
V primeru smrti na domu mora pokojnika pregledati zdravnik oziroma mrliški preglednik, zato morajo svojci o smrti takoj obvestiti pristojno mrliško pregledno službo. V Ljubljani je to Inštitut za sodno medicino, ki je dosegljiv na telefonski številki 01/524 49 51, v Mariboru pa Mrliško pregledna služba Splošne bolnišnice Maribor pri Univerzitetnem kliničnem centru, pokličete jih lahko na 02/333 18 88. V drugih krajih je treba poklicati zdravnika, ki opravlja mrliško pregledno službo, praviloma je to dežurni zdravnik v lokalnem zdravstvenem domu.
Mrliški preglednik oziroma zdravnik, ki je ugotovil smrt, mora smrt prijaviti skladno z zakonom o matičnem registru. Če tega ne stori, prijavijo smrt družinski člani ali tisti, s katerim je umrli živel. Smrt se mora prijaviti upravni enoti, na območju katere je oseba umrla. Prijava smrti mora biti podana v dveh dneh od dneva smrti oziroma od dneva najdbe trupla. Smrt se prijavi s potrdilom o smrti oziroma o vzroku smrti, ki ga bo ob ogledu izdal pristojni zdravnik, ki je umrlega pregledal.
Mrliški preglednik mora opraviti pregled takoj, ko izve za smrt. Zakon pravi, da je treba opraviti ogled trupla v gosto naseljenih stavbah najpozneje v 12, povsod drugje najpozneje v 24 urah. Po opravljenem pregledu izda mrliški preglednik potrdilo o opravljenem mrliškem pregledu. Po izdaji tega potrdila se obrnete na pogrebno podjetje, ki bo opravilo prevoz pokojnika do mesta, kjer se hrani do upepelitve ali pogreba.

Smrt osebe, ki je umrla v zdravstvenem zavodu, domu za ostarele, vojašnici, turistično-gostinskem objektu, zavodu za prestajanje kazni ali v drugem nastanitvenem objektu, organizaciji oziroma zavodu, mora pristojnemu organu, torej upravni enoti, prijaviti zavod ali organizacija, v katerem je oseba umrla.
V tem primeru prejmejo svojci obvestilo o smrti, kjer je navedeno, kje se pokojnik nahaja, zato se ob prejemu takega obvestila obrnite na pogrebno podjetje, kjer vam bodo povedali, kako ukrepati naprej, opravili bodo prevoz pokojnika in se z vami dogovorili o načinu in času poslovitve od pokojnika ter o vsem, kar sodi k pogrebu. Spomnimo naj še na to, da morajo svojci v domu starejših občanov oziroma v bolnišnici prevzeti pokojnikove osebne stvari.
Pogrebna podjetja so v letih svojega obstoja poskrbela za vse, kar je potrebno za slovo od pokojnika, tako žalujoče v težkih trenutkih razbremenijo dodatnih skrbi in poti. Praviloma so zelo učinkovita, za ureditev vsega potrebnega se oglasijo tudi na domu, navadno so dosegljivi 24 ur na dan, vse dni v letu.

Veljalo bi omeniti, da je podelitev koncesije za opravljanje pogrebnih storitev v pristojnosti občine, v večjih mestih (Ljubljana, Maribor) je občina koncesijo podelila svojemu javnemu podjetju, v Ljubljani je to podjetje Žale Javno podjetje, d. o. o., v Mariboru pa Pogrebno podjetje Maribor, d. d., ki na območju obeh mestnih občin pogrebne storitve opravljata ekskluzivno, kar pomeni, da če želite pokopati pokojnega na pokopališču v kateri izmed omenjenih mestnih občin, storitve za vas opravi s strani občine pooblaščeno javno komunalno podjetje in ne pogrebno podjetje po vaši izbiri, zato je na sedežu izbrane občine dobro preveriti, katera pogrebna podjetja imajo koncesijo za opravljanje storitev.
Pogrebna podjetja poskrbijo za prevzem in prevoz pokojnika, pogrebno opremo, ureditev pogrebne dokumentacije, poslovitev od pokojnika pred upepelitvijo, upepelitev, organizacijo pogreba, organizacijo poslovilne pogrebne slovesnosti (govornik, pevci, glasbeniki, cvetje, fotografiranje, snemanje), posredovanje pri objavi osmrtnic, pripravo groba, nagrobni kamen oziroma napis na grobni plošči ter dodatne pogrebne storitve glede na želje svojcev in pokojnega.
Pogrebnemu podjetju je treba pripraviti naslednje dokumente pokojnika:
– osebni dokument (osebna izkaznica ali potni list ali vozniško dovoljenje),
– potrjeno kartico zdravstvenega zavarovanja,
– potrdilo o opravljenem mrliškem pregledu (kadar smrt nastopi doma oziroma zunaj bolnišnice).
Pokop oziroma upepelitev se opravi po preteku najmanj 36 ur od nastopa smrti na podlagi listine o prijavi smrti. Upepelitev se opravi po preveritvi dejanskega nastopa smrti, ki jo opravi pooblaščena oseba po predpisih mrliško pregledne službe.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV