razvezo s tožbo, kar posledično pomeni, da so bodoči razvezani pari napoteni k mediatorju, ki fizičnim osebam brezplačno pomaga pri urejanju problematike glede skrbništva, preživnine ali delitve premoženja. Ločevanje s tožbo, kjer potem v okviru mediacije par pred razvezo doseže sporazum, predstavlja ugodnejši način ločitve, saj so sodne takse proti dražjim notarskim tarifam bolj ali manj zanemarljive. Da pa se to "splača“, mora biti par v dobrih odnosih, saj bi nov spor lahko za sabo potegnil le še večje stroške.

Prav zato velja pred vlogo za sporazumno ločitev preučiti tudi možnost o razvezi s tožbo. Tudi v primeru, da gre za sporazumno ločitev, je možna ločitev s tožbo. V tem primeru se sklene sodna poravnava, ki je lahko celo cenejša od sporazumne ločitve. Kot rečeno pa je to odvisno od primera do primera.

Velja pa opozoriti na dejstvo, da se o konkretnih stroških ločitve pozanimajte vnaprej. In predvsem bodite zelo pazljivi pri vsebini same pogodbe, ki jo pri notarju ali odvetniku podpisujete. Kaj hitro se vam lahko zgodi, da se v pogodbi namesto zakonsko predpisanega izključujočega ali znajde v pogodbi in. V tem primeru boste plačali stroške po tarifi in po dogovoru.
Če se zakonca ne moreta dogovoriti o ločitvi, jima pri tem pomaga sodišče.
Če se zakonca ne moreta dogovoriti o ločitvi, jima pri tem pomaga sodišče.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861