
Kaj vse se je v zadnjem času znašlo pri slovenski policiji?
Poštena duša je na policijsko postajo (PP) Celje prinesla 500 evrov, na PP Ljubljana Bežigrad pa kar 3.800 evrov. Tudi tujci izgubljajo svoj denar pri nas: na PP Ljubljana Vič na svojega lastnika čaka 70 čeških kron (2,72 evra). Natančno so najdeno sosednjo valuto popisali na PP Kranj, kjer so v črni, manjši denarnici odkrili 1.220 hrvaških kun (HRK) v bankovcih, 14 HRK v kovancih, 82 lip v kovancih, dodatni evro in pol, ter za nameček še dve vizitki neke picerije v Savudriji na Hrvaškem - Sosed, vrni se po 169 evrov!
Natančni so bili tudi na PP Nova Gorica, specificirana najdba kaže, da je nekdo izgubil 1 bankovec za 5 evrov, 2 kovanca za 2 evra, 1 kovanec za 50 centov, 1 kovanec za 10 centov in 1 kovanec za 1 cent. Poštenost ne pozna meja, saj na PP Murska Sobota hranijo najdenih 3,7 evra, na PP Gornja Radgona 0,89 evra, na PP Tolmin pa skrbno pazijo na najdena kovanca, 2 x 1 cent.
Tu in tam najditelji prinesejo tudi denarno novost, saj imajo na PP Sežana med najdenimi bankovci za 10 in 20 evrov tudi take za 30 evrov. Ljudje svoj denar pozabljajo kar tam, kjer so ga dvignili, tako je bilo 50 evrov najdenih na poštnem okencu, 100 evrov pa kar na bankomatu, zanimivo, obakrat v Rogaški Slatini.
Lahko denar obdržimo?
Oseba, ki najde denar, je po zakonu dolžna najdbo prijaviti na policijski postaji ter najden denar predati. Na policijski postaji ji bodo izdali zapisnik o najdenih stvareh. V skladu z določili Stvarnopravnega zakonika najditelj lahko najdeno stvar zadrži v hrambi, lahko pa jo v hrambo prevzame tudi policija. Če se v roku enega leta od najdbe lastnik denarja ne najde oziroma se ne ugotovi lastništvo denarja, najditelj pridobi lastninsko pravico na najdeni stvari, torej tudi na denarju, ter ga skladno z zakonom obdrži.

Če se lastnik ugotovi, se najdena stvar, torej tudi denar, izroči zakonitemu lastniku, ki lastništvo denarja najpogosteje dokazuje z opisom okoliščin izgube gotovine. Pomembno je, da boste natančno vedeli, kje in kdaj ste denar izgubili, za kakšen znesek, v kakšni denarnici in v kakšnih bankovcih se je nahajal. Na osnovi serijskih številk se lastništvo zelo redko najde oziroma določa, saj praviloma nihče ne pozna serijskih številk bankovcev, ki jih ima v denarnici.
V primeru, da se najditelj ne odloči obdržati denarja, ki ga je našel, se ta ne licitira na dražbi tako kot ostali najdeni predmeti, temveč gre vsota neposredno v državni proračun. Policija najdene predmete iz svojega seznama, ki ne izvirajo iz prekrška ali kaznivega dejanja in so še brez lastnika, hrani najmanj leto dni, potem se predmeti prodajajo na dražbah, če so se najditelji odpovedali pridobitvi lastninske pravice, več o policijskih dražbah si preberite tukaj.
Datume dražb določijo na vsaki policijski upravi posebej. Na večjih upravah, kot sta ljubljanska in mariborska, se javna dražba praviloma organizira enkrat do dvakrat letno. Datumi se objavijo tudi na spletni strani policije, ponavadi dva tedna pred izvedbo dražbe.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV