Cekin.si
Pranje predora

Koristno

VIDEO: Tudi to je treba postoriti na avtocesti

Špela Zupan
10. 07. 2015 07.27
2

Delavci na slovenskih avtocestah vsak dan popravljajo jeklene varnostne ograje, perejo predore in smerno signalizacijo, pobirajo smeti in druge predmete z avtocest.

Tako kot na vseh avtocestah po svetu, tudi na slovenskih dnevno potekajo vzdrževalna dela, ki jih praviloma opravljajo Darsovi delavci, včasih podizvajalci.

Vsak dan popravljajo jeklene varnostne ograje, čistijo smerno signalizacijo, kosijo travo, urejajo brežine, pobirajo morebitne smeti in druge predmete z avtocest. Po potrebi hitijo na pomoč ob nesrečah, pokvarjenih vozilih in zastojih.

Poglejte, kako obnavljajo vozišče, kako čistijo predor in kako zagotavljajo, da ne pregorijo luči.

Obnova vozišča:

Pranje predora:

Dela v predoru:

Mnoga dela niso napovedana, izvajajo jih glede na potrebe. Včasih so nujna, potrebno jih je takoj opraviti in vozniki jih občutijo. "Zavedamo se, da vsako izvajanje del pod polovično ali popolno zaporo na avtocesti predstavlja veliko motnjo prometa in velike stroške vzdrževanja zapore," so poudarili na Darsu.

A brez rednega vzdrževanja in obnavljanja bi za obnovo potrebovali bistveno več sredstev in časa, obenem pa avtoceste ne bi bile več varne, so opozorili. Obenem so zatrdili, da gradbišče postavijo šele, ko je res nujno. In seveda so večkrat pred delovišči zastoji in kolone, a drugače pač ne gre.

Gneča lahko nastane tudi zaradi "ozkih grl"

Gradbišča so in še bodo poleti na ljubljanskem obroču, na odsekih Celje-Arja vas, Arja vas-Šentrupert, Trojane-Blagovica, Domžale-Šentjakob, Zadobrova-Zaloška, Grosuplje-Ivančna Gorica, Brezovica-Vrhnika, Dramlje-Arja vas. V predoru Golovec bodo obnavljali elektro strojno opremo. Med vikendom bo sicer veliko prometa, saj se začenjajo počitnice začetek poletnih počitnic v osrednjem delu Nizozemske in nekaterih nemških deželah. Več o stanju na slovenskih cestah ...

Poglejte, kdaj in kje bodo delali:

Medtem so na slovenskih avtocestah še "ozka grla", in sicer povsod, kjer se avtocesta z dveh zoži na en pas. Tako je na koncu avtoceste pri Ptuju, na koncu hitre ceste pri Izoli in v predoru Karavanke. Težava so tudi razcepi, kjer se promet z dveh avtocest združi v eno, vendar samo v primeru izjemno veliko prometa, kar je praktično samo v okolici Ljubljane ob jutranjih in popoldanskih konicah.

Poleti je gneč zaradi tranzitnih delavcev manj, je pa več turistov na avtocestah predvsem ob koncih tedna. Najhuje je pri razcepu Kozarje proti Primorski. Predvsem ob koncu tedna so zastoji tudi zaradi velikega števila vozil, ki želijo avtocesto zapustiti na enem izvozu, na primer na izvozu Koper-center v smeri mejnega prehoda Dragonja. Ob povečanem turističnem prometu nastajajo zastoji tudi na vseh večjih mejnih prehodih s Hrvaško, ob izjemno povečanem prometu celo na avtocesti pred Obrežjem.

Poleti prav tako nastajajo gneče tudi ob vsaki najmanjši nesreči ali okvari vozila, ker je veliko tujih voznikov, ki ne poznajo obvozov. Ob zastoju Prometnoinformacijski center takoj obvesti javnost, Darsovi delavci pa postavijo ustrezno signalizacijo. V primeru večje nesreče, ko bi bila kolona daljša od petih kilometrov in bi vedeli, da bo promet stal še najmanj štiri ure, pa bi delili tudi vodo, če bi bila temperatura nad 30 stopinj Celzija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861