Ministrstvo za zdravje, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ter Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve so na novinarski konferenci predstavili spremembe Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki zadevajo plačilo prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja za socialno ogrožene osebe in merila za pridobitev statusa občana.

S prvim januarjem 2009 se bodo začele uporabljati spremembe in dopolnitve Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki zadevajo plačilo dodatnega zdravstvenega zavarovanja za socialno ogrožene osebe. V skladu z zakonom Republika Slovenija zagotavlja iz proračunskih sredstev razliko do polne vrednosti zdravstvenih storitev za zavarovance in po njih zavarovane družinske člane pod pogojem, da navedenih pravic nimajo zagotovljenih v celoti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja iz drugega naslova in če izpolnjujejo pogoje za pridobitev denarne socialne pomoči.
Osebe, ki so upravičene do prejemanja denarne socialne pomoči in imajo odločbo o tem (decembra 2008 jih je bilo v Republiki Sloveniji 41.359), so tudi avtomatično upravičene do doplačila zdravstvenega zavarovanja. Prejemnikom denarne socialne pomoči ni potrebno vlagati nobene dodatne vloge.
Občani, ki sicer izpolnjujejo pogoje za pridobitev pravice do dodatnega zdravstvenega zavarovanja, a niso prejemniki denarne socialne pomoči, pa bodo morali vložiti posebno vlogo za ugotovitev izpolnjevanja pogojev za pridobitev pravice do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev. Vlogo lahko stranke podajo na Centru za socialno delo že v mesecu decembru 2008, do pravice dodatnega zdravstvenega zavarovanja pa bodo upravičeni z dnem 1.1.2009.
Zavarovanec oziroma po njem zavarovan družinski član je do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev upravičen za čas prejemanja denarne socialne pomoči oziroma za čas izpolnjevanja pogojev za pridobitev denarne socialne pomoči.
Vsi upravičenci, ki imajo sklenjeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje, pa so upravičeni razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev iz proračunskih sredstev, naj se po prejetju odločbe obrnejo na svojo zavarovalnico z zahtevo za mirovanje zavarovanja. Zahtevo za mirovanje lahko upravičenci podajo preko obrazca zavarovalnice ali v drugi pisni obliki.

Novela Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju določa dohodkovna merila kot podlago za prijavo občanov v obvezno zdravstveno zavarovanje. Do sedaj takšna merila niso obstajala.
Pogoji za prijavo v obvezno zavarovanje državljana so:
- je brez dohodkov
- živi sam in njegovi povprečni mesečni dohodki v zadnjih treh mesecih ne dosegajo 50 odstotkov minimalne plače (sedaj je to 294,54 evra na mesec)
- živi z ožjimi ali širšimi družinskimi člani v skupnem gospodinjstvu, njihovi povprečni mesečni dohodki v zadnjih treh mesecih ne dosegajo 25 odstotkov minimalne plače (sedaj je to 147,29 evra na osebo na mesec)
- prejšnje postavke ne veljajo, če ima ali sam ali njegovi ožji oziroma širši družinski člani prihranke oziroma premoženje, ki dosega ali presega višino 60 osnovnih zneskov minimalnega dohodka.
Izpolnjevanje pogojev bo ugotavljala občina, ki osebo prijavi v zavarovanje in sicer z odločbo, ki velja največ eno leto.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV