Zakaj je zdravje na delovnem mestu tako pomembno?
Zdravje na delovnem mestu prinaša številne prednosti tako za zaposlene kot za celotno organizacijo. Zdravi in zadovoljni zaposleni so bolj osredotočeni na svoje naloge, bolj produktivni in motivirani za doseganje zastavljenih ciljev. Posledično se zmanjšujejo bolniške odsotnosti in nesreče na delovnem mestu, kar pomeni nižje stroške zdravstvenega varstva in manj prekinitev delovnega procesa.
Poleg tega zdravje na delovnem mestu prispeva k pozitivnemu delovnemu okolju in višjemu zadovoljstvu zaposlenih. Ko delodajalci skrbijo za dobro počutje svojih delavcev, se med njimi krepijo občutki pripadnosti in lojalnosti. Takšno delovno okolje spodbuja sodelovanje, kreativnost in inovativnost, kar dodatno krepi uspešnost organizacije.Podjetje GiBit že več kot 11 let uspešno deluje na področju organizacije dogodkov, vodenja športnih vadb in izvajanja izobraževanj in aktivnosti s področja promocije zdravja na delovnem mestu. Trenutno imajo na voljo ugoden jesenski paket ZDRAVI ZAPOSLENI, v katerem podjetja dobijo izjemno zanimiva predavanja, delavnice o pisarniških poškodbah, pregled delovnega mesta, odlične aktivne odmore in še več.
Kateri so dejavniki, ki vplivajo na zdravje na delovnem mestu?
Ergonomija delovnega mesta
Delodajalci so odgovorni za uspešnost in dobro počutje svojih zaposlenih. Pomembno je, da delovna mesta načrtujejo ergonomsko, kar prinaša koristi tako za podjetje kot za zaposlene. Za zagotavljanje ustreznega delovnega mesta je potrebno poznavanje osnov ergonomije, da se preprečijo prekomerne fizične in psihične obremenitve med delovnim procesom.

Prilagoditev delovnega mesta telesnim meram in sposobnostim delavca zmanjšuje obremenitve mišic, skeleta in drugih telesnih sistemov, s tem pa tudi verjetnost poklicnih bolezni in poškodb. To zna biti velik izziv za podjetje, zato bo podjetje GiBit v program ZDRAVI ZAPOSLENI vključilo tudi pregled delovnega mesta, kar pomeni, da bodo zaposlenim v podjetjih pomagali kar se da dobro ergonomsko urediti njihova delovna mesta.
Psihosocialni dejavniki
Psihosocialni dejavniki, kot so visoka raven stresa, slabo vodenje, pomanjkanje podpore sodelavcev in nejasna pričakovanja, lahko resno škodujejo zdravju zaposlenih. Ustvarjanje pozitivnega delovnega okolja je zato ključnega pomena; to vključuje spodbujanje sodelovanja, odprte komunikacije in medsebojno podporo med zaposlenimi. Tako delovno okolje ne le zmanjšuje negativne vplive stresa, temveč tudi izboljšuje zadovoljstvo in motivacijo zaposlenih, kar prispeva k njihovi boljši produktivnosti in splošnemu počutju.
Fizična aktivnost in zdrave prehranjevalne navade

Pomanjkanje telesne aktivnosti je težava, ki negativno vpliva na zdravje. Dolgotrajno sedenje in nezadostno gibanje lahko povzročita težave s hrbtenico, srčno-žilne bolezni ter povečanje telesne teže. Zato je spodbujanje redne telesne vadbe med zaposlenimi ključnega pomena za izboljšanje zdravja na delovnem mestu. Program ZDRAVI ZAPOSLENI podjetja GiBit vsebuje tudi raznolike vadbe v naravi, kot so funkcionalne vadbe FitBit, tekaški treningi, vadbe z nordijsko hojo, tečaji nordijske hoje in tako naprej.
Poleg tega nezdrava prehrana in slabe prehranjevalne navade negativno vplivajo na raven energije, koncentracijo in splošno zdravje. Zagotavljanje zdravih prehranskih možnosti, kot so sveže sadje, zelenjava in zdravi obroki na delovnem mestu, je pomemben korak k spodbujanju zdravega načina življenja.
Kako torej izboljšati zdravje na delovnem mestu?
Izobraževanje in ozaveščanje
Organizirajte izobraževalne delavnice in seminarje, ki poudarjajo pomembnost zdravja na delovnem mestu ter ponujajo nasvete za njegovo izboljšanje. Zaposlenim ponudite koristne informacije o zdravi prehrani, telesni aktivnosti, obvladovanju stresa in drugih vidikih zdravega življenjskega sloga. Takšne delavnice lahko prispevajo k boljšemu razumevanju pomena zdravja in k uvedbi pozitivnih sprememb v vsakdanjih navadah zaposlenih.
Tudi številna koristna izobraževanja so nekaj, kar boste dobili v paketu ZDRAVI ZAPOSLENI. Vašim zaposlenim bodo na voljo mesečne delavnice (online ali v živo). V oktobru bo na primer izvedena delavnica z naslovom Izgorelost in perfekcionizem, ki jo bo izvedel predavatelj in psiholog dr. Simon Brezovar. V novembru delavnica Življenje s kronično bolečino, predavateljice Martine Jakob Emeršič in decembra delavnica z naslovom Sladkor, ki jo bo vodila diplomirana inženirka živilstva in prehrane.
Ustvarjanje zdravih navad na delovnem mestu

Spodbujajte zaposlene k redni telesni aktivnosti na delovnem mestu z organizacijo skupinskih vadb ali spodbujanjem hoje med odmori. Poleg tega zagotovite zdrave prehranske možnosti, kot so sveže sadje, zelenjava in zdravi obroki, da zaposlenim omogočite dostop do zdravih izbir skozi ves delovni dan. V paketu ZDRAVI ZAPOSLENI boste dobili tudi aktivne odmore v živo. Sklopi vaj so dolgi 15 minut in so namenjeni raztezanju, sproščanju in krepitvi ključnih mišic in razbremenjevanju sklepov, ki so zaradi sedečega dela ali ponavljajočih gibov najbolj prizadeti.
Poudarek na ravnovesju med delovnim in zasebnim časom
Spodbujanje zdravega ravnovesja med delom in zasebnim življenjem med zaposlenimi je ključnega pomena za njihovo dobro počutje in učinkovitost. Poskrbite, da se zaposleni lahko posvetijo tudi svojim osebnim potrebam in družinskim obveznostim. Spodbujajte jih, da svoje zasebno življenje ohranjajo ločeno od službenih obveznosti, kar vključuje tudi izogibanje delovnim nalogam izven delovnega časa.
Sponzorirana objava