Cekin.si
image (28)

Koristno

Škandal! Tako poceni jedo poslanci v Sloveniji, BiH, na Hrvaškem in v EU!

N.Š.
15. 09. 2011 12.20
2

Cene hrane se višajo, v skladu z nekaterimi napovedmi pa naj bi v prihodnje dobesedno poletele v nebo. A če slučajno koga skrbi, da bo kmalu lačen, je skrb odveč za poslance, ki sicer glede na plače - povprečna poslanska plača znaša 4500 evrov – že tako ne bodo stradali.

Italijanske in bosanske medije te dni pretresajo afere o nizkih cenah v poslanskih restavracijah. Podobnemu trušču smo bili v Sloveniji priča pred leti, ko je v javnost prišel podatek, da se v državnem zboru je za dobre tri evre.

Potem je vajeti vlade prevzel Borut Pahor in napovedal, da bo ugodnosti konec. Podražitev se je v restavraciji parlamenta sicer res zgodila, a pretirana ni bila. Za kosilo je treba tam zdaj v samopostrežni restavraciji odšteti 3,85 evre, če želite, da vam hrano prinese natakar, pa nekaj deset centov več. V restavraciji lahko jedo zaposleni v državnem zboru, novinarji, ki poročajo od tam ter povabljeni gostje in poslanci, slednji sicer za hrano dobivajo nadomestilo.

Poceni hrano v državnem zboru utemeljujejo s tem, da restavracija v državnem zboru ne ustvarja dobička in je zato ni mogoče primerjati z zasebnimi restavracijami.

Cena je še vedno izjemno nizka tudi zato, ker naj bi bila hrana v državnem zboru precej višje kakovosti od tiste, ki si jo lahko privoščijo navadni smrtniki. Najnovejša pridobitev pa so ekološko pridelana živila, ki jih bodo poslanci jedli odslej, na grozo slovenskih kmetov, ki jih politika podporo očitno izreka le, ko so prižgane kamere, pa bodo ta živila preko posrednika uvažali iz tujine.

Še hujše razburjenje je v Italiji. Tam poslanci, senatorji in ministri tudi v kriznih časih prejemajo plače ob katerih slovenski funkcionarji delujejo kot reveži. V povprečju namreč vsak mesec poslanci domov odnesejo 15.000 evrov neto, senatorji pa okoli 17.000 evrov, kar jih uvršča v sam evropski vrh.

Jedo pa poceni. Oziroma so jedli poceni, dokler ni pred dnevi predsednik senata Schifani ta privilegij odstranil. Pogled na cenik pred ukrepom razkriva, da je bilo mogoče capraccio file v limonini omaki dobiti za 2,76 evra, špagete z inčuni za 1,6 evra, rižoto z bučkinimi cvetovi 3,34 evrov, file orade s krompirjem 5,23 evrov, omleto z mocarelo 2,68 evrov, telečji file v omaki z zelenim poprom pa 5,23 evrov.

Po podražitvi je marsikateri poslanec pribil, da ga v restavraciji senata ne bodo več videli, nov cenik pa pravi, da testenine, rižote, juhe in ostale glavne jedi stanejo vsaj 6 evrov, predjedi vsaj 3,3 evre, solate vsaj 5 evrov, bolj 'ekskluzivne' jedi kot so na primer izbrane gobe na žaru pa tudi do 24 evrov, ampak teh se vse od podražitve dalje menda ni še nihče pritaknil.

Nemški poslanci se sicer ne razburjajo, za kosilo pa morajo odšteti od 9.3 do 14 evrov. Izbirajo lahko med različnimi meniji. Lahko pa se odločijo za prehranjevanje v kantini, kjer lahko za ceno od 1.8 do 4.6 evrov izbirajo med jedmi na žlico, hamburgerji, vegetarijansko hrano in podobnim. Na meniju imajo jasno napisano, kakšna je količina hrane in njena kalorična vrednost. Njihovi avstrijski kolegi za hrano odštejejo od 4,4 do 5,3 evre.

Nad poceni hrano poslancev so se pred časom pritoževali tudi na Hrvaškem, kjer so sicer menda zaradi kvalitete hrane, kasneje hrano nekoliko podražili, cene pa se gibljejo okoli 5,4 evre za goste in novinarje ter okoli 4,5 evrov za poslance. Zadnja država, kjer je te dni veliko težav zaradi poslanske hrane, pa je Bosna in Hercegovina. Poslanci za obroke namreč plačujejo od 1.5 do 3,4 evrov.

Spremljajte nas na Facebooku! 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861