Cekin.si
Pogreb

Koristno

Za nekatere so stroški pogreba hud finančni udarec

Mira Matković
26. 10. 2020 07.33
0

Ob dnevu spomina na mrtve se spominjamo naših najbližjih, ki so se poslovili za vedno. Ko nekdo, ki ga imamo radi, umre, je to hud šok. Še dodatno stisko pa doživljajo tisti, ki pogreba ljubljene osebe ne morejo plačati. Koliko sploh stane pogreb in kaj storiti, če ga ne morete plačati?

Bliža se dan spomina na mrtve, ki bo letos potekal v znamenju ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Javnih molitev in blagoslovov letos ne bo. Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je že 16. oktobra ljudi pozval, naj varujejo zdravje, saj da je to naša naloga in dolžnost. 

Naša dolžnost je tudi, da pomagamo ljudem v stiski in globoki žalosti. Država pomaga po smrti svojca, in sicer s pogrebnino in posmrtnino. Družinski član umrlega, ki je poskrbel za pogreb, lahko zaprosi za pogrebnino, ki je pomoč pri kritju stroškov pogreba, in za posmrtnino, ki je namenjena finančni pomoči svojcem umrlega. O tem smo že pisali v začetku letošnjega leta, kdo pa je upravičen do te pomoči, si lahko preberete v spodnjem članku. 

Če pokojnik ni imel svojcev niti premoženja, stroške pogreba, praviloma minimalne, krije občina njegovega zadnjega stalnega bivališča.

In če se sprašujete, kdo v takšni situaciji sploh razmišlja o denarju, saj gre za smrt ljubljene osebe, naj spomnimo: si predstavljate, da umre nekdo, ki ga imate zelo radi, pa nimate denarja, da bi plačali niti za njegov osnovni pogreb? Številni so se znašli v takšni situaciji in resnično ni lahko. Centri za socialno delo letno prejmejo od približno 7500 do 8600 vlog za pogrebnino, za posmrtnino pa od 7000 do 8000. 

In koliko sploh znašajo stroški pogreba? Pogledali smo cenik ljubljanskega javnega podjetja Žale. 

Dan spomina na mrtve je čas, ko se odpravimo na pokopališče in se poklonimo spominu našim pokojnikom. Letos bo drugače.
Dan spomina na mrtve je čas, ko se odpravimo na pokopališče in se poklonimo spominu našim pokojnikom. Letos bo drugače. FOTO: Dreamstime

Cena osnovnega pogreba s krsto znaša 647,18 evra. Storitve, kot so priprava in delo s pokojnikom, pogrebni obred, pokop krste – izkop in zasip ter uporaba mrliške vežice stanejo 521,98 evra. Nato boste plačali še opremo, za katero boste odšteli 125,20 evra. Pod opremo je mišljeno krsta, vloga in tančica za standardni pokop ter nagrobno obeležje – križ.

Cena osnovnega pogreba z žaro znaša 396,97 evra. Za storitve (priprava in delo s pokojnikom, pogrebni obred, pokop žare izkop in zasip, graviranje in zapiranje žare ter uporaba mrliške vežice) boste plačali 288,97 evra. Za opremo (kremacijska krsta s krstno vlogo, osnovna žara in nagrobno obeležje) pa boste odšteli 108 evrov. 

Osnovni pogreb z raztrosom pepela stane 392,27 evra. Storitve, kot so priprava in delo s pokojnikom, pogrebni obred – raztros pepela ter uporaba mrliške vežice, znašajo 312,25 evra, za opremo (kremacijska krsta s krstno vlogo) pa boste odšteli 80,02 evra. 

Nato sledi še plačilo grobnine, prej najemnine. Cene letnih grobnin za grobove so različne: letna grobnina za enojni grob na primer na ljubljanskih Žalah znaša 38 evrov. Letna grobnina za žarni grob znaša 22,80 evra. Letna grobnina za grobnico do štiri prostore znaša 152 evrov, za več kot štiri prostore pa 228,01. 

Grobnino je treba plačati tudi za prostor za raztros pepela, a plača se le v enkratnem znesku ob pokopu. Ta grobnina znaša 38 evrov. 

Na spletni strani javnega podjetja Žale smo zasledili tudi podatek, da lahko naročnik pogreba naroči tudi prenos pogrebne svečanosti preko interneta. Svečanost je dosegljiva le tistim, ki od naročnika pogreba dobijo informacijo o dostopu do te storitve z uporabniškim imenom in geslom.

Kako je biti v koži pogrebca?

Domen Kokalj je v ljubljansko podjetje ŽALE prišel zelo mlad, po končanem šolanju, in danes je več let zaposlen kot vodja sprejemne pisarne. Zanj smrt ni tabu, sprejema jo kot nekaj gotovega, življenjskega in naravnega. Opaža, da večina verjame, da po smrti nekaj je, morda, ker je življenje in sprejemanje smrti zato lažje.

"Rad opravljam pogrebniški poklic, saj na nek način pomagam sočloveku, ki je popolnoma na tleh. Pomagamo, da se lahko svojci dostojno poslovijo od svojih dragih," je za Cekin.si dejal Kokalj. Pogovor z njim si lahko preberete v spodnjem članku. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861