Slovenci decembra množično kupujemo darila in pri nakupih se lahko tudi zaplete. Pri Zvezi potrošnikov Slovenije so za lažje reševanje morebitnih zapletov zbrali nekaj nasvetov.

Številni še vedno mislijo, da lahko brezhiben izdelek vrnejo v določenem roku in ga mora trgovec sprejeti, kar pa ni res. Če vam darilo ni prav ali vam ni všeč, ga trgovec ni dolžan zamenjati ali vrniti denar zanj. Če nima napake, zakon določa pravice le, če ima kupljeni izdelek napako. Trgovec ga mora zamenjati samo, če je izrecno obljubil, in največkrat pred menjavo zahteva račun. Drugače je pri spletnih nakupih, ko lahko v roku vrnete kupljeno brez kakršne koli razlage.
Če prejmete poškodovan izdelek, ki ste ga naročili po spletu, boste morda težko dokazali, da je tak prišel do vas. Zato pred prevzemom preverite brezhibnost izdelka, poškodovanega pa zavrnite, saj je varna dostava naloga prodajalca. Poškodbe fotografirajte in o razlogih zavrnitve pošiljke skupaj s slikovnim gradivom pisno obvestite prodajalca.
Če ste kupili "vodoodporne čevlje", ki so premočili ob prvem dežju, ali torbico s pokvarjeno zadrgo, lahko uveljavljate stvarno napako. Po vaši izbiri lahko zahtevate zamenjavo za nov izdelek, popravilo, vračilo kupnine ali vračilo dela kupnine v sorazmerju z napako. S prodajalcem komunicirajte pisno in ga o napaki obvestite v dveh mesecih po njenem odkritju in največ dve leti od nakupa.
Če je izdelek v garanciji, se sami odločite, ali boste uveljavljali stvarno napako ali pravice iz garancije. V okviru garancije ste najprej upravičeni do popravila izdelka. Šele če v 45 dneh ni popravljen, lahko zahtevate zamenjavo za nov brezhiben izdelek oziroma vračilo kupnine.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV