Cekin.si
Vstopnico za maturantski večer je treba kupiti za vsakega povabljenca, pa tudi za samega maturanta.

Koristno

Od nekaj sto pa do 1000 evrov stroškov - toliko porabijo za maturantski ples

Karmelina Husejnović
09. 03. 2020 08.23
0

Dijake zadnjih letnikov čaka stresno obdobje, a še pred maturo in zaključnimi izpiti so za en večer vse oči uprte vanje. Fantje in dekleta se pred svojimi učitelji in starši sprehodijo v elegantnih opravah na maturantskem plesu. Kakšni pa so stroški?

Čeprav gre za večer, ki se bo mladim in njihovim staršem zagotovo zapisal v spomin, lahko stroški maturantskega plesa precej obremenijo družinski proračun. Preverili smo, koliko okvirno zapravijo maturanti za ta poseben večer.

Plesni tečaj: 19–45 evrov

Prvi korak do enega najbolj pričakovanih večerov vseh maturantov se začne z izbiro plesalke ali plesalca, s katerim se nato na plesnih vajah več tednov učita pravih korakov in različnih koreografij.

Plesne vaje se ponavadi začnejo že kmalu po začetku šolskega leta.
Plesne vaje se ponavadi začnejo že kmalu po začetku šolskega leta.FOTO: Dreamstime

Glede na podatke, ki smo jih uspeli zbrati, se cene plesnih vaj razlikujejo od kraja in od plesnih šol. Med tistimi, ki so za plesne vaje odšteli najmanj, so mariborski dijaki. Za 20 plesnih vaj so namreč odšteli le okoli 19 evrov (cena plesnega tečaja je odvisna od števila tečajnikov). Precej ugodno ceno plesnih vaj so imeli tudi celjski dijaki. "Plesni tečaj (za 25 vaj) je stal 29 evrov na osebo. Imeli smo, kot vedno, tudi različne ugodnosti za socialno šibke," je pojasnil Anton Šepetavc, ravnatelj I. gimnazije v Celju.

V Velenju so gimnazijci za 16 vaj morali odšteti 35 evrov na osebo. Velenjska gimnazija pa je dijakom iz socialno šibkejših družin tečaj omogočila brezplačno.

Na ljubljanski gimnaziji Vič so nam razkrili, da je plesni tečaj za dijake stal 38 evrov. Ceno so znižali iz 40 evrov, ker so vaje potekale na šoli. Tudi na Srednji zdravstveni šoli v Ljubljani so maturanti za 20 plesnih vaj morali odšteti 40 evrov. Znana ljubljanska plesna šola pa je plesne vaje maturantom ponujala za 45 evrov na osebo.

Maturantski večer: 24–60 evrov na osebo

Tisto, kar so se naučili na plesnih vajah, morajo maturanti pokazati na velikem dogodku – maturantskem plesu. Ta iz leta v leto postaja tudi vse bolj glamurozen dogodek. Mnoge šole imajo že utečeno organizacijo tega velikega dogodka, spet drugje, kot denimo v gimnaziji Novo mesto, pa organizacijo in izvedbo maturantskih plesov prepustijo dijakom.

Cene vstopnic za "gala" prireditev se tako precej razlikujejo od kraja do kraja in celo od šole do šole. Odvisne so od lokacije, kjer se ples odvija, pa tudi od tega, kaj vse pride v "paketu". Na gimnaziji Vič denimo osnovna vstopnica za maturantski ples, ki bo 16. aprila, stane 49 evrov, dijaki pa so se odločili še za ponudbo "all you can drink" (neomejeno količino pijače), kar nanese dodatnih šest evrov.

Vstopnico za maturantski večer je treba kupiti za vsakega povabljenca, pa tudi za samega maturanta.
Vstopnico za maturantski večer je treba kupiti za vsakega povabljenca, pa tudi za samega maturanta.FOTO: Dreamstime

V nekaterih šolah ponujajo nakup vstopnic brez večerje. Maturanti I. gimnazije v Celju, ki so imeli maturantski ples že 1. februarja, so za osnovno vstopnico odšteli le 24 evrov. V to ceno so bili zajeti glasba, garderoba, parking, stroški dežurnega zdravnika, ne pa tudi hrana in pijača. Topel obrok je stal dodatnih devet evrov na osebo, liter vina 10 evrov, penina 18 evrov, je naštelo vodstvo šole. "To ceno 'vzdržujemo' že drugo desetletje. Smo socialno čuteča šola, čeprav nas sicer glede na tradicijo in rezultate marsikdo ima za elito. Nekaterim najšibkejšim smo skoraj v celoti povrnili denar za vstopnice," je pojasnil ravnatelj omenjene gimnazije.

V velenjski gimnaziji so nam pojasnili, da bodo starši in povabljeni gostje morali za dogodek odšteti 33 evrov, medtem ko stanejo vstopnice za maturante 13 evrov. "V to ceno je všeta najemnina dvorabne z varovanjem, glasba, večerja, ozvočenje, light show, cvetlična dekoracija, vodenje večera, tiskanje vabil in vstopnic," je dejal ravnatelj Gimnazije Velenje Rajmund Valcl, ki dodaja, da glede na dogajanje s koronavirusom z veliko verjetnostjo pričakujejo, da bodo morali ples prestaviti.

Na Srednji zdravstveni šoli v Ljubljani so organizacijo dogodka, ki bo v drugi polovici aprila potekala v Areni Stožice, prepustili izbrani plesni šoli. Cena vstopnice znaša 54 evrov na osebo, vanjo pa so všteti stroški tehnične izvedbe plesa, pijača dobrodošlice, večerja, foto album in video posnetek. Za možnost neomejene pijače pa morajo dijaki in njihovi gostje doplačati šest evrov na osebo. V tem primeru morajo za eno osebo odšteti kar 60 evrov.

Dijaki tistih ljubljanskih šol, ki maturantski ples organizirajo prek znane ljubljanske plesne šole, morajo za "osnovni paket" prav tako odšteti 49 evrov na osebo, za "all inclusive" pa 55 evrov na osebo. Mariborski maturanti, ki so prav tako organizacijo prepustili izbrani plesni šoli, pa bodo za vstopnico na dogodek v Festivalni dvorani Lent odšteli 34 evrov na osebo. V to ceno so všteti hrana (toplo-hladni bife), glasba, uporaba dvorane, garderoba, redarska služba ter celotna organizacija in vodenje prireditve.

Končni strošek na družino je torej odvisen od tega, ali se prireditve zgolj udeležijo, ali se ves večer gostijo, predvsem pa od tega, koliko ljudi se ga udeleži. Za štiričlansko družino je denimo strošek udeležbe od 96 do 240 evrov.

Eleganten videz: 150–1000 evrov

Če se šole več ali manj trudijo, da stroški plesnih vaj in organizacije dogodka niso previsoki, pa so stroški obleke, frizure in drugih podrobnosti povsem odvisne od vsakega posameznika. Predvsem (ne)skromnosti staršev.

Klasična dvodelna obleka za fante stane v povprečju od 80 do 200 evrov, srajca od 20 do 100 evrov, kravata od 15 do 50 evrov in čevlji od 50 do 200 evrov. Seveda so cene navzgor lahko tudi neomejene, prav tako pa si lahko družina stroške še zniža s pametnim nakupovanjem. Nekateri se odločijo samo za bolj športno-eleganten videz in suknjič kombinirajo s kavbojkami in športnimi copati.

Fantje se največkrat odločajo za klasično dvodelno obleko, barvo kravate pa ponavadi uskladijo s plesalkino obleko.
Fantje se največkrat odločajo za klasično dvodelno obleko, barvo kravate pa ponavadi uskladijo s plesalkino obleko.FOTO: Dreamstime

Celoten videz maturanta – če ne upoštevamo še morebitnega striženja – torej lahko stane od 165 do 550 evrov, kakšen evro gor ali dol.

Pri dekletih pa je stroškov precej več. Največ časa maturantke porabijo za izbiro obleke. Večina si namreč želi izstopati, blesteti in se predvsem dobro počutiti, ko se prvič v življenju pokažejo v svečani toaleti. Nekatere želijo obleko, krojeno samo zanje, po njihovih merah in željah. Cene oblek "po meri" so odvisne od tega, ali se odpravijo do "navadne" šivilje, ali pa izdelavo obleke zaupajo oblikovalkam. Načeloma pa jih takšna izbira stane od 100 do 500 evrov, lahko tudi več. To pa je lahko precej dražje kot nakup obleke v prodajalnah, kjer se cene oblek začnejo že pri 50–70 evrih. Seveda pri tej odločitvi najbolj pretehta osebni slog maturantke, ki si morda želi resnično glamuroznega videza, ali pa bi rada bolj preprost kroj in materiale.

Dekleta ponavadi največ zapravijo za obleko.
Dekleta ponavadi največ zapravijo za obleko.FOTO: Dreamstime

Veliko maturantk, ki se odločajo za bolj glamurozen videz, se odloči za izposojo obleke, čeprav je ta lahko pogosto celo dražja od nakupa. Izposoja svečane obleke se namreč giblje med 80 in 320 evri. V času spletnega nakupovanja pa lahko maturantke, če se za nakup odločijo dovolj zgodaj, kupijo svojo "sanjsko" obleko za precej manj denarja. Težava je le v tem, da je dobavni rok ponavadi daljši, obleke pa prej ne morejo pomeriti.

K obleki sodijo tudi elegantni čevlji, ki morajo biti udobni, saj maturantka v njih pleše. Čevlji pomenijo dodatnih 50–150 evrov. Za obleko in čevlje torej maturantke zapravijo nekje od najmanj 100 do 650 evrov.

Vse več deklet se odloča za profesionalno ličenje.
Vse več deklet se odloča za profesionalno ličenje.FOTO: Dreamstime

Za popoln videz in tisto piko na i pa se večina maturantk odpravi še k frizerju, kar nanese dodatnih 20–100 evrov. Cene so odvisne od tega, ali gre samo za tako imenovano "fen frizuro", za spenjanje, kodranje, ali pa morda celo za striženje in barvanje.

Vse več maturantk se odloča tudi za profesionalno ličenje, ki stane med 25 in 60 evri, odvisno od kraja in ponudnika. Nekatere si želijo urediti tudi trepalnice, obrvi in nohte. Podaljševanje trepalnic stane od 45 do 90 evrov, urejanje obrvi od pet do 20 evrov (lahko tudi več, če gre za posebno metodo vrisovanja), manikura pa stane od 20 do 60 evrov.

Številne maturantke si uredijo tudi nohte.
Številne maturantke si uredijo tudi nohte.FOTO: Dreamstime

Za celoten videz tako nekatere maturantke zapravijo od 200 pa vse tja do 1000 evrov, kar je v prvi vrsti odvisno predvsem od tega, koliko so za izpolnitev njihovih želja glede videza pripravljeni odšteti starši.

Maturantke želijo na ta večer biti urejene od glave do pet.
Maturantke želijo na ta večer biti urejene od glave do pet.FOTO: Dreamstime

Ravnatelj I. gimnazije v Celju pravi, da tekmovalnosti pri tem nikakor ne spodbujajo, a je ta kljub temu predvsem pri dekletih precej opazna. "Nikoli nisem delal natančnejših izračunov, a takole čez palec bi rekel, da starši porabijo kakšnih 500–600 evrov; pri fantih zagotovo kdaj še manj, pri dekletih pa kdaj gotovo tudi več. Kot ravnatelj ves čas opozarjam na zmernost."

Razlike med premožnimi in tistimi manj premožnimi se torej na maturantskih plesih vse bolj odsevajo. Šole jih sicer skušajo omiliti tako, da pomagajo reševati finančne stiske posameznikov. Včasih tudi tako, da s pomočjo "botrov" omogočijo socialno šibkejšim maturantom, da se te zanje tako pomembne prireditve, udeležijo z dvignjeno glavo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861