Napol v šali, napol zares je bilo v zadnjih mesecih mogoče slišati, da imajo v teh časih težave tako tisti, ki imajo denarja premalo, kot tisti, ki imajo presežna sredstva. Zakaj prvi, je jasno, težava drugih pa je (bila) v tem, da je čas finančne krize in tudi še obdobje po njej vedno tudi čas nezaupanja; ''zaupati'' z velikim trudom pridobljena presežna sredstva v plemenitenje ali že zgolj varovanje nekomu drugemu pa je kot vedno izjemno težko.
Nezaupanje je sicer stvar subjektivne presoje, kar navsezadnje kažejo tudi nestanovitna gibanja na finančnih trgih, kar lahko z gotovostjo rečemo, pa je, da gotovosti na finančnih trgih ni. Če k temu prištejemo še v zadnjih letih večkrat dokazano ''prekletstvo'' asimetrije informacij, ko nikoli ne vemo, kaj naš ''sotekmovalec'' na finančnem trgu ve, je jasno, da se včasih pri želenem plemenitenju presežnih sredstev približujemo igram na srečo. Navsezadnje smo, kot temu pravijo nekateri bolj kritični ekonomisti, v času casino kapitalizma, ko se akterji v finančni industriji, spodbujeni s ''finančni vzvodom'' moralnega hazarda, odločajo za zelo tvegane naložbe in ''naložbe'', po možnosti s še nerealiziranimi dobički podobno tveganih potez iz preteklosti. Ko se je začela hišica iz kart sesedati, pa se je zaradi vsesplošne panike navadno zašlo še globlje, saj se je v strahu pred še večjimi izgubami poskušalo rešiti, kar naj bi se domnevno še dalo rešiti.
Na eni strani imamo torej še vedno precejšnjo mero splošnega nezaupanja, na drugi strani pa pomanjkanje finančnih sredstev na trgu. Kar pa je za tiste s presežnimi sredstvi zelo dobra novica. Varnost denarnih vlog v bankah je na visoki stopnji, pomanjkanje finančnih sredstev na trgu pa pomeni, da bodo vaša sredstva pri akterjih na trgu bolj ugodno vrednotena. Seveda pa bo višje vrednotenje trajalo le omejeno dolgo — kot po navadi se na koncu vnovič izkaže, da je cena denarja sestavljena iz časa in tveganja, ki so ga subjekti finančnega trga pripravljeni prevzeti.
Varnost in jamstvo glavnice z zajamčenim donosom – le septembra in oktobra
Vsega tega se zavedajo tudi v UniCredit Bank, kjer so pripravili novo ponudbo akcijskega depozita. Septembra in oktobra (z možnostjo predčasnega zaključka) vam tako ponujajo 30-mesečne depozite v evrih z nespremenljivo
(fiksno) 4,4-odstotno nominalno letno obrestno mero.
''Višina pasivnih obrestnih mer je in bo tudi v prihodnje odvisna od razmer na trgu, pričakujemo pa, da vsaj nekaj časa ne bodo dosegale tako visokih vrednosti kot v bližnji preteklosti. To dejstvo gre pripisati razmeram v realnem sektorju in politiki nizkih obrestnih mer, ki jo zasledujejo ključne centralne banke po svetu,'' je pred kratkim dejal Aleš Merkač iz Centra za investicijske produkte in bančno zavarovalništvo UniCredit Bank.
Razumljivo je, da je vezava sredstev za daljšo ročnost v času padanja splošne ravni obrestnih mer smiselna — stranka lahko tako ujame visoko obrestno mero in se hkrati zavaruje pred njenim padcem, a je na prvi pogled nerazumljivo, zakaj bi banka ponudila tako visoko obrestno mero za tako dolgo obdobje. A res le na prvi pogled. Zaradi finančne krize so se namreč razmere na finančnih trgih zaostrile, kar po Merkačevih besedah
med drugim pomeni, da je virov manj, in tudi tisti, ki so na voljo, so dražji. To je torej dejavnik, zaradi katerega smo varčevalci na boljšem; če želi banka privabiti varčevalce oziroma njihov denar, jim seveda mora ponuditi ugodne obrestne mere.
Slednje pojasnjuje ponudbo precej visokih obrestnih mer za depozite pri bankah v zadnjih mesecih. Kot je pojasnil Merkač, so bile obrestne mere za depozite za nekatere ročnosti na slovenskem trgu v primerjavi z drugimi državami evrskega območja tudi do dve odstotni točki višje, Banka Slovenije pa je denimo celo opozorila, da se bo to preneslo v obrestne mere za posojila, in svetovala, da se rast obresti pri varčevanju omeji.
Tudi zato je čas pomemben, z nekaj dodatnega truda pa si lahko poleg ugodne obrestne mere, zaščitene pred napovedanim padanjem obrestnih mer, izjemno varne naložbe, dostopa do nadomestnih sredstev v vsakem trenutku pod ugodnimi pogoji in možnosti periodičnega izplačila obresti (mesečno, četrtletno, polletno, letno) zagotovite še dodaten bonus v višini 0,4 odstotka na ponujeno akcijsko obrestno mero. Slednji čaka nove stranke ob prenosu poslovanja na UniCredit.
Ni razloga, da te priložnosti ne bi izkoristili tudi vi, ogromno pa jih je, da tokrat jo.
http://www.unicreditbank.si/Prebivalstvo/Varcevanja/Depoziti/Akcijski_depozit?id=948