Cekin.si
Titanik

Koristno

Titanik znova buri duhove!

N.Š.G.
30. 05. 2011 11.29
6

Plan nepozabnega Titanika, ki so ga leta 1912 uporabili pri uradni preiskavi potopa mogočne ladje, so na dražbi prodali za enkrat večji znesek, kot so pričakovali.

Rekordno ceno je dosegel plan Titanika, ki so ga leta 1912 uporabili tudi za uradno preiskavo o potopu mogočnega parnika. Znesek, ki so ga zaslužili pri prodaji pa je tudi presegel rekordno ceno med predmeti povezanimi z Titanikom.

Sprva so predvidevali, da bodo z velikanskim planom zaslužili nekje med 120 tisoč in 180 tisoč evri, vendar pa so se ušteli. Zasebni zbiratelj je za predmet odštel 260 tisoč evrov.

Nadpovprečno velik načrt, ki meri v širino kar 10 metrov so preiskovalci uporabljali v preiskavi o potopu Titanika, ki je trajala 36 dni. Velikanski plan mogočnega parnika so skupaj sestavili s pomočjo očividcev in strokovnjakov, ki so se poglobili v ladijsko konstrukcijo. Na načrtu pa so ostali tudi zaznamki preiskovalcev o dejstvih potopa.

Plan so narisali na ogromen kos papirja in ga izobesili v preiskovalni sobi, da so ga lahko ves čas raziskovanja nenadnega potopa imeli na očeh. Tudi priče so svoje zgodbe pripovedovale ob načrtu in skupaj so prišli do zaključkov, ki so razkrili, zakaj se je parnik potopil. Po omenjeni preiskavi pa so sprejeli tudi pravilo o večjemu številu rešilnih čolnov na medcelinskih morskih potovanjih.

Predmet so poznavalci in zbiralci že poimenovali kot Sveti gral Titanika.

Načrt, ki so ga naslovili kot 'S.S. TITANIC PROFILE' je bil narisan z obstojnim indijskim črnilom, z rdečo in zeleno kredo pa so označili mesta, kjer se je parnik zabil v ledeno gmoto. Sodeč po omenjenem načrtu naj bi led napravil pet velikih lukenj v trup ladje.

Ročno narejen načrt ladje so pripravili arhitekti v podjetju White Star Line le nekaj tednov po odmevni nesreči. Preiskavo sta vodila John Charles Bigham in Baron Mersey. Začela se je 2. maja 1912 in končala 3. junija istega leta. Zaslišala sta več kot 100 prič in celotno preživelo posadko. Nihče pa se ni obrnil na tretjerazredne potnike in velik del informacij bi zagotovo lahko prejeli ravno od njih.

Preiskava je prinesla zaključek, da se je nesreča zgodila, zaradi prevelike hitrosti, ki jo je imel Titanik v času trka. Načrte so nato vrnili v podjetje White Star in od tedaj so bili v zasebni lasti. Nikoli do sedaj tudi niso bili javno dostopni za ogled.

Neverjetne stvari pa so razkrili tudi potopi v razbitine Titanika in na zadnji odpravi so našli pravo bogastvo!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861