Cekin.si
Študentsko delo

Koristno

Tako bi po novem uredili študentsko delo

STA/M.M.
24. 08. 2018 08.15
4

Pravica do plačila malice in prevoza na delo?

Kaj vse se pogovarjajo in dogovarjajo bodoči koalicijski partnerji? Javno so se že večkrat zavzeli za ukrepe za lažji prehod mladih na trg dela in zagotavljanje varnih oblik dela za mlade. Tako naj bi zavezo o zmanjšanju prekarnega dela med mladimi in spodbujanje rednih zaposlitev zapisali tudi v koalicijsko pogodbo, kar v sindikatu Mladi plus podpirajo, opozarjajo pa, da ni jasno, na kakšen način bodo to dosegli, ali bodo denimo zaposlili več inšpektorjev, ki bi pregledovali delodajalce. Prekarno delo po mnenju predsednice sindikata Tee Jarc ne bi bilo tako obsežno, če bi dosledno spoštovali zakonodajo.

V koalicijski pogodbi se nameravajo zavzeti za zmanjševanje birokratskih ovir za mlade podjetnike in urediti nacionalno shemo pripravništev. Jarčevo ureditev sheme pripravništev veseli, poudarila pa je, da si v sindikatu želijo shemo plačanih pripravništev in da ni razvidno, kako jo bo vlada zagotovila, ali z ukinitvijo obveznih pripravništev ali z zagotovitvijo proračunskih sredstev za obvezna pripravništva. Prav tako pogreša denimo zaveze o kakovosti pripravništev.

Študentsko delo bi vključevalo malico in prevoz na delo

Pri urejanju področja študentskega dela nameravajo koalicijske stranke vanj vključiti pravico do malice in plačanega prevoza na delo, pa tudi obvezno sklenitev pogodbe o delu. Jarčeva je spomnila, da je podoben predlog obravnavala že prejšnja vlada, a je bil pomanjkljiv, zato dvomi, da bi tokrat lahko bil sprejet. Kot je opozorila, lahko to samo še bolj normalizira prekarne oblike dela. Podobno je opozoril tudi predsednik Študentske organizacije Slovenije Jaka Trilar, ki v primeru neobdavčenega plačila malice in prevoza vidi tudi možnost zlorab študentskih napotnic.

Zavod za zaposlovanje bi posredoval študentsko delo?

Tudi o nameri, da bi naloge posredovanja študentskega dela prevzel zavod za zaposlovanje, okrog 10 milijonov koncesij letno, ki jih zdaj dobivajo študentski servisi, pa bi preusmerili v sklad za štipendije, je iz sindikata Mladi plus in ŠOS slišati pripombe in dvome, da bi do tega prenosa lahko prišlo.

Študentski servisi na leto izdajo milijon študentskih napotnic, zato bi se moral zavod za zaposlovanje prestrukturirati in zaposliti dodatno delovno silo, je dejala Jarčeva.

Trilar in Jarčeva sta opozorila tudi, da ni jasno, ali bi v takem primeru zavod za zaposlovanje zalagal denar za študentsko delo v primeru neplačnikov, kot to počnejo študentski servisi.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891