Eden najbolj znanih diamantov - modri diamant Upanja - ima zapleteno zgodovino. Prehajal je iz rok vladarjev in bankirjev, dedičev in lopovov. Danes je na ogled v washingtonskem muzeju.
Ocenjujejo, da je vreden od 170 do 215 milijonov evrov. Legenda o njem pravi, da je nekoč tat iz očesa indijske boginje ukradel moder diamant in tako sprožil večno prekletstvo nad modrimi diamanti. Prinašal naj bi nesrečo, ne le lastniku, temveč vsem, ki se ga bodo dotaknili. Verjeti zgodbi ali ne? Vsekakor je dragoceni kamen skozi stoletja buril domišljijo naših prednikov.

Poleg diamanta Upanja je v izložbi prirodoslovnega muzeja Smithsonian modri diamant Oppenheimer Blue. Leta 2016 so ga prodali za 50 milijonov evrov, s čimer je postal najdražji kdaj koli prodani diamant v zgodovini.

Še bolj zanimiva je geološka zgodovina modrih diamantov. Po analizi 46 modrih diamantov, med njimi tudi južnoafriškega, ki so ga pred dvema letoma prodali za 21,6 milijona evrov, so ugotovili, da nastajajo v globini najmanj 660 kilometrov v notranjem plašču Zemlje. Mesto "rojstva" diamanta so lahko določili po majhnih mineralnih delcih na dragocenem kamnu.
Od vseh najdenih diamantov modri predstavljajo samo približno 0,02 odstotka. Kristalizirajo se ob mineralih, ki vsebujejo vodo. Pred davnimi leti so bili del morskega dna, v velikih globinah so pristali med premikanjem tektonskih plošč. Modre barve so zaradi kemijskega elementa bor, ki je bil nekoč v morski vodi in na morskem dnu.
In diamant Upanja naj bi se oblikoval pred 1,1 milijarde leti. Uf, ogromno!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV